Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1935

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1935
Стадион Насионал
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување6 јануари27 јануари
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (7-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Перу
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови23 (3.83 по натпревар)
Голгетер Аргентина Масантонио ( 4 гола)
Најдобар играч Уругвај Хосе Насази[1]
1929
1937
Репрезентацијата на Чиле од 1935 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1935 — 13-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 6 јануари до 27 јануари 1935 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Перу[2]. Ерминио Масантонио, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со четири голови.[3]

Шест година по последното оджано првенство во 1929 година било одлучено турнирот повторно да се одржи. Турнирот немал трофеј, туку послужил како квалификација за Летните олимписки игри во 1936 година.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Перу
3.  Чиле
4.  Уругвај

Град домакин[уреди | уреди извор]

Лима
Стадион Насионал (1897)
Капацитет: 40.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 3 0 0 6 1 +5 6
 Аргентина 3 2 0 1 8 5 +3 4
 Перу 3 1 0 2 2 5 −3 2
 Чиле 3 0 0 3 2 7 −5 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

6 јануари 1935
Аргентина  4–1  Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Мигел Сера Хуртадо (Перу)
Лаури гол 28'
Аријета гол 49'
Гарсија гол 57'
Масантонио гол 71'
Кармона гол 8'

13 јануари 1935
Уругвај  1–0  Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Х. Кастро гол 80'

18 јануари 1935
Уругвај  2–1  Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Хосе Артемио Сера (Перу)
Киоча гол 33'35' Гиудице гол 54'

20 јануари 1935
Аргентина  4–1  Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Цезар Пиоли (Уругвај)
Масантонио гол 10'61'81'
Гарсија гол 50'
Т. Фернандес гол 2'

26 јануари 1935
Перу  1–0  Чиле Стадион Насионал, Лима
Судија: Едуардо Форте (Аргентина)
Монтеланос гол 5'

27 јануари 1935
Аргентина  0–3  Уругвај Стадион Насионал, Лима
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Х. Кастро гол 18'
Табоада гол 28'
Киоча гол 36'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Copa América Archive - Trivia|fechaacceso=8 de diciembre de 2009 |autor= Martín Tabeira|fecha= 19 Jul 2007|editorial= RSSSF
  2. Los países asociados a Conmebol eran: Argentina (1916), Bolivia (1926), Brasil (1916), Chile (1916), Ecuador (1927), Paraguay (1921), Perú (1925) y Uruguay (1916).
  3. Southamerican Championship 1935, rsssf.com; pristupljeno: 1. 12. 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]