Копа Америка 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 2021
CONMEBOL Copa América Brasil 2021
Податоци за првенството
ЗемјаБразил[1][2]
Датум на одржување13 јуни10 јули 2021.[3]
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место  Аргентина (15-ти )
Второ место  Бразил
Трето место  Колумбија
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари28
Постигнати голови65 (2.32 по натпревар)
Гледачи7.800 (279 по натпревар)
Голгетер Аргентина Лионел Меси
 Колумбија Луис Дијаз
(4 гола)
Најдобар играч Аргентина Лионел Меси
Најдобар голман Аргентина Емилијано Мартинес
Фер плеј награда Бразил Бразил
2019
2024

Јужноамериканско првенство во фудбал 2021, попознато како Копа Бразил 2021 или Копа Америка 2021 — 47-мото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 13 јуни до 10 јули 2021 година.

Првично било планирано првенството да се игра од 12 јуни до 12 јули 2020 година во Аргентина и Колумбија. Сепак, на 17 март 2020 година, КОНМЕБОЛ објавил дека турнирот се одложува за една година поради пандемијата на КОВИД-19 во Јужна Америка, откако УЕФА исто така одлучила да го одложи Европското првенство за 2021 година. За прв пат од 1991 година, турнирот бил организиран без гостински репрезентации.

За прв пат од 1983 година, Копа Америка требало да се одржи во неколку земји. Првичната идеја на овогодинешното издание на Копа Америка била да започне нов формат според кој во секоја од земјите домаќини ќе играат по пет репрезентации. Меѓутоа, тоа не се случило; на 20 мај 2021 година на Колумбија и било одземено домаќинството поради тешката ситуација во земјата предизвикана од протестите против претседателот Иван Дјук. Десет дена подоцна, На 30 мај било потврдено дека првенството не може да се игра ниту во Аргентина поради ситуацијата таму со пандемијата на КОВИД-19. Следниот ден КОНМЕБОЛ објавил дека Бразил ќе биде нов домаќин на турнирот.[4]

Бразил бил бранител на титулата шампион откако ја освоил Копа Америка по деветти пат во 2019 година; бил домаќин и таа година. Во финалето, кое се одиграло на Маракана, Аргентина го победила Бразил со 1:0 и ја освоила својата петнаесетта титула; „Гаучосите“ за првпат го подигнале трофејот наменет за шампионите на Јужна Америка од 1993 година. Тие се изедначиле и со Уругвај на вечната листа по бројот на освоени титули во ова натпреварување.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
Маракана Стадион Нилтон Сантос
Капацитет: 78.838 Капацитет: 46.931
Бразилија Кујаба Гојанија
Стадион Мане Гаринча Арена Пантанал Стадион Педро Лудовико
Капацитет: 72.788 Капацитет: 44.000 Капацитет: 13.500

Учесници[уреди | уреди извор]

На првенството учествувале сите десет членови на КОНМЕБОЛ. Тие биле поделени во две географски зони пред групната фаза.

Во јуни 2019 година, Советот на КОНМЕБОЛ официјално го одобрил учеството на Австралија и Катар на првенството како две гостински екипи. Двете репрезентации биле победници на претходните две изданија на Азискиот куп. Сепак, на 23 февруари 2021 година, Фудбалските сојузи на Австралија и Катар објавиле дека се повлекуваат од турнирот поради проблеми предизвикани од пандемијата на КОВИД-19, како и пренатрупаниот фудбалски календар (преостанатите натпревари за квалификациите за Светското првенство биле одложени за јуни 2021 година). Ова би било дебитантски настап за Австралија на Копа Америка, а ова би било втор настап за Катар, откако учествувал на првенството одржано во 2019 година.

Поради тоа што немало замени за двете споменати селекции, учествувале десет репрезентации (за прв пат од 1991 година):

Северна зона

Јужна зона

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Група А (јужна зона)
Поз. Репрезентација
А1  Аргентина
А2  Австралија
А3  Боливија
А4  Уругвај
А5  Чиле
А6  Парагвај
Група Б (северна зона)
Поз. Репрезентација
Б1  Колумбија
Б2  Бразил
Б3  Катар
Б4  Венецуела
Б5  Еквадор
Б6  Перу

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите времиња на натпревари се според BRT (UTC−3), како што е наведено од КОНМЕБОЛ. Градот Кујаба е во друг часовен појас, AMT (UTC−4), така што е наведено и месното време.

