Јужноамериканско првенство во фудбал 1927

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1927
Стадион Насионал (1897)
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување30 октомври27 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (3-ти)
Второ место  Уругвај
Трето место  Перу
Четврто место Боливија
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови37 (6.17 по натпревар)
Голгетер Аргентина Карикабери
 Уругвај Фигероа
 Аргентина Луна
 Уругвај Петроне
 Уругвај Скароне (по 3 гола)
Најдобар играч Аргентина Мануел Сеоне
1926
1929
Репрезентацијата на Аргентина од 1927 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1927 — 11-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 30 октомври27 ноември 1927 година. На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Уругвај а третото на репрезентацијата на Перу.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Боливија
3.  Перу
4.  Уругвај

Град домакин[уреди | уреди извор]

Лима
Стадион Насионал (1897)
Капацитет: 40.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 3 0 0 15 4 +11 6
 Уругвај 3 2 0 1 15 3 +12 4
 Перу 3 1 0 2 4 11 −7 2
 Боливија 3 0 0 3 3 19 −16 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

30 октомври 1927
Аргентина  7–1  Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Бенхамин Фуентес (Перу)
Луна гол 18'56'
Карикабери гол 20'36'
Реканатини гол 24' (пен..)
Сеоне гол 29'79'
Алборта гол 42'

1 ноември 1927
Уругвај  4–0  Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Консолато Нај Фоино (Аргентина)
Уљоа гол 49' (а.г.)
Сако гол 52'71'
Кастро гол 75'

6 ноември 1927
Уругвај  9–0  Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Бенхамин Фуентес (Перу)
Петроне гол 18'65'81'
Фигероа гол 19'67'69'
Аремон гол 43'
Кастро гол 68'
Скароне гол 86'

13 ноември 1927
Перу  3–2  Боливија Стадион Насионал, Лима
Судија: Алберто Пароди (Чиле)
Нејра гол 31'
Сармиенто гол 41'
Монтеланос гол 43'
Бустаманте гол 13'14'

20 ноември 1927
Аргентина  3–2  Уругвај Стадион Насионал, Лима
Судија: Давид Тернер (Англија)
Реканатини гол 56' (пен..)
Луна гол 70'
Канавези гол 85' (а.г.)
Скароне гол 33'79'

27 ноември 1927
Аргентина  5–1  Перу Стадион Насионал, Лима
Судија: Викторио Гарибони (Боливија)
Фереира гол 1'30'
Маглио гол 22'25'
Карикабери гол 38'
Виљанова гол 3'

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

1 гол

Авто голови

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]