Копа Америка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 2011
Копа Америка 2011
Копа Америка 2011
Општо за првенството
Домаќин(и)  Аргентина
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 1-24 јули 2011
Број на учесници 12 (од 2 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Уругвај
Silver medal.svg Второ место  Парагвај
Bronze medal.svg Трето место  Перу
Четврто место  Венецуела
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 26
Дадено голови 54  (2.08 по натпревар)
Најдобар стрелец Перу Паоло Гереро (5 гола)
Најдобар играч Уругвај Луис Суарез


Јужноамериканско првенство во фудбал 2011, попознато како Копа Америка 2011 или Копа Америка Аргентина 2011 — 43-тото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 1 јули до 24 јули 2011. Жрепката за турнирот се одржала во Ла Плата на 11 ноември 2010.

Уругвај го освои турнирот после победата над Парагвај со 3–0 во финалето, освојувајќи ја рекордната 15-та титула на Копа Америка и прва после 1995. Со тоа Уругвај, добил право да го претставува КОНМЕБОЛ на ФИФА Купот на конфедерации, кој се одржал во Бразил. Перу завршил трет после победата над Венецуела со 4–1 во натпреварот за третото место.

Учесници[уреди | уреди извор]

И Јапонија и Мексико беа поканети за да се придружат на турнирот од КОМНЕБОЛ.[1] После предлогот на УЕФА државните репрезентации да се натпреваруваат само во натпревања организирани од нивната конфедерација, беше известено на 23 ноември 2009 дека двете држави нема да можат да земат учество во Копа Америка 2011.[2] Сепак на 31 март 2010, КОНКАКАФ потврди дека на Мексико ќе му биде дозволено да го испрати својот У-23 тим за Олимпијадата во 2012, заедно со 5 други постари играчи.[3]

Учеството на Јапонија се доведе во прашање после Земјотрес во Сендај 2011,[4] но Јапонската Фудбалска Федерација потврди на 16 март дека ќе учествува.[5] Но сепак, ЈФА се откажа од турнирот на 4 април 2011, наведувајќи го како проблем доигрувањето на Јапонската Лига.[6][7] После средбата со Аргентинската Фудбалска Федерација, ЈФА одлучи да се држи до нивната одлука најмалку до 15 април.[8][9] ЈФА на 14 април изјави дека тие ќе учествуваат, но главно со играчи од Европските тимови.[10] ЈФА се откажа од турнирот на 16 мај, наведувајќи ги потешкотиите со Европските тимови за пуштање на Јапонските играчи како проблем[11][12] Следниот ден, КОМНЕБОЛ достави формална покана до ФУдбалскиот сојуз на Костарика поканувајќи ја Костарика како замена.[13] Костарика ја прифати поканата подоцна истиот ден.[14][15]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Вкупно осум градови ќе бидат домаќини на турнирот. Отворачкиот натпревар ќе се одржи на Стадион Суидад де Ла Плата, а финалето ќе се одигра на Стадион Антонио Веспучио Либерти.[16]

Буенос Аирес Мендоза
Стадион Антонио Веспучио Либерти Стадион Малвинас Аргентинас
Капацитет: 57,921 Капацитет: 40,268
002.Buenos Aires desde el cielo (Estadio de River).JPG Estadio Malvinas Argentinas.JPG
Кордоба Салта
Стадиона Марио Алберто Кемпес Стадион Падре Ернесто Мартеарена
Капацитет: 55,144 Капацитет: 20,408
Estadio Córdoba (Arg vs Ghana) 1.jpg
Хухуј Сан Хуан
Стадион 23 Август Стадион Бисентенарио
Капацитет: 23,000 Капацитет: 25,000
Estadio San Jua del Bicentenario, Pocito.JPG
Ла Плата Санта Фе
Стадион Суидад де Ла Плата Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез
Капацитет: 53,000 Капацитет: 47,000

Жрепка[уреди | уреди извор]

Жрепката за натпреварувањето се одржа на 11 ноември 2010 во 17:00 (UTC−03:00) во Театар Аргентино де Ла Плата во Ла Плата, и беше пренесувана во Аргентина од Канал Сиете.[17][18][19] На 10 октомври 2010, Извршното Биро на КОМНЕБОЛ одлучи да ги распореди тимовите во шешири за жрепката.[20]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 Аргентина
 Бразил
 Уругвај
 Чиле
 Колумбија
 Парагвај
 Боливија
 Перу
 Венецуела
 Еквадор
Flag of Japan.svg Јапонија[D 1]
 Мексико
Забелешки
 1. Јапонија се откажа од учество на 16 мај 2011, а Костарика беше назначена за нејзина замена.

