Марсело Естигарибија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парагвај Марсело Естигарибија
Estigarribia.jpg
Лични податоци
Роден на 21 септември 1987 (1987-09-21) (35 г.)
Роден во Фернандо де ла мора, Парагвај
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Предлошка:Fb team Chiapas
Број 32
Младинска кариера
Унион Пацифико
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Спорт Колумбија 10 (0)
2006–2008 Серо Портењо Серо Портењо 45 (6)
2008–2011 Ле Ман Ле Ман 12 (0)
2010–2011Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс 45 (0)
2011-2012 Деpортиво Малдонадо Депортиво Малдонадо 0 (0)
2011-2012Јувентус Јувентус 14 (1)
2012-2013Сампдорија Сампдорија 34 (2)
2013-2014Кјево Кјево 16 (0)
2014-2016Аталанта Аталанта 25 (2)
2016Серо Портењо Серо Портењо 22 (1)
2017-Предлошка:Fb team Chiapas 3 (1)
Репрезентација
2008- Парагвај Парагвај 28 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 мај 2010.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2008

Марсело Алехандро Естигарибија Балморипарагвајски фудбалер, играч од средниот ред на Чијапас.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почетоците и настапите во Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Естигарибија својата кариера ја започнал во младинските категории на аматерскиот клуб Унион Пацифико. Потоа тој потпишал за тимот на Спорт Колумбија каде дебитирал во првата парагвајскa лига на само 17 години. По една сезона помината во првата лига и десет одиграни натпревари, тој заминал во еден од најпознатите тимови во Парагвај, Серо Портењо. За две сезони тој тука одиграл 45 меча пред да го направи својот прв трансфер надвор од неговата татковина. Во август 2008 тој потпишал за францускиот фудбалски клуб Ле Ман. Тука тој немал многу можност да игра па затоа се вратил во Јужна Америка во дресот на Њу Олд Боис како позајмен играч на 18 месеци.

Јувентус[уреди | уреди извор]

На почетокот на летото 2011 година тој потпишл со уругвајскиот, Депортиво Малдонадо, но пред да почне првенството тој заминал во италијанскиот прволигаш Јувентус на заем со можност за откуп на неговиот договор за 5 милиони евра по крајот на сезоната.

Своето деби за италијанскиот гигант Естигарибија го имаше на 16 октомври на гостувањето кај Кјево кога влезе како замена на местото на Емануеле Џакерини во 80-тата минута од мечот што заврши без голови.Во следното коло тој беше за стартер за Јуве на Јувентус Стадион против Џенова. Својот прв гол во црно-белиот дрес Естигарибија го постигнал на 29 ноември 2011 во дербито против Наполи на Сан Паоло што завршило со нерешени 3-3.

На крајот на сезоната Јувентус го освоил првото место во Серија А, стигнувајќи до нивното 30-то скудето во историјата на клубот, а прво лично во кариерата за Естигарибија.

Сепак, по завршувањето на сезоната Јувентус одлучил да не го откупи Естигарибија и тој морал да се сврти кон барање на друг клуб.

Сампдорија[уреди | уреди извор]

На 4 август 2012 екипата на Сампдорија го потврдила доаѓањето на Естигарибија во Џенова преку нивното официјално мрежно место.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]