Јужноамериканско првенство во фудбал 1947

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1947
Податоци за првенството
Земја Еквадор
Датум на одржување30 ноември31 декември 1947
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (9-ти)
Второ место  Парагвај
Трето место  Уругвај
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари28
Постигнати голови102 (3.64 по натпревар)
Голгетер Уругвај Фалеро (8 голови)
Најдобар играч Аргентина Морено
1946
1949
Репрезентацијата на Аргентина

Јужноамериканско првенство во фудбал 1947 — 20-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Еквадор од 30 ноември до 31 јануари 1947 година.

На турнирот учествувале 8 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Парагвај а третото на репрезентацијата на Уругвај. Николас Фалеро, репрезентативец на Уругвај, бил најдобар стрелец со 8 голови.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 8 репрезентации: домакинот Еквадор, Аргентина, Чиле, Уругвај, Боливија, Парагвај, Колумбија и Перу. Бразил се повлекол од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Боливија
3.  Колумбија
4.  Парагвај
5.  Уругвај
6.  Чиле
7.  Еквадор
8.  Перу

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Гвајакил
Стадион Џорџ Капвел
Капацитет: 30.000[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 7 6 1 0 28 4 +24 13
 Парагвај 7 5 1 1 16 11 +5 11
 Уругвај 7 5 0 2 21 8 +13 10
 Чиле 7 4 1 2 14 13 +1 9
 Перу 7 2 2 3 12 9 +3 6
 Еквадор 7 0 3 4 3 17 −14 3
 Боливија 7 0 2 5 6 21 −15 2
 Колумбија 7 0 2 5 2 19 −17 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

30 ноември 1947
Еквадор  2–2  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 30.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)
Хименес гол 1'24' Гитарес гол 26'44'

2 декември 1947
Уругвај  2–0  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Фалеро гол 26'
Бритос гол 61'

2 декември 1947
Аргентина  6–0  Парагвај Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Виктор Франциско Ривас (Чиле)
Морено гол 10'
Лоустау гол 22'
Понтони гол 40'50'82'
Мендес гол 87'

4 декември 1947
Аргентина  7–0  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Федерико Муњос Медина (Еквадор)
Мендес гол 3'44'
Понтони гол 22'
Лоустау гол 56'
Боје гол 58'76'
ди Стефано гол 62'

4 декември 1947
Колумбија  0–0  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 30.000
Судија: Марио Рубен Хајн (Парагвај)

6 декември 1947
Перу  2–2  Парагвај Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)
Кастиљо гол 17'
Москера гол 63'
Виљалба гол 38'
Марин гол 74'

6 декември 1947
Уругвај  6–0  Чиле Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Саро гол 3'
Фалеро гол 39'42'
Гамбета гол 68'
Махлијано гол 88'89'

9 декември 1947
Чиле  2–1  Перу Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 15.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Варела гол 25'
Бускец гол 71'
Лопес гол 72'

9 декември 1947
Уругвај  3–0  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 15.000
Судија: Марио Рубен Хајн (Парагвај)
Махлијано гол 9'
Фалеро гол 50'79'

11 декември 1947
Чиле  3–0  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 22.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Пењалоса гол 51'
Лопес гол 62'72'

11 декември 1947
Аргентина  3–2  Перу Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 22.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)
Морено гол 41'
ди Стефано гол 55'
Боје гол 56'
Санчес гол 25'
Лопес гол 65' добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | '}}
Торес добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | '}}

13 декември 1947
Колумбија  0–0  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 18.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)

13 декември 1947
Парагвај  4–2  Уругвај Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 18.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Хенес гол 52'79'
Марин гол 76'
Виљалба гол 89'
Махлијано гол 3'
Бритос гол 47'

16 декември 1947
Уругвај  6–1  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 30.000
Судија: Виктор Франциско Ривас (Чиле)
Фалеро гол 19'21'
Пуенте гол 24'88'
Гарсија гол 28'
Саро гол 35'
Гарника гол 51'

16 декември 1947
Аргентина  1–1  Чиле Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 30.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)
ди Стефано гол 12' Риера гол 37'

18 декември 1947
Парагвај  3–1  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 12.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Марин гол 5'
Хенес гол 20'
Авалос гол 25'
Гонсалес гол 71'

18 декември 1947
Аргентина  6–0  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 12.000
Судија: Алфредо Алварес (Боливија)
Фернандес гол 7'
ди Стефано гол 30'62'75'
Боје гол 38'
Лоустау гол 55'

20 декември 1947
Перу  0–0  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Марио Рубен Хајн (Парагвај)

20 декември 1947
Парагвај  2–0  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 20.000
Судија: Федерико Муњос Медина (Еквадор)
Виљалба гол 22'68'

23 декември 1947
Перу  5–1  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Федерико Муњос Медина (Еквадор)
Мосгвера гол 3'
Гусман гол 53'79'
Санчес гол 67'81'
Аранхо гол 48'

23 декември 1947
Парагвај  1–0  Чиле Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Виљалба гол 60'

25 декември 1947
Аргентина  2–0  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 25.000
Судија: Алфредо Алварес (Боливија)
Морено гол 30'
Мендес гол 72'

26 декември 1947
Уругвај  1–0  Перу Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 6.000
Судија: Виктор Франциско Ривас (Чиле)
Фалеро гол 74' Гонсалес добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 67'}}

27 декември 1947
Боливија  0–2  Перу Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Марио Рубен Хајн (Парагвај)
Кастиљо гол 73'
Гусман гол 82'

28 декември 1947
Аргентина  3–1  Уругвај Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 25.000
Судија: Марио Рубен Хајн (Парагвај)
Мендес гол 30'46'
Лоустау гол 85'
Бритос гол 74'

29 декември 1947
Парагвај  4–0  Еквадор Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Луис Алберто Фернандес (Уругвај)
Марин гол 22'58'69'
Хенес гол 31'

29 декември 1947
Чиле  4–1  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Хуан Хосе Алварес (Аргентина)
Прието гол 28'
Саес гол 75' (88)
Риера гол 78'
Гранадос гол 90'

31 декември 1947
Чиле  4–3  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 5.000
Судија: Федерико Муњос Медина (Еквадор)
Араос гол 30' (а.г.)
Саес гол 44'
Инфанте гол 50'
Лопес гол 63'
Тапија гол 77'
Тардијо гол 84'
Оргаз гол 88'

Голгетери[уреди | уреди извор]

8 голови

6 голови

5 голови

4 гола

3 гола

 • Аргентина Морено
 • Чиле Лопес

 • Чиле Саес
 • Перу Санчес

 • Перу Гусман
 • Уругвај Бритос

2 Goals

 • Боливија Гитарес
 • Чиле Риера
 • Еквадор Хименес

 • Перу Лопес
 • Перу Мосгвера
 • Уругвај Пуенте

 • Уругвај Саро

1 гол

 • Аргентина Фернандес
 • Боливија Гонсалес
 • Боливија Оргаз
 • Боливија Тапија
 • Боливија Тардијо
 • Чиле Бускец

 • Чиле Инфанте
 • Чиле Пељалоза
 • Чиле Прието
 • Чиле Варела
 • Колумбија Аранхо
 • Колумбија Гранадос

 • Еквадор Гарника
 • Парагвај Авалос
 • Перу Ф. Кастиљо
 • Перу Х. Кастиљо
 • Уругвај Гамбета
 • Уругвај Гарсија

Автогол

 • Боливија Араос (за Чиле)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]