Судии[уреди | уреди извор]

Листата од 24 судии и два екстра судии одбрана за овој турнир беше соопштена на 6 јуни 2011 од Судиската Комисија на КОНМЕБОЛ. Од секоја од земјите-учеснички беа одбрани по двајца судии:[21][22]

Аргентина Серхио Пецота

Асистент: Рикардо Касас

Боливија Раул Ороско

Асистент: Ефраин Кастро

Бразил Салвио Фагундез

Асистент: Марсио Сантјаго

Чиле Енрике Осес

Асистент: Франциско Мондриа

Колумбија Вилмар Ролдан

Асистент: Хумберто Клавијо

Еквадор Карлос Вера

Асистент: Луис Алварадо

Парагвај Карлос Амариља[O 1][23]

Асистент: Николас Јегрос

Перу Виктор Хуго Ривера

Асистент: Луис Абадие

Уругвај Роберто Силвера

Асистент: Мигел Нивас

Венецуела Хуан Сото

Асистент: Луиз Санчез

Костарика Валтер Куесада

Асистент: Леонел Леал

Мексико Франциско Чакон

Асистент: Марвин Торентера

Екстра асистенти: Аргентина Диего Бонфа, Хернана Маидана

Забелешки
 1. Амариља го замени Антонио Ариас, кој првично го замени Карлос Торес

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Во првата рунда или групната фаза дванаесетте тимови ќе бидат поделени во три групи од четири тима.[24] Во секој група се играат шест натпревари, каде секој тим игра еден натпревар против другите тимови од истата група. Тимовите добиваат три бода за победа, еден за нерешено и ниту еден за пораз. Тимовите кои завршиле први, втори и двата најдобро пласирани трети тимови се квалификуваат во четвртфиналето.[25]

Таб брејк критериум

Тимовите се рангирани според следниве критериуми:

1. Поголем број на бодови во сите групни натпревари
2. Гол разлика во сите групни натпревари
3. Поголем број на постигнати голови во сите групни натпревари
4. Меѓусебен резултат
5. Пенали (ако двата тима се изедначени пред да го изиграат нивниот последен натпревар во групата)[26]
6. Извлекување на жрепка од Организирачкиот Комитет од КОНМЕБОЛ
Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 3 2 1 0 3 0 +3 7
 Аргентина 3 1 2 0 4 1 +3 5
 Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3
 Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1
јули 1, 2011
21:45
Аргентина  1 – 1  Боливија Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Агуеро гол 75' Извештај Рохас гол 47'

јули 2, 2011
15:30
Колумбија  1 – 0  Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Енрике Осес (Чиле)
А. Рамос гол 44' Извештај

јули 6, 2011
21:45
Аргентина  0 – 0  Колумбија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Извештај

јули 7, 2011
19:15
Боливија  0 – 2  Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Карлсо Вера (Еквадор)
Извештај Мартинез гол 59'
Кембел гол 78'

јули 10, 2011
16:00
Колумбија  2 – 0  Боливија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Фалкао гол 14'28' (пен..) Извештај

јули 11, 2011
21:45
Аргентина  3 – 0  Костарика Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Виктор Хуго Ривера (Перу)
Ахуеро гол 45+1'52'
ди Марија гол 63'
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 1 2 0 6 4 +2 5
 Венецуела 3 1 2 0 4 3 +1 5
 Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
 Еквадор 3 0 1 2 2 5 -3 1
јули 3, 2011
16:00
Бразил  0 – 0  Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај

јули 3, 2011
18:30
Парагвај  0 – 0  Еквадор Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај

јули 9, 2011
16:00
Бразил  2 – 2  Парагвај Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Жадсон гол 38'
Фред гол 89'
Извештај Санта Крус гол 54'
Хаедо Валдез гол 66'

