Копа Америка 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1983
XXXII Copa América 1983
Податоци за првенството
Датум на одржување10 август4 ноември 1983
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони13 (во 13 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (12ти)
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Перу
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари24
Постигнати голови55 (2.29 по натпревар)
Гледачи1,119,738 (0 по натпревар)
Голгетер Уругвај Агилера
 Аргентина Буручага
 Аргентина Динамите
(по 3 гола)
Најдобар играч Уругвај Франсесколи[1]
КОНМЕБОЛ
1979
КОНМЕБОЛ
1987

Јужноамериканско првенство во фудбал 1983, попознато како Копа Америка 1983 — 33-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал. По трет пат, првенството немало фиксен домакин, туку сите натпрњевари се играле во текот на три месеци во секоја земја која зела учество на турнирот. Турнирот траел од 10 август до 4 ноември 1983 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации.

Парагвај, како актуелен шампион, не учествувал во групната фаза, туку директно се пласирал во завршната фаза од турнирот.

Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Перу го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Парагвај во натпреварот за третото место.[2].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 10 репрезентации: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. Парагвај не играл во групната фаза. Екипите биле поделени во три групи. Секоја екипа одиграла по два натпревари со секој од својата група, на домашен и на гостински терен. Победникот од секоја група се пласира во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

КОНМЕБОЛ Буенос Аирес, Аргентина Ла Пас, Боливија Гојанија, Бразил Рио де Жанеиро, Бразил Уберландија, Бразил Салвадор (Бразил)
Трофеј Монументал Ернандо Силес Сера Доурада Маракана Парке до Сабија Фонте Нова
Капацитет: 74.624 Капацитет: 51.000 Капацитет: 54.048 Капацитет: 73.958 Капацитет: 53.350 Капацитет: 51.708
Копа Америка трофеј Ел Монументал Ернандо Силес Сера Доурада Маракана Парке до Сабија Фонте Нова
Сантјаго, Чиле Богота, Колумбија Кито, Еквадор Асунсион, Парагвај Лима Перу Монтевидео, Уругвај Каракас, Венецуела
Насионал де Чиле Ел Кампин Олимпико Атахуалпа Дефенсорес дел Чако Насионал Сентенарио Брихидо Иријарте
Капацитет: 70.000 Капацитет: 36.343 Капацитет: 35.742 Капацитет: 42.354 Капацитет: 50.000 Капацитет: 76.609 Капацитет: 8.000
Насионал, Чиле Ел Кампин Олимпико Атахуалпа Дефенсорес де Чако Насионал Сентенарио Брихидо Ириарте

Прв круг[уреди | уреди извор]

Аргентина против Еквадор

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 4 3 0 1 7 4 +3 6
 Чиле 4 2 1 1 8 2 +6 5
 Венецуела 4 0 1 3 1 10 −9 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

1 септември, 1983
Уругвај  2–1  Чиле Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 30.000
Судија: Арнолдо Сезар Коелхо (Бразил)
Асеведо гол 45'
Ф. Морена гол 63' (пен..)
Орелана гол 76'

4 септември, 1983
Уругвај  3–0  Венецуела Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 60.000
Судија: Габриел Гонзалез (Парагвај)
Кабрера гол 55'
Ф. Морена гол 51' (пен..)
Лузардо гол 68'

8 септември, 1983
Чиле  5–0  Венецуела Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 20.000
Судија: Енрике Лабо (Бразил)
Ариаза гол 22'
Дубо гол 25'
Аравена гол 35'83'
Еспиноза гол 51'

11 септември, 1983
Чиле  2–0  Уругвај Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 55.000
Судија: Теодоро Нити (Аргентина)
Дубо гол 9'
Летелиер гол 80'

18 септември, 1983
Венецуела  1–2  Уругвај Стадион Брихидо Иријарте, Каракас, Венецуела
Гледачи: 3.000
Судија: Карлос Монталван (Перу)
Феблес гол 77' Сантели гол 74'
Агилера гол 87'

21 септември, 1983
Венецуела  0–0  Чиле Стадион Брихидо Иријарте, Каракас, Венецуела
Гледачи: 3.000
Судија: Елијас Хакоме (Еквадор)

Група B[уреди | уреди извор]

Аргентина против Бразил
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 4 2 1 1 6 1 +5 5
 Аргентина 4 1 3 0 5 4 +1 5
 Еквадор 4 0 2 2 4 10 −6 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

10 август 1983
Еквадор  2–2  Аргентина Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 50.000
Судија: Гилберто Аристозабал (Колумбија)
Васкез гол 68'
Вега гол 79'
Буручага гол 40'51'

17 август 1983
Еквадор  0–1  Бразил Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 50.000
Судија: Алфонсо Постиго (Перу)
Извештај Динамите гол 14'