Првите четири екипи се пласираат во четвртфинале.

Група А[уреди | уреди извор]

14 јуни 2021 (2021-06-14)
18.00
 Аргентина 1 : 1  Чиле Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Колумбија Вилмар Ролдан
Меси гол 33' Извештај Варгас гол 57'
14 јуни 2021 (2021-06-14)
21.00
 Парагвај 3 : 1  Боливија Стадион Педро Лудовико, Гојанија
Гледачи: 0
Судија:  Перу Диего Аро
Каку гол 62'
Ромеро гол 65'80'
Извештај Саведра гол 10' (пен..)

18 јуни 2021 (2021-06-18)
18.00 (UTC-4: 17.00)
 Чиле 1 : 0  Боливија Арена Пантанал, Кујаба
Гледачи: 0
Судија:  Шпанија Хесус Хил Мансано
Бреретон гол 10' Извештај
18 јуни 2021 (2021-06-18)
21.00
 Аргентина 1 : 0  Уругвај Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Бразил Вилтон Сампајо
Родригес гол 13' Извештај

21 јуни 2021 (2021-06-21)
18.00 (UTC–4: 17.00)
 Уругвај 1 : 1  Чиле Арена Пантанал, Кујаба
Гледачи: 0
Судија:  Бразил Рафаел Клаус
Суарес гол 66' Извештај Варгас гол 26'
21 јуни 2021 (2021-06-21)
21.00
Аргентина  1 : 0  Парагвај Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Венецуела Хесус Валенсуела
Гомес гол 10' Извештај

24 јуни 2021 (2021-06-24)
18.00 (UTC–4: 17.00)
Боливија  0 : 2  Уругвај Арена Пантанал, Кујаба
Гледачи: 0
Судија:  Венецуела Алексис Ерера
Извештај
24 јуни 2021 (2021-06-24)
21.00
Чиле  0 : 2  Парагвај Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Колумбија Вилмар Ролдан
Извештај

28 јуни 2021 (2021-06-28)
21.00
Уругвај  1 : 0  Парагвај Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Бразил Рафаел Клаус
Кавани гол 21' (пен..) Извештај
28 јуни 2021 (2021-06-28)
21.00 (UTC–4: 20.00)
Боливија  1 : 4  Аргентина Арена Пантанал, Кујаба
Гледачи: 0
Судија:  Колумбија Андрес Рохас
Саведра гол 60' Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

13 јуни 2021 (2021-06-13)
18.00
Бразил  3 : 0  Венецуела Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Уругвај Естебан Остоич
Извештај
13 јуни 2021 (2021-06-13)
21.00 (UTC–4: 20.00)
Колумбија  1 : 0  Еквадор Арена Пантанал, Кујаба
Гледачи: 0
Судија:  Аргентина Нестор Питана
Кардона гол 42' Извештај

17 јуни 2021 (2021-06-17)
18.00
Колумбија  0 : 0  Венецуела Стадион Педро Лудовико, Гојанија
Гледачи: 0
Судија:  Парагвај Ебер Акино
Извештај
17 јуни 2021 (2021-06-17)
21:00
Бразил  4 : 0  Перу Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Аргентина Патрисио Лоустау
Извештај

20 јуни 2021 (2021-06-20)
18.00
Венецуела  2 : 2  Еквадор Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Чиле Роберто Тобар
Извештај
20 јуни 2021 (2021-06-20)
21.00
Колумбија  1 : 2  Перу Стадион Педро Лудовико, Гојанија
Гледачи: 0
Судија:  Уругвај Естебан Остоич
Борха гол 53' (пен..) Извештај

23 јуни 2021 (2021-06-23)
18.00
Еквадор  2 : 2  Перу Стадион Педро Лудовико, Гојанија
Гледачи: 0
Судија:  Шпанија Хесус Хил Манзано
Извештај
23 јуни 2021 (2021-06-23)
21.00
Бразил  2 : 1  Колумбија Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Аргентина Нестор Питана
Извештај Дијаз гол 10'

