Матео Гендузи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матео Гендузи
Гензуди во дресот на Арсенал во 2018
Лични податоци
Полно име Матео Гендизо Олие
Роден на 14 април 1999(1999-04-14)(25 г.)
Роден во Поаси, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1.85 m[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 29
Младинска кариера
2005–2014 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
2014–2016 Лорјан Лорјан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Лорјан Лорјан Б 24 (0)
2016–2018 Лорјан Лорјан 26 (0)
2018– Арсенал Арсенал 41 (0)
Репрезентација
2016–2017 Франција Франција 18 7 (0)
2017 Франција Франција 19 2 (1)
2017–2018 Франција Франција 20 3 (1)
2018– Франција Франција 21 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 септември 2018

Матео Гендузи (француски: Mattéo Guendouzi, 14 април 1999) — француски фудбалер, играч од средниот ред на Арсенал и на француската репрезентација под 21 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Гендузи ја започнал својата кариера во академијата на Париз Сен Жермен. Тој го напуштил Париз за да се приклучи на Лорјан во 2014 година.

Лорјан[уреди | уреди извор]

Гендузи го направил своето деби за Лориент на 15 октомври 2016 година предводен од Шакед Мансур, во Лига 1 во натпревар против Нантес. Тој одиграл девет пати во сите натпреварувања,[2]

Арсенал[уреди | уреди извор]

На 11 јули 2018, за време на летниот трансфер, било соопштено дека Гендузи се приклучил на премиерлигашот Арсенал за непозната цена, за кој се верува дека е над 7м плус бонуси.[3]

На 28 јули, тој го направи своето второ деби во пријателски меч против својот поранешен клуб Париз Сен Жермен во Сингапур. Тој почна да игра, импресиониран и помогнал на неговиот тим да го победи на Париз Сен Жермен 5-1.[4] На 12 август 2018, Гундузи го направи своето премиерлигашко деби во Арсенал при отворање на сезоната против Манчестер Сити[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Matteo GUENDOUZI“. www.lfp.fr. Архивирано од изворникот на 2019-09-29. Посетено на 2018-10-04.
  2. „Matteo Guendouzi in 2016/2017“. Soccerbase. 9 July 2018. Посетено на 9 July 2018.
  3. Wheatley, Chris (11 July 2018). „Who is Matteo Guendouzi? The French teenage wonderkid who has joined Arsenal“. Goal. Посетено на 25 July 2018.
  4. „Arsenal 5-1 PSG: Alexandre Lacazette leads second-half blitz after captain Mesut Ozil opener“. Evening Standard. 28 July 2018. Посетено на 28 July 2018.
  5. „Arsenal 0-2 Man City: Unai Emery's opener is a reality check for Arsenal“. BBC Sport (англиски). 2018-08-12. Посетено на 2018-08-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]