24 август 1983
Аргентина  1–0  Бразил Монументал, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 70.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Герека гол 55' Извештај

1. септември 1983
Бразил  5–0  Еквадор Сера Доурада, Гојанија, Бразил
Гледачи: 35.000
Судија: Луис Грегорио Да Роса (Уругвај)
Гаучо гол 12'
Динамите гол 46'55'
Едер гол 58'
Тита гол 60'
Извештај

7. септември 1983
Аргентина  2–2  Еквадор Монументал, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 40.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
В. Рамос гол 50'
Буручага гол 90' (пен..)
Квињонез гол 44'
Малдонадо гол 90'

14. септември 1983
Бразил  0–0  Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро, Бразил
Гледачи: 75.000
Судија: Марио Лира (Чиле)
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Перу 4 2 2 0 6 4 +2 6
 Колумбија 4 1 2 1 5 5 0 4
 Боливија 4 0 2 2 4 6 −2 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

14 август 1983
Боливија  0–1  Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 40.000
Судија: Габриел Гонзалез (Парагвај)
Валдерама гол 73'

17 август 1983
Перу  1–0  Колумбија Насионал, Лима Перу
Гледачи: 30.000
Судија: Хосе Луис Мартинез Базан (Уругвај)
Наваро гол 70'

21 август 1983
Боливија  1–1  Перу Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 37.738[3]
Судија: Хорхе Едуардо Ромеро (Аргентина)
Ромеро гол 65' Наваро гол 89'

28 август 1983
Колумбија  2–2  Перу Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 50.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо]] (Бразил)
Принце гол 46'
Фиориљо гол 69'
Маласкез гол 25' (пен..)
Кабаљеро гол 85'

31 август 1983
Колумбија  2–2  Боливија Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 45.000
Судија: Хосе Вергара (Венецуела)
Валдерама гол 2'
Молина гол 60' (пен..)
Мелгар гол 78'
Рохас гол 80'

4 септември 1983
Перу  2–1  Боливија Насионал, Лима Перу
Гледачи: 50.000
Судија: Гилермо Будхе (Чиле)
Легвија гол 6'
Кабаљеро гол 21'
Паниагва гол 46'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

13 октомври 1983
Перу  0–1  Уругвај Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 28.000
Судија: Серхио Васкез (Чиле)
Агилера гол 65'
20 октомври 1983
 Уругвај 1–1  Перу Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 58.000
Судија: Артуро Иртуралде (Аргентина)
Кабрера гол 49' Маласкез гол 24'

Уругвај оди понатаму со вкупен резултат од 2:1.


13 октомври 1983
 Парагвај 1–1  Бразил Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај
Гледачи: 55.000
Судија: Гастон Кастро] (Чиле)
Морел гол 70' Извештај Едер гол 88'
20 октомври 1983
 Бразил 0–0  Парагвај Парке до Сабија, Уберландија, Бразил
Гледачи: 75.000
Судија: Хуан Карлос Лоустау] (Аргентина)
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

27 октомври 1983[4]
 Уругвај 2–0  Бразил Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 65.000
Судија: Ектор Ортиз (Парагвај)
Франсесколи гол 41'
Диого гол 80'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

4 ноември 1983[4]
 Бразил 1–1  Уругвај Фонте Нова, Салвадор (Бразил)
Гледачи: 95.000
Судија: Едисон Перез (Перу)
Жоржињо гол 23' Агилера гол 77'

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

 • Бразил Едер
 • Чиле Аравена
 • Чиле Дубо
 • Колумбија Валдерама
 • Перу Кабаљеро
 • Перу Наваро
 • Перу Маласкез
 • Уругвај Морена
 • Уругвај Кабрера

1 Goal

 • Аргентина Гарека
 • Аргентина В. Рамос
 • Боливија Мелгар
 • Боливија Паниаква
 • Боливија Рохас
 • Боливија Ромеро

 • Бразил Жоржињо
 • Бразил Гаучо
 • Бразил Тита
 • Чиле Ариаза
 • Чиле Еспиноза
 • Чиле Летелиер
 • Чиле Орелана
 • Колумбија Фиориљо
 • Колумбија Молино
 • Колумбија Принце
 • Еквадор Малдонадо
 • Еквадор Квињонез
 • Еквадор Васкез
 • Еквадор Вега
 • Парагвај Морел
 • Перу Легвија
 • Уругвај Асеведо
 • Уругвај Диого
 • Уругвај Франсесколи
 • Уругвај Лузардо
 • Уругвај Сантели
 • Венецуела Феблес

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Copa América Archive - Trivia, rsssf.com; pristupljeno: 5. 12. 2014.
 2. Copa América 1983, rsssf.com; pristupljeno: 5. 12. 2014.
 3. Behr, Raúl. „B para creer“ (шпански). Dechalaca.com. Посетено на 12 October 2012.
 4. 4,0 4,1 Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 568. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]