јули 9, 2011
18:30
Венецуела  1 – 0  Еквадор Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Валтер Куесада (Костарика)
Ц. Гонзалез гол 61' Извештај

јули 13, 2011
19:15
Парагвај  3 – 3  Венецуела Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Алкараз гол 33'
Бариос гол 62'
Риверос гол 85'
Извештај Рондон гол 5'
Федор гол 89'
Пероцо гол 90+2'

јули 13, 2011
21:45
Бразил  4 – 2  Еквадор Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Пато гол 27'60'
Нејмар гол 48'71'
Извештај Каиседо гол 37'58'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
 Чиле 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Уругвај 3 1 2 0 3 2 +1 5
 Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
 Мексико 2 0 0 2 1 3 −2 0
јули 4, 2011
19:15
Уругвај  1 – 1  Перу Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Суарес гол 45' Извештај Гереро гол 23'

јули 4, 2011
21:45
Чиле  2 – 1  Мексико Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Хуан Сото (Венецуела)
Паредес гол 66'
Видал гол 72'
Извештај Араухо гол 40'

јули 8, 2011
19:15[27]
Уругвај  1 – 1  Чиле Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
А. Переира гол 53' Извештај Санчес гол 64'

јули 8, 2011
21:45[27]
Перу  1 – 0  Мексико Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Гереро гол 82' Извештај

јули 12, 2011
19:15
Чиле  1 – 0  Перу Стадион Малвнас Аргентинас, Мендоса
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Корсо гол 90+2' (а.г.) Извештај

јули 12, 2011
21:45
Уругвај  1 – 0  Мексико Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
А.Переира гол 14' Извештај

Рангирање на третопласираните тимови[уреди | уреди извор]

На крајот на првата фаза се прави споредба помеѓу третопласираните тимови од секој група. Најдобрите два третопласирани тимови продолжуваат во четвртфиналето.

Група Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод.
Ц  Перу 3 1 1 1 2 2 0 4
Б  Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
А  Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3

Финални фази[уреди | уреди извор]

За разлика од претходните турнири, 30 минути продолженија ќе се играат доколку некој натпревар заврши нерешено во регуларното време. (претходно мечот ќе одеже директно на пенали).[28]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јули 16 - Кордоба        
  Колумбија  0
јули 19 - Ла Плата
  Перу (прод.)  2  
  Перу  0
јули 16 - Санта Фе
    Уругвај  2  
  Аргентина  1 (4)
јули 24 - Буенос Аирес
  Уругвај (пен.)  1 (5)  
  Уругвај  3
јули 17 - Ла Плата
    Парагвај  0
  Бразил  0 (0)
јули 20 - Мендоза
  Парагвај (пен.)  0 (2)  
  Парагвај  0 (5) Трето место
јули 17 - Сан Хуан
    Венецуела  0 (3)  
  Чиле  1   Перу  4
  Венецуела  2     Венецуела  1
јули 23 - Ла Плата


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

јули 16, 2011
16:00
 Колумбија 0 - 2 (прод.)  Перу Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Извештај Лобатон гол 101'
Варгас гол 111'

јули 16, 2011
19:15
 Аргентина 1 - 1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
 Уругвај Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Игуаин гол 17' Извештај Перез гол 5'
  Пенали  
Меси Soccerball shade.svg
Бурдисо Soccerball shade.svg
Тевез Soccerball shade cross.svg
Пасторе Soccerball shade.svg
Игуаин Soccerball shade.svg
4 – 5 Soccerball shade.svg Форлан
Soccerball shade.svg Суарез
Soccerball shade.svg Скоти
Soccerball shade.svg Гаргано
Soccerball shade.svg Касерес

јули 17, 2011
16:00
 Бразил 0 - 0 (прод.)
(0 – 2 пен.)
 Парагвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
  Пенали  
Елано Soccerball shade cross.svg
Тиаго Силва Soccerball shade cross.svg
Андре Сантос Soccerball shade cross.svg
Фред Soccerball shade cross.svg
0 – 2 Soccerball shade cross.svg Барето
Soccerball shade.svg Естигарибија
Soccerball shade.svg Риверос