27 јуни 2021 (2021-06-27)
18.00
Бразил  1 : 1  Еквадор Стадион Педро Лудовико, Goiânia
Гледачи: 0
Судија:  Чиле Роберто Тобар
Милитао гол 37' Извештај Мена гол 53'
27 јуни 2021 (2021-06-27)
18.00
Венецуела  0 : 1  Перу Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Аргентина Патрисио Лоустау
Извештај Кариљо гол 48'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетрвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
3 јули — Гојанија
 
 
 Аргентина3
 
6 јули — Бразилија
 
 Еквадор0
 
 Аргентина (пен.)1 (3)
 
3 јули — Бразилија
 
 Колумбија1 (2)
 
 Уругвај0 (2)
 
10 јули — Рио де Жанеиро (Маракана)
 
 Колумбија (пен.)0 (4)
 
 Аргентина1
 
2 јули — Рио де Жанеиро (Н. Сантос)
 
 Бразил0
 
 Бразил1
 
5 јули — Рио де Жанеиро (Н. Сантос)
 
 Чиле0
 
 Бразил1
 
2 јули — Гојанија
 
 Перу0 Натпревар за трето место
 
 Перу (пен.)3 (4)
 
9 јули — Бразилија
 
 Парагвај3 (3)
 
 Колумбија3
 
 
 Перу2
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

5 јули 2021 (2021-07-05)
20.00
 Бразил 1 : 0  Перу Стадион Нилтон Сантос, Рио де Жанеиро
Гледачи: 0
Судија:  Чиле Роберто Тобар
Пакета гол 35' Извештај

6 јули 2021 (2021-07-06)
22.00
 Аргентина 1 : 1
(3 : 2 пен.)
 Колумбија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Венецуела Хесус Валенцуела
Ла. Мартинес гол 7' Извештај Дијаз гол 61'
  Пенали  
3 : 2

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

9 јули 2021 (2021-07-09)
21.00
 Колумбија 3 : 2  Перу Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 0
Судија:  Бразил Рафаел Клаус
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

10 јули 2021 (2021-07-10)
21.00
 Аргентина 1 : 0  Бразил Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7800[5]
Судија:  Уругвај Естебан Остоич
Извештај


Победник на Копа Америка 2021

Аргентина
Петнаестта титула

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

.

Напомена: натпреварите решени во продолжение се бројат како победи или порази, додека натпреварите решени за време на пенал-серија се бројат како нерешени.

Тим Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 7 5 2 0 12 3 +9 17
 Бразил 7 5 1 1 12 3 +9 16
 Колумбија 7 2 3 2 7 7 0 9
 Перу 7 2 2 3 10 14 –4 8
Отпаднале во четвртфинале
 Уругвај 5 2 2 1 4 2 +2 8
 Парагвај 5 2 1 2 8 6 +2 7
 Чиле 5 1 2 2 3 5 –2 5
 Еквадор 5 0 3 2 5 9 –4 3
Отпаднале во групната фаза
 Венецуела 4 0 2 2 2 6 –4 2
 Боливија 4 0 0 4 2 10 –8 0

Статистика[уреди | уреди извор]

Стрелци[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Автоголови

Признања[уреди | уреди извор]

Биле доделени следните награди, по завршувањето на првенството:[6]

Идеална екипа[уреди | уреди извор]

Идеалната екипа на првенството била избрана по крајот на првенството:[7]

Голман Одбрана Среден ред Напад

 Аргентина Емилијано Мартинес

 Чиле Маурисио Исла
 Аргентина Кристијан Ромеро
 Бразил Маркињос
 Еквадор Первис Еступињан

 Аргентина Родриго де Паул
 Бразил Касемиро
 Перу Јосимар Јотун

 Аргентина Лионел Меси
 Бразил Нејмар
 Колумбија Луис Дијаз

Права на ТВ пренос[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Територија Носител Забелешка
Аргентина [8][9]
Боливија [10][11]
Бразил [12][13]
Венецуела
 • -{La TeleTuya}-
 • -{VC Sports}-
[14]
Еквадор [9][15]
Колумбија [9][16][17][18]
Парагвај [9][14]
Перу [9][19]
Уругвај [9][20]
Чиле [9][21][22]

Остаток од светот[уреди | уреди извор]

