УЕФА Лига на шампиони 2003/04

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2003/04
Податоци за купот
Датуми16 јули 2003 — 26 мај 2004
Екипи32 (72 со квалификаци)
Финале
ШампиониПортугалија Порто
(2. титула)
Вице-шампионФранција Монако
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови309 (2.47 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Фернандо Мориентес (9 голови)

УЕФА Лига на шампиони 2003/04 — 12. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 49. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало на 16 јули 2003 година со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со финалниот меч одигран на 26 мај 2004 година на стадионот АуфШалке во Гелзенкирхен, Германија. На ова натпреварување учествувале 72 клубови од 48 национални сојузи.

Оваа сезона била првата во која наместо одигрување на втор круг во натпреварување по групи се играло осминафинале.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 16 јули, а реванш натпреварите на 23 јули 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пјуник Ерменија 2:1 Исланд Рејкјавик 1:0 1:1
Шериф Тираспол Молдавија 2:1 Естонија Флора Талин 1:0 1:1
ХБ Торсхавн Фарски Острови 1:5 Литванија Каунас 0:1 1:4
БАТЕ Борисов Белорусија 1:3 Ирска Бохемијан 1:0 0:3
Вардар Скопје Македонија 4:2 Велс Бери таун 3:0 1:2
Гревенмахер Луксембург 0:2 Босна и Херцеговина Леотар Требиње 0:0 0:2
Гленторан Северна Ирска 0:1 Финска Хелсинки 0:0 0:1
Слием Вондерерс Малта 3:3[1] Латвија Сконто 2:0 1:3
Омонија Кипар 2:1 Казахстан Иртиш Павлодар 0:0 2:1
Динамо Тбилиси Грузија 3:3
(2:4 пен.)
Албанија Тирана 3:0 0:3 (прод.)

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 30 јули, а реванш натпреварите на 6 август 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
МТК Унгарија 3:2 Финска Хелсинки 3:1 0:1
Пјуник Ерменија 0:3 Бугарија ЦСКА Софија 0:2 0:1
Каунас Литванија 0:5 Шкотска Селтик 0:4 0:1
Леотар Требиње Босна и Херцеговина 1:4 Чешка Славија Праг 1:2 0:2
Шериф Тираспол Молдавија 0:2 Украина Шахтјор Донецк 0:0 0:2
Жилина Словачка 2:1 Израел Макаби Тел Авив 1:0 1:1
Бохемијан Ирска 0:5 Норвешка Розенборг 0:1 0:4
Марибор Словенија 2:3 Хрватска Динамо Загреб 1:1 1:2
ЦСКА Москва Русија 2:3 Македонија Вардар Скопје 1:2 1:1
Рапид Букурешт Романија 2:3 Белгија Андерлехт 0:0 2:3
Партизан Србија и Црна Гора 3:3[1] Шведска Јургорден 1:1 2:2
Висла Краков Полска 7:4 Кипар Омонија 5:2 2:2
Копенхаген Данска 10:1 Малта Слием Вондерерс 4:1 6:0
Тирана Албанија 2:7 Австрија ГАК 1:5 1:2

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 12 и 13 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2003 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вардар Скопје Македонија 4:5 Чешка Спарта Прага 2:3 2:2
МТК Унгарија 0:5 Шкотска Селтик 0:4 0:1
Ренџерс Шкотска 3:2 Данска Копенхаген 1:1 2:1
Австрија Виена Австрија 0:1 Франција Олимпик Марсеј 0:1 0:0
Клуб Брухе Белгија 3:3
(4:2 пен.)
Германија Борусија Дортмунд 2:1 1:2 (прод.)
Шахтјор Донецк Украина 2:3 Русија Локомотива Москва 1:0 1:3
Лацио Италија 4:1 Португалија Бенфика 3:1 1:0
Динамо Киев Украина 5:1 Хрватска Динамо Загреб 3:1 2:0
Розенборг Норвешка 0:1 Шпанија Депортиво Ла Коруња 0:0 0:1
Грасхопер Швајцарија 2:3 Грција АЕК Атина 1:0 1:3
Жилина Словачка 0:5 Англија Челси 0:2 0:3
Селта Виго Шпанија 3:2 Чешка Славија Праг 3:0 0–2
Партизан Србија и Црна Гора 1:1
(4:3 пен.)
Англија Њукасл Јунајтед 0:1 1:0 (прод.)
Галатасарај Турција 6:0 Бугарија ЦСКА Софија 3:0 3:0
Андерлехт Белгија 4:1 Полска Висла Краков 3:1 1:0
ГАК Австрија 2:3 Холандија Ајакс 1:1 1:2 (прод.)

