Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1946

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1946
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување12 јануари10 февруари 1946
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (8-ми)
Второ место  Бразил
Трето место  Парагвај
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари15
Постигнати голови61 (4.07 по натпревар)
Голгетер Уругвај Медина (7 голови)
Најдобар играч Аргентина Педернера
1945
1947
Репрезентацијата на Аргентина
Стадион Либертадос од 1935 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1946 — 19-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 12 јануари до 10 февруари 1946 година. На турнирот учествувале 6 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Парагвај. Хосе Марија Медина, репрезентативец на Уругвај, бил најдобар стрелец со 7 голови.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 6 репрезентации: домакинот Аргентина, и Чиле, Уругвај, Боливија, Парагвај и Бразил. Перу, Колумбија и Еквадор не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Парагвај
5.  Уругвај
6.  Чиле

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес Авељанеда
Стадион Монументал Стадион Гасометро Стадион Либертадорес
Капацитет: 67.664 Капацитет: 75.000 Капацитет: 57.858

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 5 5 0 0 17 3 +14 10
 Бразил 5 3 1 1 13 7 +6 7
 Парагвај 5 2 1 2 8 8 0 5
 Уругвај 5 2 0 3 11 9 +2 4
 Чиле 5 2 0 3 8 11 −3 4
 Боливија 5 0 0 5 4 23 −19 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

12 јануари 1946
Аргентина  2–0  Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Судија: Марио Вијана (Бразил)
де ла Мата гол 6'
Мартино гол 43'

16 јануари 1946
Бразил  3–0  Боливија Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Елено гол 47'78'
Зизињо гол 65'

16 јануари 1946
Уругвај  1–0  Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Медина гол 34'

19 јануари 1946
Чиле  2–1  Парагвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Араја гол 48'
Кремасчи гол 68'
Ролон гол 14'

19 јануари 1946
Аргентина  7–1  Боливија Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Игинијо Мадрид (Чиле)
Лабруна гол 34'89'
Мендес гол 39'60'
Салвини гол 75'84'
Лоустау гол 79'
Передо гол 67'

23 јануари 1946
Бразил  4–3  Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Кајетано де Никола (Парагвај)
Жаир гол 1'16'
Елено гол 39'
Чико гол 44'
Медина гол 25'70'
Васкез гол 37'

26 јануари 1946
Парагвај  4–2  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Генес гол 30'
Сасерес гол 44'
Виљалба гол 67'88'
Коронел гол 20' (а.г.)
Гонсалес гол 42'

26 јануари 1946
Аргентина  3–1  Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Лабруна гол 39'60'
Педернера гол 65'
Алкантара гол 85'

29 јануари 1946
Уругвај  5–0  Боливија Стадион Либертадорес, Авељанеда
Судија: Игинијо Мадрид (Чиле)
Медина гол 1'25'30'78'
Гарсија гол 75'

29 јануари 1946
Бразил  1–1  Парагвај Стадион Либертадорес, Авељанеда
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Норивал гол 63' Виљалба гол 31'

2 февруари 1946
Аргентина  3–1  Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Педернера гол 8'
Лабруна гол 46'
Мендес гол 72'
Рипхоф гол 59'

3 февруари 1946
Бразил  5–1  Чиле Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Зизињо гол 4'41'46'71'
Чико гол 89'
Салфате гол 84' (пен..)

8 февруари 1946
Чиле  4–1  Боливија Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Араја гол 9'39'
Кремасчи гол 49'78'
Передо гол 50'

8 февруари 1946
Парагвај  2–1  Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Виљалба гол 37'
Родригес гол 75'
Шиафино гол 57'

10 февруари 1946
Аргентина  2–0  Бразил Стадион Монументал, Буенос Аирес
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Мендес гол 14'20'

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

5 голови

4 гола

 • Парагвај Виљаба

3 гола

 • Бразил Хелено

 • Чиле Араја

 • Чиле Кремасчи

2 гола

 • Аргентина Педернера
 • Аргентина Салвини

 • Боливија Передо
 • Бразил Чико

 • Бразил Жаир

1 гол

 • Аргентина де ла Мата
 • Аргентина Лоустау
 • Аргентина Мартино
 • Боливија Гонсалес
 • Бразил Норивал

 • Чиле Алкантара
 • Чиле Салфате
 • Парагвај Сасерес
 • Парагвај Генес
 • Парагвај Родригес

 • Парагвај Ролон
 • Уругвај Гарсија
 • Уругвај Вазкез
 • Уругвај Рипхоф
 • Уругвај Шијафино

Автогол

 • Парагвај Коронел (за Боливију)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Southamerican Championship 1946, rsssf.com; pristupljeno: 7. 24. 2021

Надворешни врски[уреди | уреди извор]