Куп на шампиони 1977/78

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1977/78
Податоци за купот
Датуми19 август 1977 — 10 мај 1978
Екипи31
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(2. титула)
Вице-шампионБелгија Клуб Брухе
Статистики за купот
Одиграни натпревари63
Најдобар стрелец(и)Данска Алан Симонсен (7)

Куп на шампиони 1977/78 — 23-то издание на Купот на шампиоинте, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето е одиграно на 10 мај 1978 на стадионот Вембли во Лондон, каде што Ливерпул со резултат 1:0 го победил Клуб Брухе, со тоа успевајќи да го одбрани трофејот од претходната сезона.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик Шкотска 11:1 Луксембург Женес Еш 5:0 6:1
Базел Швајцарија 2:3 Австрија Вакер Инсбрук 1:3 1:0
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 6:0 Ирска Слајго Роверс 3:0 3:0
Вашаш Унгарија 1:4 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:3 1:1
Бенфика Португалија 0:0
(4:1 пен.)
СССР Торпедо Москва 0:0 0:0
Трабзонспор Турција 1:2 Данска Б 1903 1:0 0:2
Динамо Дрезден Источна Германија 3:2 Шведска Халмстад 2:0 1:2
Левски-Спартак Бугарија 5:2 Полска Сласк Врацлав 3:0 2:2
Лилестрем Норвешка 2:4 Холандија Ајакс 2:0 0:4
Валир Исланд 1:2 Северна Ирска Гленторан 1:0 0:2
Омонија Кипар 0:5 Италија Јувентус 0:3 0:2
КуПС Финска 2:9 Белгија Клуб Брухе 0:4 2:5
Флоријана Малта 1:5 Кралство Грција Панатинаикос 1:1 0:4
Дукла Прага Чехословачка 1:11 Франција Нант 1:1 0:0
Динамо Букурешт Романија 2:3 Шпанија Атлетико Мадрид 2:1 0:2

Напомена: Ливерпул како бранител на титулата директно се пласирал во осмина финалето.

1 Нант се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик Шкотска 2:4 Австрија Вакер Инсбрук 2:1 0:3
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:8 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:3 1:5
Бенфика Португалија 2:0 Данска Б 1903 1:0 1:0
Ливерпул Англија 6:3 Источна Германија Динамо Дрезден 5:1 1:2
Левски-Спартак Бугарија 2:4 Холандија Ајакс 1:2 1:2
Гленторан Северна Ирска 0:6 Италија Јувентус 0:1 0:5
Клуб Брухе Белгија 2:1 Кралство Грција Панатинаикос 2:0 0:1
Нант Франција 2:3 Шпанија Атлетико Мадрид 1:1 1:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вакер Инсбрук Австрија 3:31 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 3:1 0:2
Бенфика Португалија 2:6 Англија Ливерпул 1:2 1:4
Ајакс Холандија 2:2
(0:3 пен.)
Италија Јувентус 1:1 1:1
Клуб Брухе Белгија 4:3 Шпанија Атлетико Мадрид 2:0 2:3

1 Борусија Менхенгладбах се пласирала во полуфиналето по правилото на постигнати повеќе голови на гостински терен.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 2:4 Англија Ливерпул 2:1 0:3
Јувентус Италија 1:2 Белгија Клуб Брухе 1:0 0:2

Финале[уреди | уреди извор]

10 мај 1978
Ливерпул Англија 1–0 Белгија Клуб Брухе Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 92,000
Судија: Чарлс Корвер (Холандија)
Далглиш гол 65' Извештај