Куп на шампиони 1991/92

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1991/92
Податоци за купот
Датуми17 септември 1991 — 20 мај 1992
Екипи32
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(1. титула)
Вице-шампионИталија Сампдорија
Статистики за купот
Одиграни натпревари73
Постигнати голови173 (2.37 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)СССР Заедница на независни држави Сергеј Јуран
Франција Жан-Пјер Папен (7)

Куп на шампиони 1991/92 — 37-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Ова била последната сезона пред реорганизацијата и преименувањето на ова натпреварување во УЕФА Лига на шампиони.

Финалето било одиграно на 20 мај 1992 година на стадионот Вембли во Лондон, каде што Барселона со резултат 1:0 по одиграни продолжетоци го победила тимот на Сампдорија, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите.

Ова издание на турниорт било првото во кое било воведена групната фаза, кој вклучувала осум победници од второто коло поделени во две групи. Оваа сезона исто така е одбележана со враќањето на англиските клубови по шестогодишното отсуство поради забраната која ја добиле по Хејселската трагедија што се случила во 1985 година.

Освојувачот на Купот од претходната сезона, Црвена Ѕвезда, не можела да игра натпревари на домашен терен поради забраната на УЕФА во која се одлучило сите Југославијаословенски екипи да не играат на домашен терен поради етничките судири кои подоцна довеле и до воени конфликти.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона Шпанија 3:1 Источна Германија Ханза Росток 3:0 0:1
Кајзерслаутерн Западна Германија 3:1 Бугарија Етар Велико Тарново 2:0 1:1
Унион Луксембург Луксембург 0:10 Франција Олимпик Марсеј 0:5 0:5
Спарта Прага Чехословачка 2:2[1] Шкотска Ренџерс 1:0 1:2
Хамрун Спартанс Малта 0:10 Португалија Бенфика 0:6 0:4
Арсенал Англија 6:2 Австрија Австрија Виена 6:1 0:1
Хелсинки Финска 0:4 СССР Динамо Киев 0:1 0:3
Брондби Данска 4:2 Полска Заглебје Лубин 3:0 1:2
Фрам Исланд 2:2[1] Грција Панатинајкос 2:2 0:0
Гетеборг Шведска 1:1[1] Албанија Фламуртари Валона 0:0 1:1
Бешикташ Турција 2:3 Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 1:2
Андерлехт Белгија 4:1 Швајцарија Грасхопер 1:1 3:0
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 8:0 Северна Ирска Портдаун 4:0 4:0
Университатеа Крајова Романија 2:3 Кипар Аполон Лимасол 2:0 0:3
Хонвед Унгарија 3:1 Ирска Дандалк 1:1 2:0
Сампдорија Италија 7:1 Норвешка Розенборг 5:0 2:1

Друго коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона Шпанија 3:3[1] Западна Германија Кајзерслаутерн 2:0 1:3
Олимпик Марсеј Франција 4:4[1] Чехословачка Спарта Прага 3:2 1:2
Бенфика Португалија 4:2 Англија Арсенал 1:1 3:1 прод.
Динамо Киев СССР 2:1 Данска Брондби 1:1 1:0
Панатинајкос Грција 4:2 Шведска Гетеборг 2:0 2:2
ПСВ Ајндховен Холандија 0:2 Белгија Андерлехт 0:0 0:2
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 5:1 Кипар Аполон Лимасол 3:1 2:0
Хонвед Унгарија 3:4 Италија Сампдорија 2:1 1:3

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

 
  САМ ЦЅ АНД ПАН
Италија Сампдорија 2:0 2:0 1:1
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 1:3 3:2 1:0
Белгија Андерлехт 3:2 3:2 0:0
Грција Панатинајкос 0:0 0:2 0:0
 
Табела на групата А ОН П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Италија Сампдорија 6 3 2 1 10 5 +5 8
2. Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 6 3 0 3 9 10 -1 6
3. Белгија Андерлехт 6 2 2 2 8 9 -1 6
4. Грција Панатинајкос 6 0 4 2 1 4 -3 4

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БАР СП БЕН ДК
Шпанија Барселона 3:2 2:1 3:0
Чехословачка Спарта Прага 1:0 1:1 2:1
Португалија Бенфика 0:0 1:1 5:0
СССР Динамо Киев 0:2 1:0 1:0
 
Табела на групата Б ОН П Н И ГД ГП ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 4 1 1 10 4 +6 9
2. Чехословачка Спарта Прага 6 2 2 2 7 7 0 6
3. Португалија Бенфика 6 1 3 2 8 5 +3 5
4. СССР Динамо Киев 6 2 0 4 3 12 -9 4

Финале[уреди | уреди извор]

20 мај 1992
Барселона Шпанија 1 – 0 Италија Сампдорија Стадион Вембли, Лондон
Публика: 70.827
Судија: Арон Шмидхубер (Германија)
Куман гол 111'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Екипа се квалификувала по правилото за повеќе постигнати голови во гости.