Прејди на содржината

Копа Америка 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1991
XXXV Copa América 1991
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување6 јули21 јули 1991
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (13ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Чиле
Четврто место Колумбија
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови73 (2.81 по натпревар)
Гледачи844,100 (32 по натпревар)
Голгетер Аргентина Батистута
(6 гола)
Најдобар играч Аргентина Родригес[1]


Јужноамериканско првенство во фудбал 1991, попознато како Копа Америка 1991 — 35-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 6 јуни до 21 јуни 1991 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина [2], кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Чиле го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на Колумбија во натпреварот за третото место.

Батистута, репрезентативец Аргентина, бил најдобар стрелец со шест голови.

Учесници

[уреди | уреди извор]

На првенствотото учествувале вкупно 10 репрезентации: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле

Градови-домакини и стадиони

[уреди | уреди извор]
Сантјаго Консепсион
Насионал Естер Роа
Слика: 70.000 Слика: 35.000
Виња дел Мар Валпараисо
Стадион Саусалито Фигероа Брандер
Капацитет: 20.000 Слика: 19.000
Шампионот Аргентина

На турнирот учествувале 10 репрезентации кои биле поделени во две групи од по пет екипи. Секоја екипа одиграла по еден натпревар со секој од својата група. Двете најдобри репрезентации се пласирале во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 4 4 0 0 11 3 +8 8
 Чиле 4 3 0 1 10 3 +7 6
 Парагвај 4 2 0 2 7 8 −1 4
 Перу 4 1 0 3 9 9 0 2
 Венецуела 4 0 0 4 1 15 −14 0

Натпревари

[уреди | уреди извор]
6 јули 1991
Чиле  2–0  Венецуела Насионал, Сантјаго
Гледачи: 42.779
Судија: Армандо Перес Хојос (Колумбија)
Рубио гол 22'
Заморано гол 34'

6 јули 1991
Парагвај  1–0  Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 42.779
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Монзон гол 21'

8 јули 1991
Чиле  4–2  Перу Естер Роа, Консепсион
Гледачи: 18.798
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)
Рубио гол 16'
Контрерас гол 51' (пен..)
Заморано гол 61'74'
Маестри гол 59'
дел Солар гол 71'

8 јули 1991
Аргентина  3–0  Венецуела Насионал, Сантјаго
Гледачи: 10.000
Судија: Милтон Виљависенсио (Еквадор)
Батистута гол 28'50' (пен..)
Каниџа гол 43'

10 јули 1991
Парагвај  5–0  Венецуела Насионал, Сантјаго
Гледачи: 68.215
Судија: Хуан Торес (Колумбија)
Нефа гол 34'
Гвирланд гол 38'
Монзон гол 75'87' (пен..)
Санабрија гол 81'

10 јули 1991
Аргентина  1–0  Чиле Насионал, Сантјаго
Гледачи: 68.215
Судија: Хосе Роберто Рајт (Бразил)
Батистута гол 81'

12 јули 1991
Перу  5–1  Венецуела Насионал, Сантјаго
Гледачи: 3.000
Судија: Армандо Перес Хојос (Колумбија)
Ла Роса гол 9'55'
Каваљо гол 21' (а.г.)
дел Солар гол 58'
Ирано гол 62'
дел Солар гол 14' (а.г.)

12 јули 1991
Аргентина  4–1  Парагвај Естер Роа, Консепсион
Гледачи: 10.000
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)
Батистута гол 40'
Симеоне гол 61'
Астрада гол 70'
Каниџа гол 81'
Кардозо гол 79'

14 јули 1991
Аргентина  3–2  Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 67.902
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Латоре гол 3'
Кравиото гол 51'
Гарсија гол 57'
Јањез гол 35' (пен..)
Ирано гол 65'

14 јули 1991
Чиле  4–0  Парагвај Насионал, Сантјаго
Гледачи: 67.902
Судија: Хосе Роберто Рајт (Бразил)
Рубио гол 12'
Заморано гол 15'
Естај гол 63'
Вера гол 68'
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 4 2 1 1 3 1 +2 5
 Бразил 4 2 1 1 6 5 +1 5
 Уругвај 4 1 3 0 4 3 +1 5
 Еквадор 4 1 1 2 6 5 +1 3
 Боливија 4 0 2 2 2 7 −5 2

Натпревари

[уреди | уреди извор]
7 јули 1991
Колумбија  1–0  Еквадор Фугероа Брандер, Валпараисо
Гледачи: 13.828
Судија: Хуан Франсиско Ескобар (Парагвај)
де Авила гол 25'

7 јули 1991
Уругвај  1–1  Боливија Фугероа Брандер, Валпараисо
Гледачи: 13.828
Судија: Карлос Масијел (Парагвај)
Кастро гол 73' Х. Суарес гол 16'

9 јули 1991
Уругвај  1–1  Еквадор Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 18.430
Судија: Гастон Кастро (Чиле)
Мендез гол 49' (пен..) Агинага гол 44'

9 јули 1991
Бразил  2–1  Боливија Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 18.430
Судија: Хосе Рамирес (Перу)
Нето гол 5' (пен..)
Бранко гол 47'
Извештај Е. Санчес гол 89' (пен..)

