Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Аргентина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Аргентина)
Аргентина и Бразил
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување7 март4 април 1959
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (12ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Парагвај
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови86 (4.1 по натпревар)
Гледачи1,020,000 (0 по натпревар)
Голгетер Бразил Пеле (8 голови)
Најдобар играч Бразил Пеле[1]
1957
1959
Аргентина 1959

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 — 26-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 7 март до 4 април 1959 година. На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Парагвај го освоил третото место.

Пеле, репрезентативец на Бразил, бил најдобар стрелец со осум голови.[2].

Учесници

[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Аргентина, Перу, Уругвај, Чиле, Бразил, Боливија и Парагвај. Колумбија и Еквадор не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Чиле
2.  Аргентина
3.  Боливија
4.  Уругвај
5.  Перу
6.  Бразил
7.  Парагвај

Град домакин и стадион

[уреди | уреди извор]
Буенос Аирес
Стадион Монументал
Капацитет: 67.664
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 6 5 1 0 19 5 +14 11
 Бразил 6 4 2 0 17 7 +10 10
 Парагвај 6 3 0 3 12 12 0 6
 Перу 6 1 3 2 10 11 −1 5
 Чиле 6 2 1 3 9 14 −5 5
 Уругвај 6 2 0 4 15 14 +1 4
 Боливија 6 0 1 5 4 23 −19 1

Натпревари

[уреди | уреди извор]
7 март 1959.
Аргентина  6–1  Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Манфредини гол 5'50'
Каља гол 7'
Пицути гол 17'39'
Белен гол 75'
Алварес гол 25'

8 март 1959.
Уругвај  7–0  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 35.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Сасија гол 5'
Ескалада гол 12'
Гваглианоне гол 17'
Боргес гол 60'65'
Дуксас гол 69'
Д. Перес гол 89'

10 март 1959.
Бразил  2–2  Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Диди гол 24'
Пеле гол 48'
Семинарио гол 59'77'

11 март 1959.
Парагвај  2–1  Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Авеиро гол 8'14' Санчес гол 34' (пен..)

11 март 1959.
Аргентина  2–0  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Карбата гол 2'
Каља гол 79'

14 март 1959.
Перу  5–3  Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Лојса гол 4'27'42'
Хоја гол 29'79'
Демарко гол 2'
Дуксас гол 31'
Сасија гол 81'

15 март 1959.
Парагвај  5–0  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Ре гол 1'21'50'
Санабрија гол 11'
Авеиро гол 51'

15 март 1959.
Бразил  3–0  Чиле Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Пеле гол 43'45'
Диди гол 89'

18 март 1959
Уругвај  3–1  Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Демарко гол 2'
Дуксас гол 37'
Сасија гол 85'
Авеиро гол 77'

18 март 1959
Аргентина  3–1  Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Корбата гол 18' (пен..)
Соса гол 42'
Бенитес гол 78' (а.г.)
Лојса гол 51'

21 март 1959.
Бразил  4–2  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 25.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Пеле гол 16'
Валентим гол 18'26'
Диди гол 89'
Алкон гол 12'
А. Гарсија гол 22'

21 март 1959.
Чиле  1–1  Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 50.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)
Тобар гол 77' Лојса гол 12'

22 март 1959.
Аргентина  3–1  Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Корбата гол 15'
Соса гол 63'
Кап гол 69'
Пароди гол 36'

26 март 1959.
Чиле  5–2  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Сото гол 7'42'
Мура гол 17'51'
Санчес гол 89'
Алкосер гол 25'76'

26 март 1959.
Бразил  3–1  Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 70.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Валентим гол 62'80'89' Ескалада гол 36'

29 март 1959.
Перу  0–0  Боливија Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Вашингтон Родригес (Уругвај)

29 март 1959.
Бразил  4–1  Парагвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Пеле гол 25'31'63'
Шинезињо гол 35'
Пароди гол 4'

30 март 1959.
Аргентина  4–1  Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 80.000
Судија: Исдро Рамирес (Парагвај)
Белен гол 15'60'
Р. Соса гол 55'80'
Демарко гол 85'

2 април 1959.
Парагвај  2–1  Перу Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 5.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Авеиро гол 32'68' Г. Санчес гол 51'

2 април 1959
Чиле  1–0  Уругвај Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 5.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
М. Морено гол 88'

4 април 1959
Аргентина  1–1  Бразил Стадион Монументал, Буенос Аирес
Гледачи: 85.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Пицути гол 40' Пеле гол 58'

Голгетери

[уреди | уреди извор]
8 голови
6 голови
5 голови
4 гола
3 гола
 • Аргентина Пицути
 • Аргентина Корбата
 • Аргентина Белен
 • Бразил Диди
 • Парагвај К. Ре
 • Уругвај Демарко
 • Уругвај Сасија
 • Уругвај Дуксас
2 гола

 • Аргентина Каља]
 • Аргентина Манфредини
 • Боливија Алкосер
 • Чиле Х.С. Мура

 • Чиле Л. Санчес
 • Чиле М. Сото
 • Парагвај Пароди]
 • Перу Хоја

 • Перу Семинарио
 • Уругвај Боргес
 • Уругвај Ескалада

1 гол

 • Аргентина В. Кап
 • Боливија А. Гарсија
 • Боливија Р. Алкон
 • Бразил Шинезињо

 • Чиле Алварес
 • Чиле М. Морено
 • Чиле Тобар
 • Парагвај Санабрија

 • Перу О. Г. Санчес
 • Уругвај Д. Перес
 • Уругвај Геглианоне

Автогол
 • Перу Бенитес (за Аргентина)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]