Јужноамериканско првенство во фудбал 1926

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1926
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување12 октомври3 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (6-ти)
Второ место  Аргентина
Трето место  Чиле
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови55 (5.5 по натпревар)
ГолгетерДавид Арељано
(7 голови)
Најдобар играчХосе Андраде[1]
1925
1927
Податотека:Uruguay1926JPG
Репрезентација Уругвај из 1926

Јужноамериканско првенство во фудбал 1926 — 10-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 12 октомври3 ноември 1929 година. На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Чиле. Давид Арељано, репрезентативец на Чиле, бил најдобар стрелец со 7 голови.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Боливија
3.  Парагвај
4.  Уругвај
5.  Чиле

На турнирот учествувале 5 репрезентации: Чиле, Аргентина, Уругвај, Боливија и Парагвај. Бразил се повлекол пред почетокот на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

Град домакин[уреди | уреди извор]

Сантјаго де Чиле
Стадион Кампос де спортс де Њуња
Капацитет: 27.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 4 4 0 0 17 2 +15 8
 Аргентина 4 2 1 1 14 3 +11 5
 Чиле 4 2 1 1 14 6 +8 5
 Парагвај 4 1 0 3 8 20 −12 2
 Боливија 4 0 0 4 2 24 −22 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

12 октомври 1926
Чиле  7–1  Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Норберто Луис Гаљиери (Аргентина)
Рамирес гол 10'
Субиабре гол 14'
Арељано гол 15'41'80'84'
Морено гол 47'
Агилар гол 89'
Чиле је постигао први директан гол из корнера у идторији такмичења.

16 октомври 1926
Аргентина  5–0  Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Черо гол 9'19'
Соса гол 31'
Делгадо гол 43'
Де Мигел гол 74'

17 октомври 1926
Уругвај  3–1  Чиле де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Педро Хосе Малбран (Чиле)
Борхас гол 22'
Кастро гол 32'
Х. Скароне гол 55'
Субиабре гол 65' (пен..)

20 октомври 1926
Аргентина  8–0  Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Франциско Хименес Чиле)
Соса гол 11'32'59'87'
Черо гол 16'
Делгадо гол 40'42'
Де Мигел гол 52'

23 октомври 1926
Боливија  1–6  Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
К. Сото гол 88' К. Рамирес гол 16'24'
Х. Рамирес гол 45'58'63'
И. Лопес гол 88'

24 октомври 1926
Аргентина  0–2  Уругвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
Борхас гол 22'
Кастро гол 73'

28 октомври 1926
Уругвај  6–0  Боливија де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Хуан Педро Барбера (Аргентина)
Скароне гол 9'12'28'39'81'
Романо гол 67'

31 октобар 1926
Чиле  1–1  Аргентина де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Мигел Барба (Парагвај))
Г. Саведра гол 25' Тараскони гол 87'

1 ноември 1926
Уругвај  6–1  Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Франциско Хименес (Чиле)
Кастро гол 16'23'32'72'
Салдомбиде гол 47' (пен..)82'
Флеитас Солич гол 58' (пен..)

3 ноември 1926
Чиле  5–1  Парагвај де Њуња, Сантјаго де Чиле
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Арељано гол 21'64'71'
Рамирес гол 42'82'
Варгас Пења гол 85'

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

6 голови

5 голови

4 гола

  • Чиле Рамирес

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]