Јужноамериканско првенство во фудбал 1956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1956
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување21 јануари15 февруари 1956
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (9-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Чиле
Трето место Bronze medal blank.svg Аргентина
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари15
Постигнати голови38 (2.53 по натпревар)
Гледачи568,000 (38 по натпревар)
Голгетер Чиле Ормазабал (4 голови)
Најдобар играч Уругвај Мигес
1955
1957
Омар Сивори, Аргентина

Јужноамериканско првенство во фудбал 1956 — 24-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 21 јануари до 15 февруари 1956 година. На турнирот учествувале 6 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Чиле а третото на репрезентацијата на Аргентина. Енрике Ормазабал, репрезентативец на Чиле, бил најдобар стрелец со четири голови.[1].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 6 репрезентации: домакин Уругвај, Перу, Бразил, Чиле, Парагвај и Аргентина. Боливија, Еквадор и Колумбија се повлекле од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Чиле
2.  Аргентина
3.  Парагвај
4.  Уругвај
5.  Перу
6.  Бразил

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Извештаите и податоците околу капацитетите на стадионите варираат од 60.000 до 90.000 гледачи [2].

Монтевидео
Стадион Сентенарио
Капацитет: 65.235
Stad de centario uruguay1930 montevideo.jpg

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 5 4 1 0 9 3 +6 9
 Чиле 5 3 0 2 11 8 +3 6
 Аргентина 5 3 0 2 5 3 +2 6
 Бразил 5 2 2 1 4 5 −1 6
 Парагвај 5 0 2 3 3 8 −5 2
 Перу 5 0 1 4 6 11 −5 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

21 јануари 1956
Уругвај  4–2  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 55.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)
Мигес гол 12'
Ескалада гол 25'32'
Роге гол 65'
Ролон гол 81'
А. Гомез гол 89'

22 јануари 1956
Аргентина  2–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 16.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Сивори гол 43'
Ваиро гол 51'
Р. Драго гол 56'

24 јануари 1956
Чиле  4–1  Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 18.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)
Ормазабал гол 8'83'
Мелендес гол 65'
Санчес гол 71'
Маурињо гол 38'

28 јануари 1956
Уругвај  2–0  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 70.000
Судија: Кајетано де Никола (Парагвај)
Ескалада гол 42'
Оскар Мигес гол 73'

29 јануари 1956
Бразил  0–0  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 45.000
Судија: Серхио Бустаманте (Чиле)

29 јануари 1956
Аргентина  2–0  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 45.000
Судија: Жоао Баптиста Лаурито (Бразил)
Лабруна гол 9'79'

1 февруари 1956
Бразил  2–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 20.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Алваро гол 10'
Зезињо гол 80'
Драго гол 42'

1 февруари 1956
Аргентина  1–0  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 20.000
Судија: Жоао Баптиста Лаурито (Бразил)
Чеконато гол 54'

5 февруари 1956
Парагвај  1–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 25.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)
Ролон гол 76' Андраде гол 61'

5 февруари 1956
Бразил  1–0  Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 25.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Луизињо гол 88'

6 февруари 1956
Уругвај  2–1  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 60.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)
Мигес гол 12'
Борхес гол 58'
Рамирес Банда гол 59'

9 февруари 1956
Чиле  4–3  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 5.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)
Ормазабел гол 15'
М. Муњоз гол 34'
Х. Фернандес гол 70'
Л. Санчес гол 86'
Кастиљо гол 22'
Москера гол 57'
Г. Санчес гол 80'

10 февруари 1956
Уругвај  0–0  Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 80.000
Судија: Хуан Рехис Брози (Аргентина)

12 февруари 1956
Чиле  2–0  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 4.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Ормазабал гол 41'
Рамирес Банда гол 51'

15 февруари 1956
Уругвај  1–0  Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 80.000
Судија: Кајетано де Никола (Парагвај)
Амброис гол 23'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

 • Аргентина Лабруна
 • Чиле Рамирес Банда

 • Чиле Л. Санчес
 • Парагвај Ролон

 • Перу Р. Драго

1 ол

 • Аргентина Чеконато
 • Аргентина Сивори
 • Аргентина Ваиро
 • Бразил Алваро
 • Бразил Луизињо
 • Бразил Маурињо

 • Бразил Зезињо
 • Чиле Х. Фернандес
 • Чиле Муњоз
 • Чиле Мелендес
 • Парагвај А. Гомез
 • Перу И. Андраде

 • Перу Кастиљо
 • Перу Г. Санчес
 • Перу Москера
 • Уругвај Амброис
 • Уругвај Боргес
 • Уругвај Роке

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]