СС Лацио

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Лацио)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лацио
Club crest
Целосно имеСочета Спортива Лацио С.п.А.
ПрекарБјанкочелести (Бело и светло сини)
Le Aquile (Орли)
Основан9 јануари 1900; пред 119 години (1900-01-09), како Сочета Подистика Лацио
СтадионСтадион Олимпико
Капацитет70,634[1]
СопственикИталија Клаудио Лотито (66.70%)[2]
ПретседателИталија Клаудио Лотито
ТренерИталија Симоне Инѕаги
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија, 5-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

С.С. Лацио (италијански: Società Sportiva Lazio SpA) е италијански фудбалски клуб од Рим. Играат со светло-сини дресови, бели шорцеви и чорапи. Името Лацио е избрано откако основачите на клубот одлучиле дека со него сакаат да претставаат поголем дел градот во кој го стационирале истиот - Лацио е името на областа во која самиот град Рим е лоциран. Небесно-сините и белите тимски бои се инспирирани од грчкото знаме, или подобро од земјата што е лулка на Олимписката традиција; орелот е придодаден како потврда на почитта на неговите основачи кон симболот на Римската Империја. С.С. Лацио е најстариот и најтрофејниот тим што се наоѓа во главниот италијански град.

Денес, Лацио е еден од најголемите спортски клубови во Европа.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 August 2018[3]
Бр. Позиција Играч
1 Албанија ГМ Томас Стракоша
3 Бразил ОД Луис Фелипе
4 Шпанија ОД Патрик
5 Белгија ОД Џордан Лукаку
6 Бразил СР Лукас Леива
7 Косово СР Валон Бериша
8 Србија ОД Душан Баста
10 Шпанија СР Луис Алберто
11 Аргентина СР Хоакин Кореа
13 Бразил ОД Валас
14 Данска ОД Риза Дурмиси
15 Ангола ОД Бастос
16 Италија СР Марко Пароло
17 Италија НП Чиро Имобиле
Бр. Позиција Играч
19 Босна и Херцеговина СР Сенад Лулиќ Captain sports.svg
20 Еквадор НП Фелипе Каиседо
21 Србија СР Сергеј Милинковиќ-Савиќ
23 Италија ГМ Гвидо Гериери
24 Белгија ГМ Силвио Прото
25 Хрватска СР Милан Бадељ
26 Романија ОД Стефан Раду
27 Италија СР Ромуло
30 Португалија НП Педро Нето (позајмен од Брага)
32 Италија СР Данило Каталди
33 Италија ОД Франческо Ачерби
66 Португалија СР Бруно Жордао (позајмен од Брага)
77 Црна Гора ОД Адам Марушиќ

Резерви[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
Италија ГМ Алесандро Берарди
Италија ОД Емилиано Илари
Италија ОД Рикардо Серпијери
Бр. Позиција Играч
Италија СР Енрико Зампа
Италија НП Кристојано Ломбарди

Трофеи[уреди | уреди извор]

 • Серија А: 2
  • 1973-74, 1999-00
 • Куп на Италија (Coppa Italia): 7
  • 1958, 1997-98, 1999-00, 2003-04, 2008-09, 2012-13, 2018-19
 • Италијански Супер куп: 3
  • 1998, 2000, 2009
 • Куп на победниците на куповите: 1
  • 1998-99
 • Европски Супер куп: 1
  • 1999
 • Куп на Алпите: 1
  • 1971

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Челси Челси
Победник на
Купот на победниците на куповите

1999
Второ место: Реал Мајорка
Наследник
натпреварувањето е укинато