11 јули 1991
Колумбија  0–0  Боливија Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 19.350
Судија: Франсиско Фарија (Венецуела)

11 јули 1991
Бразил  1–1  Уругвај Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 19.350
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Жоао Пауло гол 29' Извештај Мендез гол 66'

13 јули 1991
Еквадор  4–0  Боливија Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 17.250
Судија: Гастон Кастро (Чиле)
Агинага гол 32'
Аволес гол 42'73'
Рамирес гол 80' (пен..)

13 јули 1991
Колумбија  2–0  Бразил Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 17.250
Судија: Карлос Масијел (Парагвај)
де Авила гол 35'
Игваран гол 66'
Извештај

15 јули 1991
Уругвај  1–0  Колумбија Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 19.000
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Мендез гол 19'

15 јули 1991
Бразил  3–1  Еквадор Стадион Саусалито, Виња дел Мар
Гледачи: 19.000
Судија: Хуан Франсиско Ескобар (Парагвај)
Мазињо гол 8'
М. Сантос гол 54'
Л. Енрике гол 89'
Извештај Муњос гол 12'

Финална фаза

[уреди | уреди извор]
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 2 1 0 5 3 +2 5
 Бразил 3 2 0 1 6 3 +3 4
 Чиле 3 0 2 1 1 3 −2 2
 Колумбија 3 0 1 2 2 5 −3 1

Натпревари

[уреди | уреди извор]
17 јуни 1991
Аргентина  3–2  Бразил Насионал, Сантјаго
Гледачи: 44.005
Судија: Карлос Мисел (Парагвај)
Франко гол 1'39'
Батистута гол 46'
Извештај Бранко гол 5'
Жоао Пауло гол 52'

17 јуни 1991
Чиле  1–1  Колумбија Насионал, Сантјаго
Гледачи: 44.005
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)
Заморано гол 74' Игваран гол 37'

19 јуни 1991
Аргентина  0–0  Чиле Насионал, Сантјаго
Гледачи: 37.612
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)

19 јуни 1991
Бразил  2–0  Колумбија Насионал, Сантјаго
Гледачи: 37.612
Судија: Хосе Рамирес (Перу)
Ренато гол 29'
Бранко гол 76' (пен..)
Извештај

21 јуни 1991
Бразил  2–0  Чиле Насионал, Сантјаго
Гледачи: 45.104
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Оливеира гол 8'
Л. Енрике гол 55'
Извештај

21 јуни 1991
Аргентина  2–1  Колумбија Насионал, Сантјаго
Гледачи: 45.104
Судија: Хуан Франциско Ескобар (Парагвај)
Симеоне гол 11'
Батистута гол 19'
де Авила гол 70'

Голгетери

[уреди | уреди извор]

6 голови

5 голови

3 гола

 • Бразил Бранко
 • Чиле Рубио
 • Колумбија Авила
 • Парагвај Монзон
 • Уругвај Мендез

2 гола

 • Аргентина Каниџа
 • Аргентина Франко
 • Аргентина Симеоне
 • Бразил Жоао Пауло
 • Бразил Л. Енрике
 • Бразил Оливеира
 • Колумбија Игваран
 • Еквадор Агвинага
 • Еквадор Авилес
 • Перу дел Солар
 • Перу Ирано
 • Перу Ла Роса

1 гол

 • Аргентина Астрада
 • Аргентина Кравиото]
 • Аргентина Гарсија
 • Аргентина Латоре
 • Боливија Е. Санчес
 • Боливија Х. Суарес
 • Бразил М. Сантос
 • Бразил Нето
 • Бразил Гаучо
 • Чиле Контрерас
 • Чиле Естај
 • Чиле вера
 • Еквадор Муњос
 • Еквадор Рамирес
 • Парагвај Кардозо
 • Парагвај Гирланд]
 • Парагвај Нефа
 • Парагвај Санабрија
 • Перу Јањез
 • Перу Маестри
 • Уругвај Р. Кастро

Автогол

 1. „Copa América Best Players“. RSSSF. Посетено на 1 February 2015.
 2. „Copa America 1991“. Soccer Nostalgia. Посетено на 25 July 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]