Територија Носител Забелешка
Босна и Херцеговина [9][23]
Македонија Арена спорт [23]
Словенија Арена спорт [23]
Србија Арена спорт [23]
Хрватска Арена спорт [23]
Црна Гора Арена спорт [23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Првично, првенството требало да се одржи во Аргентина и Колумбија. На 20 мај 2021 година, на Колумбија и било одземено домаќинството поради големи политички немири, додека десет дена подоцна, на 30 мај 2021 година, Аргентина се повлекла како домаќин поради пандемијата КОВИД-19. Следниот ден, КОНМЕБОЛ одлучил првенството да се игра во Бразил
 2. „Brasil será sede de la CONMEBOL Copa América 2021“. CONMEBOL.com. CONMEBOL. 31. 5. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Em reviravolta, Brasil é escolhido a nova sede da Copa América“. Globo Esporte (португалски). 31 May 2021.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Бразил 2021“.
 5. „Final da Copa América opõe Brasil e Argentina em jogo com público no Maracanã“ [Copa América Final between Brazil and Argentina at Maracanã will be open to the public]. CNN Brazil. 10 July 2021. Посетено на 10 July 2021.
 6. „Player of the tournament, top scorer and best goalkeeper: Stars of the CONMEBOL Copa América 2021“. Copa América. 11. 7. 2021. Архивирано од изворникот на 14. 07. 2021. Посетено на 14. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 7. „Uno por uno, el equipo ideal de la CONMEBOL Copa América 2021 elegido por el GET“. Copa América. 13 July 2021. Архивирано од изворникот на 14. 07. 2021. Посетено на 14. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 8. Cook, Alexis (3 June 2021). „¿Qué canales transmiten la Copa América 2021 en Argentina?“. BOLAVIP (шпански). Посетено на 6 June 2021.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 „DIRECTV TRANSMITIRÁ TODOS LOS PARTIDOS DE LA COPA AMÉRICA Y LA UEFA EURO“. Plataformas (шпански). 5 May 2021. Посетено на 6 June 2021.
 10. „Tigo Sports tendrá cobertura especial con multirelato para la Copa América“. Tigo (шпански). Архивирано од изворникот на 2022-11-20. Посетено на 7 June 2021.
 11. „La Copa América se verá en la señal HD de Unitel y en digital en Unitel.bo“. Unitel (шпански). 4 June 2021. Архивирано од изворникот на 2021-06-16. Посетено на 7 June 2021.
 12. „Disney fecha acordo com a Conmebol e vai transmitir Copa América na TV paga“. uol (португалски). 1 June 2021. Посетено на 6 June 2021.
 13. „SBT transmite Copa América 2021 com exclusividade“. SBT (португалски). 18 May 2021. Посетено на 6 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Broadcasters“. Copa America 2021 (португалски). copaamerica.com. Архивирано од изворникот на 02. 07. 2021. Посетено на 19 June 2021. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
 15. Balseca, Ingrid (2 June 2021). „TC tiene los derechos de transmisión de la Copa América y su equipo deportivo viajará a Brasil“. expreso (шпански). Посетено на 6 June 2021.
 16. „¡No le va a gustar a muchos! Caracol Televisión reveló cómo será la transmisión de la Copa América“. Publimetro (шпански). 15 December 2020. Посетено на 6 June 2021.
 17. „En Colombia, ¿qué canales transmiten la Copa América 2021 y sus partidos por TV?“. Goal.com (шпански). 12 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 18. „Win Sports+ transmitirá la Eurocopa y la Copa América 2020“ (шпански). Colombia.com. 14 March 2020. Посетено на 6 June 2021.
 19. „Copa América 2020: conoce el canal oficial que transmitirá los partidos en Perú“. La República (шпански). 27 December 2019. Посетено на 6 June 2021.
 20. Bocchio, Ignacio (3 June 2021). „¿Quién transmite la Copa América 2021 en Uruguay?“. BOLAVIP (шпански). Посетено на 6 June 2021.
 21. „Cómo ver a la Selección Chilena en Copa América On Line“ (шпански). 13.cl. 4 June 2021. Посетено на 6 June 2021.
 22. „La Copa América y la Eurocopa estarán en TNT Sports“. TNT Sports (шпански). 25 April 2021. Посетено на 6 June 2021.
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 23,5 „Broadcasters“. Copa America 2021. copaamerica.com. Архивирано од изворникот на 02. 07. 2021. Посетено на 15. 7. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]