јули 17, 2011
19:15
 Чиле 1 - 2  Венецуела Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Суасо гол 69' Извештај Вискарондо гол 34'
Чичеро гол 80'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

јули 19, 2011
21:45
 Перу 0 - 2  Уругвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај Суарес гол 52'57'

јули 20, 2011
21:45
 Парагвај 0 - 0 (прод.)
(5 – 3 пен.)
 Венецуела Стадион Малвинас Аргентинас, Мендоза
Судија: Франчиско Чакон (Мексико)
Извештај
  Пенали  
Ортигоса Soccerball shade.svg
Бариос Soccerball shade.svg
Риверос Soccerball shade.svg
Мартинес Soccerball shade.svg
Верон Soccerball shade.svg
5 – 3 Soccerball shade.svg Малдонадо
Soccerball shade.svg Реј
Soccerball shade cross.svg Лусена
Soccerball shade.svg Федор

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

јули 23, 2011
16:00
 Перу 4 - 1  Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Чироки гол 41'
Гереро гол 63'89'90+2'
Извештај Аранго гол 77'

Финале[уреди | уреди извор]

јули 24, 2011
16:00
 Уругвај 3 - 0  Парагвај Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Суарес гол 11'
Форлан гол 41'89'
Извештај
Копа Америка 2011 Шампион
Flag of Uruguay.svg
Уругвај 15та титула

Статистики[уреди | уреди извор]

Стрелци[уреди | уреди извор]

5 гола

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Авто гола

Награди[уреди | уреди извор]

Финални позиции[уреди | уреди извор]

Поз. Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Бод. Ефи.
1  Уругвај 6 4 2 0 9 3 +6 12 66.7%
2  Парагвај 6 0 5 1 5 8 −3 5 27.8%
3  Перу 6 3 1 2 8 5 +3 10 55.6%
4  Венецуела 6 2 3 1 7 8 -1 9 50.0%
Елиминирани во Четвртфиналето
5  Чиле 4 2 1 1 5 4 +1 7 58.3%
6  Колумбија 4 2 1 1 3 2 +1 7 58.3%
7  Аргентина 4 1 3 0 5 2 +3 6 50.0%
8  Бразил 4 1 3 0 6 4 +2 6 50.0%
Елиминирани во првата фаза
9  Костарика 3 1 0 2 2 4 −2 3 33.3%
10  Еквадор 3 0 1 2 2 5 −3 1 11.1%
11  Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1 11.1%
12  Мексико 3 0 0 3 1 4 −3 0 0.0%

Спонзори[уреди | уреди извор]

Глобален платински покровител:

Глобален Златен Спонзор:

 • Киа[32]
 • Америак Мовил (Кларо[33], Телсел[34], Телмекс, Ембрател, и Комсел се рекламираните брендови.)

Глобален СребренСпонзор:

 • Канон[35]
 • Анхојсер-Буш (Брама, Будвеисер[36], и Куилмс се рекламираните брендови.)
 • Кока Кола Компанија (Кока Кола[37] и Пауерејд се рекламираните брендови.)
 • Петробрас (Лубракс е рекламираниот бренд)[38]

Официјален Снабдувач:

 • Сеара (Пети е рекламираниот бренд.)[39]

Добротворен партнер:

Локален Снабдувач:

Вдомување:

Медиа покриеност[уреди | уреди извор]

Беше објавено дека YouTube ќе го пренесува турнирот низ 50 држави низ светот.[42]

Официјална песна[уреди | уреди извор]

"Creo en América" од аргентинскиот пејач Диего Торес е официјалната песна за турнирот.[43] Торес ја изведе песната за време на воведната церемонија. Втора официјална песна е "Ready 2 Go" од Мартин Солвеиг.[44]

