Прејди на содржината

Фелипе Каиседо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелипе Каиседо
Каиседо (лево) во 2015
Лични податоци
Полно име Фелипе Салвадор Каиседо Корозо
Роден на 5 септември 1988(1988-09-05)(35 г.)
Роден во Гвајакил, Еквадор
Држава Еквадор Еквадор
Висина &100000000000001850000001,85 м[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио Лацио
Број 20
Младинска кариера
2002–2004 ФК Барселона
2004–2005 Рокафуерте
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Базел Базел 45 (11)
2008-2011 Манчестер Сити Манчестер Сити 26 (4)
2009Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 7 (0)
2010Малага Малага 18 (4)
2010-2011Леванте Леванте 27 (13)
2011-2013 Локомотив Москва Локомотив Москва 52 (11)
2014 Ал Џазира Ал Џазира 9 (4)
2014-2017 Еспањол Еспањол 93 (19)
2017– Лацио Лацио 27 (4)
Репрезентација
2005–2017 Еквадор Еквадор 68 (22)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 September 2017

Фелипе Салвадор Каиседо Корозо (роден на 5 септември 1988 година) — еквадорски фудбалер, напаѓач на Лацио и на еквадорската репрезентација.

Сениорската репрезентативна кариера ја започнал од 2005 година, а својата земја ја претставувал на Копа Америка 2007 и Копа Америка 2011, како и на Светското првенство 2014 година. Каиседо е исто така петтиот најдобар стрелец на сите времиња со 23 гола зад своето име.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „about Felipe“. aycachorro.com. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 19 April 2011.
  2. http://www.estadio.ec/articulo/copa-america-2015-noticias/enner-valencia-entra-al-top-10-de-goleadores-hist%C3%B3ricos