Јужноамериканско првенство во фудбал 1941

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1941
Стадион Насионал
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување2 февруари4 март 1941
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (6-ти)
Второ место  Уругвај
Трето место  Чиле
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови32 (3.2 по натпревар)
Гледачи551,000 (55 по натпревар)
Голгетер Перу Марвеци (5 голови)
Најдобар играч Чиле Ливингстон[1]
1939
1942
Репрезентацијата на Аргентина од 1941 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1941 — 16-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 2 февруари до 4 март 1941 година.

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Чиле. Хуан Марвеци, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 5 голови.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 5 репрезентации: Чиле, Аргентина, Перу, Еквадор и Уругвај. Боливија, Парагвај, Бразил и Колумбија не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Еквадор
3.  Перу
4.  Чиле
5.  Уругвај

Град домакин[уреди | уреди извор]

Сантјаго
Стадион Насионал де Чиле
Капацитет: 70.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 4 4 0 0 10 2 +8 8
 Уругвај 4 3 0 1 10 1 +9 6
 Чиле 4 2 0 2 6 3 +3 4
 Перу 4 1 0 3 5 5 0 2
 Еквадор 4 0 0 4 1 21 −20 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

2 февруари 1941
Чиле  5–0  Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 40.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Торо гол 10'
Сорел гол 18'78'
Перез гол 25'
Контрерас гол 43'

9 февруари 1941
Уругвај  6–0  Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Ривера гол 9'23'87'
Гамбета гол 16'
Порта гол 39'
Лауридо гол 75' (o.g.)

9 февруари 1941
Чиле  1–0  Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Перез гол 20'

12 февруари 1941
Аргентина  2–1  Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 45.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Морено гол 2'72' Сокарас гол 53'

16 февруари 1941
Аргентина  6–1  Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Марвеци гол 3'17'28'39'59'
Морено гол 30'
Фреире гол 47'

16 февруари 1941
Уругвај  2–0  Чиле Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Круче гол 35'
Чиримини гол 78'

23 февруари 1941
Перу  4–0  Еквадор Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 48.000
Судија: Виктор Франсиско Ривас (Чиле)
Т. Фернандес гол 25'32'48'
Ваљехас гол 36'

23 февруари 1941
Аргентина  1–0  Уругвај Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 48.000
Судија: Алфредо Варгас (Чиле)
Састре гол 53'

26 февруари 1941
Уругвај  2–0  Перу Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Бартоломе Мацијас (Аргентина)
Рипхоф гол 37'
Варелагол 70'

4 март 1941
Аргентина  1–0  Чиле Стадион Насионал де Чиле, Сантјаго
Гледачи: 70.000
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Гарсија гол 71'

Голгетери[уреди | уреди извор]

5 голови

3 гола

 • Аргентина Морено

 • Перу Фернандес

 • Уругвај Риверо

2 гола

 • Чиле Перез

 • Чиле Сорел

1 гол

 • Аргентина Гарсија
 • Аргентина Састре
 • Чиле Контрерас
 • Чиле Торо
 • Еквадор Фреире

 • Перу Сокарас
 • Перу Ваљехас
 • Уругвај Чиримини
 • Уругвај Кручи
 • Уругвај Гамбета

 • Уругвај Варела
 • Уругвај Порта
 • Уругвај Рипхоф

Автогол

 • Еквадор Лауридо (за Уругвај)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]