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. „Мексико и Јапонија се пријавени за 43тото здание на Копа Америка“. CA2011.com. август 16, 2010. Архивирано од изворникот на 2012-02-03. Посетено на 2011-07-09.
 2. „Мексико би можел да не игра на Копа Америка 2011“ (шпански). Медио Тиемпо. ноември 23, 2009. Посетено на 1 ноември 25, 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Мексико го пража Олимпискиот тим“. Асоцијативен Прес. Март 31, 2010. Посетено на 1 април 1, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Светски фудбал - Јапонската Лига откажана, Копа Америка во прашање“. Евроспорт. март 14, 2011. Посетено на 1 март 16, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Јапонија потврди до КОМНЕБОЛ дека ќе учествува на Копа Америка“ (шпански). sport.es. март 16, 2011. Посетено на 1 април 4, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. Предлошка:Cite new
 7. Предлошка:Cite new
 8. Предлошка:Cite new
 9. „Сините Самураи“. Јапонска Фудбалска Федерација. април 6, 2011. Посетено на 1 април 6, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. Предлошка:Cite new
 11. „Јапонија се откажа од Копа Америка“. Јапонска Фудбалска Федерација. мај 18, 2011.
 12. „Јапонија се откажа од Копа Америка“. CA2011.com. мај 17, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 13. „Комнебол официјално ја покани Костарика да игра на Копа Америка“. CA2011.com. мај 17, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 14. „Костарика ќе игра на Копа Америка“. CA2011.com. мај 18, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-07-09.
 15. „Костарика прифати да ја замени Јапонија на Копа Америка“. Њујорк Тајмс (Ројтерс). мај 17, 2010.
 16. „Одлучени се стадионите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. август 16, 2010. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 2011-07-09.
 17. „Жрепката од Копа Америак Аргентина 2011 се одржува во Четврток, 11 ноември, во Ла Плата“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-01-22. Посетено на 2011-07-09.
 18. „Жрепката за Копа Америка носи интрига“. FIFA.com. 11 ноември 2010. Архивирано од изворникот на 2012-11-12.
 19. „Тоа е причина за Купот“. Оле (шпански). ноември 9, 2010. Посетено на 1 ноември 10, 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 20. „Копа Америка 2011: Аргентина, Бразил и Уругвај се носители во групите“. CA2011.com. октомври 21, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-01-11. Посетено на 2011-07-09.
 21. „Назначени судиите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. Јуни 7, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-04. Посетено на 2011-07-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 22. „Копа Америка:Судиите за турнирот се назначени“ (шпански). КОНМЕБОЛ. Јуни 6, 2011. Посетено на 1 јуни 6, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 23. „Судијата Карлос Амариља ќе го замени Карлсо Торес во Копа Америка 2011“. CA2011.com. јуни 20, 2011. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2011-07-09.
 24. „Одредени групите за Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2010-11-21. Посетено на 2011-07-09.
 25. Официјални регулации Архивирано на 30 јуни 2011 г. (шпански)
 26. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-12-27. Посетено на 2011-07-14.
 27. 27,0 27,1 Sequence of matches inverted from original schedule. „Два натпревари од Копа Америка 2011 се сменети на 8 јули“. CA2011.com. јуни 15, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-06-18. Посетено на 2011-07-09.
 28. „Изјавени официјаните регулации на Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2011-07-09.
 29. „LG“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 30. „Мастер Кард“. Архивирано од изворникот на 2011-04-30. Посетено на 2011-07-10.
 31. „Сантандер“. Архивирано од изворникот на 2011-04-30. Посетено на 2011-07-10.
 32. „Киа“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 33. „Кларо“. Архивирано од изворникот на 2011-06-23. Посетено на 2011-07-10.
 34. „Телсес“. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2011-07-10.
 35. „Канон“. Архивирано од изворникот на 2011-06-23. Посетено на 2011-07-10.
 36. „Будвеисер“. Архивирано од изворникот на 2011-06-11. Посетено на 2011-07-10.
 37. „Кока Кола“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 38. „Петробраз“. Архивирано од изворникот на 2011-05-06. Посетено на 2011-07-10.
 39. „Сеара“. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2011-07-10.
 40. „УНИЦЕФ“. Архивирано од изворникот на 2011-07-05. Посетено на 2011-07-10.
 41. „УОЛ Хост“. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2011-07-10.
 42. „Гугл е партнер со Трафик Спортс за да ги пренесува сите натпревари од Копа Америка во живо на YouTube“. CA2011.com. јуни 15, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-06-19. Посетено на 2011-07-10.
 43. http://m24digital.com/.../diego-torres-presented-the-official-song-of-the-copa-america[мртва врска]
 44. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2011-07-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]