Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1957
Аргентина и Бразил 1957
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување7 март6 април 1957
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (11ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови101 (4.81 по натпревар)
Гледачи1,019,000 (0 по натпревар)
Голгетер Уругвај Х. Амброис
 Аргентина Маскио (по 9 голови)
Најдобар играч Аргентина Сивори
1956
1959
Репрезентацијата на Аргентина - шампион на турнирот

Јужноамериканско првенство во фудбал 1957 — 25-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 7 март до 6 април 1957 година.

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Уругвај го освоил третото место.

Умберто Макио, репрезентативец на Аргенина и Хавиер Амброис, репрезентативец на Уругвај, биле најдобри стрелци со девет постигнати голови.[1]

На чело со Гилермо Стабиле, Аргентина го освоила турнирот со екипа која се смета за една од најдобрите во историјата[2], и прв „легендарен тим“ на Аргентина од 1901 година[3]. Нападот го сочинувале Оресте Корбата, Умберто Макио, Антонио Анелило, Омар Сивори и Освалдо Круз. Сивори бил избран за најдобар играч на турнирот[3].

Учесници

[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Перу, Уругвај, Бразил, Чиле, Парагвај, Колумбија и Аргентина. Боливија и Парагвај се повлекле од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Чиле
2.  Аргентина
3.  Колумбија
4.  Уругвај
5.  Перу
6.  Бразил
7.  Парагвај

Град домакин и стадион

[уреди | уреди извор]
Лима
Насионал (Перу)
Капацитет: 50.000
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 6 5 0 1 25 6 +19 10
 Бразил 6 4 0 2 23 9 +14 8
 Уругвај 6 4 0 2 15 12 +3 8
 Перу 6 4 0 2 12 9 +3 8
 Колумбија 6 2 0 4 10 25 −15 4
 Чиле 6 1 1 4 9 17 −8 3
 Еквадор 6 0 1 5 7 23 −16 1

Натпревари

[уреди | уреди извор]
7 март 1957
Уругвај  5–2  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Амброис гол 26'29' (пен..)57'74'
Сасија гол 87'
Ларас гол 12'40' (пен..)

10 март 1957
Перу  2–1  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роберт Тарнер (Обединето Кралство)
Тери гол 29'37' (пен..) Кантос гол 44'

13 март 1957
Аргентина  8–2  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 42.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Круз гол 5'
Анелило гол 10'73'
Маскио гол 16' (пен..)23'53' (пен..)85'
Корбата гол 59'
Гамбоа гол 34' (пен..)
Валенсија гол 37'

13 март 1957
Бразил  4–2  Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 42.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Диди гол 20'26'44'
Пепе гол 46'
Банда гол 13'
Фернандес гол 89'

16 март 1957
Перу  1–0  Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 60.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Москера гол 57' >

17 март 1957
Колумбија  1–0  Уругвај Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Педро Ди Лео (Италија)
Аранхо гол 28'

17 март 1957
Аргентина  3–0  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Анелило гол 5'39'
Сивори гол 14'

20 март 1957
Аргентина  4–0  Уругвај Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Маскио гол 7'73'
Анелило гол 48'
Санфилипо гол 83'

21 март 1957
Бразил  7–1  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Еваристо гол 22'89'
Пепе гол 25'
Зизињо гол 34' (пен..)
Жоел гол 43'68'
Диди гол 78'
Ларас гол 80' (пен..)

21 март 1957
Чиле  3–2  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Вердехо гол 35'70'
Еспиноза гол 62'
Аранхо гол 68'
Кариљо гол 83'

23 март 1957
Уругвај  5–3  Перу Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Амброис гол 22'48'60'75'
Каранза гол 26'
Тери гол 3'
Семинарио гол 81'
Москера гол 83'

24 март 1957
Чиле  2–2  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Банда гол 18'26' (пен..) Ларас гол 25' (пен..)
Кантос гол 59'

24 март 1957
Бразил  9–0  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Пепе гол 27'
Еваристогол 41'44'45'75'86'
Диди гол 50'60'
Зизињо гол 85'

27 март 1957
Перу  4–1  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Тери гол 34'
Ривера гол 35'37'
Баса гол 83'
Аранхо гол 57' (пен..)

28 март 1957
Аргентина  6–2  Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Роберт Тарнер (Обединето Кралство)
Сивори гол 7'
Анелило гол 21'70'
Маскио гол 53'74'
Корбата гол 83' (пен..)
Фернандес гол 14'28'

28 март 1957
Уругвај  3–2  Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Камперо гол 15'23'
Амброис гол 17'
Еваристо гол 68'
Диди гол 70'

31 март 1957
Бразил  1–0  Перу Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роналд Линч (Обединето Кралство)
Диди гол 73' (пен..)

1 април 1957
Колумбија  4–1  Еквадор Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Хари Дејвис (Обединето Кралство)
Алварес гол 19' (пен..)
Гутиерез гол 22'
Гамбоа гол 30'58'
Ларас гол 32' (пен..)

1 април 1957
Уругвај  2–0  Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ервин Хигер (Австрија)
Камперо гол 28'
Роге гол 40'
Натпреварот бил суспендиран поради влез на навивачи на теренот.

3 април 1957
Аргентина  3–0  Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Роберт Турнер (Обединето Кралство)
Анелило гол 23'
Маскио гол 87'
Круз гол 90'

6 април 1957
Перу  2–1  Аргентина Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 60.000
Судија: Бертли Крос (Обединето Кралство)
Москера гол 15'
Тери гол 81'
Сивори гол 50'

Голгетери

[уреди | уреди извор]

9 голови

8 голови

5 голови

4 гола

3 гола

 • Чиле Банда
 • Колумбија Аранго
 • Колумбија Гамбоа

 • Еквадор Кантос
 • Перу Москера
 • Уругвај Камперо

2 гола

 • Аргентина Корбата
 • Аргентина О. Круз

 • Чиле Вардехо
 • Перу М. Ривера

1 гол

 • Аргентина Санфилипо
 • Чиле Еспиноса
 • Колумбија Кариљо
 • Колумбија Алварес

 • Колумбија Гутиререз
 • Колумбија Валенсија
 • Перу Баса
 • Перу Семинарио

 • Уругвај Каранза
 • Уругвај Роке
 • Уругвај Сасија

 1. South American Championship 1957 at RSSSF
 2. Los ángles carasucias, El Gráfico 8 Feb 2018
 3. 3,0 3,1 La primera delantera mediática by Roberto Martínez on ESPN, 7 May 2016

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]