Деко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деко
Деко играјќи за Барселона во 2006.
Лични податоци
Полно име Андерсон Луиз де Соуза
Роден на 27 август 1977(1977-08-27)(46 г.)
Роден во Сао Бернардо до Кампо, Бразил
Висина &100000000000001740000001,74 м[1]
Позиција среде ред
Младинска кариера
1995–1996 Предлошка:Fb team Nacional (SP)
1996–1997 Коринтијанс Коринтијанс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 Коринтијанс Коринтијанс 2 (0)
1997 Предлошка:Fb team CSA 0 (0)
1997–1998 Бенфика Бенфика 0 (0)
1997–1998Предлошка:Fb team Alverca 32 (13)
1998–1999 Салгеирош Салгеирош 12 (2)
1999–2004 Порто Порто 154 (32)
2004–2008 Барселона Барселона
2008–2010 Челси Челси 42 (5)
2010–2013 Флуминенсе Флуминенсе 56 (2)
Вкупно 411 (67)
Репрезентација
2003–2010  Португалија 75 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Андерсон Луиз де Соуза (роден 27 август 1977), познат како Деко, е пензиониран португалски професионален фудбалер , кој настапувал како офанзивен играч за врска или централен играч од средниот ред.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fluminense Football Club | Futebol | Deco“. Fluminense.com.br. 27 August 1977. Архивирано од изворникот на 22 May 2012. Посетено на 2012-06-28.