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 16 септември до 10 декември 2003 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  ОЛ АНД БМ СЕЛ
Франција Олимпик Лион 1:0 1:1 3:2
Белгија Андерлехт 1:0 1:1 1:0
Германија Бајерн Минхен 1:2 1:0 2:1
Шкотска Селтик 2:0 3:1 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Олимпик Лион 6 3 1 2 7 7 0 10
2. Германија Бајерн Минхен 6 2 3 1 6 5 +1 9
3. Шкотска Селтик 6 2 1 3 8 7 +1 7
4. Белгија Андерлехт 6 2 1 3 4 6 -2 7

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  ДК ЛМ АРС ИНТ
Украина Динамо Киев 2:0 2:1 1:1
Русија Локомотива Москва 3:2 0:0 3:0
Англија Арсенал 1:0 2:0 0:3
Италија Интер Милано 2:1 1:1 1:5
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 3 1 2 9 6 +3 10
2. Русија Локомотива Москва 6 2 2 2 7 7 0 8
3. Италија Интер Милано 6 2 2 2 8 11 -3 8
4. Украина Динамо Киев 6 2 1 3 8 8 0 7

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  АЕК ДЕП ПСВ МОН
Грција АЕК Атина 1:1 0:1 0:0
Шпанија Депортиво Ла Коруња 3:0 2:0 1:0
Холандија ПСВ Ајндховен 2:0 3:2 1:2
Франција Монако 4:0 8:3 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Монако 6 3 2 1 15 +9 11
2. Шпанија Депортиво Ла Коруња 6 3 1 2 12 12 0 10
3. Холандија ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 8 7 +1 10
4. Грција АЕК Атина 6 0 2 4 1 11 -10 2

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ЈУВ ГАЛ РС ОЛИ
Италија Јувентус 2:1 4:2 7:0
Турција Галатасарај 2:0 1:2 1:0
Шпанија Реал Сосиедад 0:0 1:1 1:0
Грција Олимпијакос 1:2 3:0 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 4 1 1 15 6 +9 13
2. Шпанија Реал Сосиедад 6 2 3 1 8 8 0 9
3. Турција Галатасарај 6 2 1 3 6 8 -2 7
4. Грција Олимпијакос 6 1 1 4 6 13 -7 4

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  РЕН ШТУ МЈ ПАН
Шкотска Ренџерс 2:1 0:1 1:3
Германија Штутгарт 1:0 2:1 2:0
Англија Манчестер Јунајтед 3:0 2:0 5:0
Грција Панатинајкос 1:1 1:3 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Манчестер Јунајтед 6 5 0 1 13 2 +9 15
2. Германија Штутгарт 6 4 0 2 9 6 +3 12
3. Грција Панатинајкос 6 1 1 4 5 13 -8 4
4. Шкотска Ренџерс 6 1 1 4 4 10 -6 4

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  РМ ОМ ПАР ПОР
Шпанија Реал Мадрид 4:2 1:0 1:1
Франција Олимпик Марсеј 1:2 3:0 2:3
Србија и Црна Гора Партизан 0:0 1:1 1:1
Португалија Порто 1:3 1:0 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Реал Мадрид 6 4 2 0 11 5 +6 14
2. Португалија Порто 6 3 2 1 9 8 +1 11
3. Франција Олимпик Марсеј 6 1 1 4 9 11 -2 4
4. Србија и Црна Гора Партизан 6 0 3 3 3 8 -5 3

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  СП ЧЕЛ БЕШ ЛАЦ
Чешка Спарта Прага 0:1 2:1 1:0
Англија Челси 0:0 0:2 2:1
Турција Бешикташ 1:0 0:2 0:2
Италија Лацио 2:2 0:4 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Челси 6 4 1 1 9 3 +6 13
2. Чешка Спарта Прага 6 2 2 2 5 5 0 8
3. Турција Бешикташ 6 2 1 3 5 7 -2 7
4. Италија Лацио 6 1 2 3 6 10 -4 5

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  МИЛ АЈА КБ СЕЛ
Италија Милан 1:0 0:1 1:2
Холандија Ајакс 0:1 2:0 1:0
Белгија Клуб Брухе 0:1 2:1 1:1
Шпанија Селта Виго 0:0 3:2 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 3 1 2 4 3 +1 10
2. Шпанија Селта Виго 6 2 3 1 7 6 +1 9
3. Белгија Клуб Брухе 6 2 2 2 5 6 -1 8
4. Холандија Ајакс 6 2 0 4 6 7 -1 6

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 24 и 25 февруари, а реванш натпреварите на 9 и 10 март 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бајерн Минхен Германија 1:2 Шпанија Реал Мадрид 1:1 0:1
Селта Виго Шпанија 2:5 Англија Арсенал 2:3 0:2
Депортиво Ла Коруња Шпанија 2:0 Италија Јувентус 1:0 1:0
Локомотива Москва Русија 2:2[1] Франција Монако 2:1 0:1
Порто Португалија 3:2 Англија Манчестер Јунајтед 2:1 1:1
Реал Сосиедад Шпанија 0:2 Франција Олимпик Лион 0:1 0:1
Спарта Прага Чешка 1:4 Италија Милан 0:0 1:4
Штутгарт Германија 0:1 Англија Челси 0:1 0:0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 23 и 24 март, а реванш натпреварите на 6 и 7 април 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси Англија 3:2 Англија Арсенал 1:1 2:1
Милан Италија 4:5 Шпанија Депортиво Ла Коруња 4:1 0:4
Порто Португалија 4:2 Франција Олимпик Лион 2:0 2:2
Реал Мадрид Шпанија 5:5[1] Франција Монако 4:2 1:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 20 и 21 април, а реванш натпреварите на 4 и 5 мај 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Монако Франција 5:3 Англија Челси 3:1 2:2
Порто Португалија 1:0 Шпанија Депортиво Ла Коруња 0:0 1:0

Финале[уреди | уреди извор]

26 мај 2004
20:45
Монако Франција 0 – 3 Португалија Порто Арена АуфШалке, Гелзенкирхен
Судија: Ким Милтон Нилсен (Данска)
Извештај Карлос Алберто гол 39'
Деко гол 71'
Аленичев гол 75'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]