Прејди на содржината

Копа Америка 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1989
XXXIV Copa América 1989
Податоци за првенството
Земја Бразил
Датум на одржување1 јули16 јули 1989
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (4-ти)
Второ место  Уругвај
Трето место  Аргентина
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови55 (2.12 по натпревар)
Гледачи844,100 (32 по натпревар)
Голгетер Бразил Бебето
(6 гола)
Најдобар играч Уругвај Соса[1]
 Чиле 1991

Јужноамериканско првенство во фудбал 1989, попознато како Копа Америка 1991 — 34-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 1 јули до 16 јули 1989 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Уругвај. Аргентина го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Парагвај во натпреварот за третото место.

Бебето, репрезентативец на Бразил, бил најдобар стрелец со шест голови[2].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 10 репрезентации: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро Гојанија
Маракана Стадион Сера Доурада
Слика: 145.000 Слика: 50.000
Ресифе Салвадор
Стадион Аруда Стадион Фонте Нова
Капацитет: 60.000 Слика: 30.000

Прв круг[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 10 репрезентации кои биле поделени во две групи од по пет екипи. Секоја екипа одиграла по еден натпревар со секој од својата група. Двете најдобри репрезентации се пласирале во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Парагвај 4 3 0 1 9 4 +5 6
 Бразил 4 2 2 0 5 1 +4 6
 Колумбија 4 1 2 1 5 4 +1 4
 Перу 4 0 3 1 4 7 −3 3
 Венецуела 4 0 1 3 4 11 −7 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

1 јули 1989
Парагвај  5–2  Перу Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 5.000
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Кањете гол 38'84'
Нефа гол 41'
Мендоса гол 51'
дел Солар гол 75' (а.г.)
Ирано гол 30'
Рејносо гол 80'

1 јули 1989
Бразил  3–1  Венецуела Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 35.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Бебето гол 2'
Жовани гол 36' (пен..)
Балтазар гол 57'
Извештај Малдонадо гол 63'

3 јули 1989
Колумбија  4–2  Венецуела Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 4.000
Судија: Родолфо Мартинес (Хондурас)
Игита гол 36' (пен..)
Игваран гол 46'75'
де Авила гол 71'
Малдонадо гол 73'88'

3 јули 1989
Бразил  0–0  Перу Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 8.200
Судија: Ернан Силва (Чиле)
Извештај

5 јули 1989
Перу  1–1  Венецуела Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 1.500
Судија: Винсент Мауро (САД)
Наваро гол 30' Малдонадо гол 29'

5 јули 1989
Парагвај  1–0  Колумбија Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 1.500
Судија: Оскар Ортубе (Боливија)
Мендоса гол 51'

7 јули 1989
Парагвај  3–0  Венецуела Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 3.000
Судија: Родолфо Мартинес (Хондурас)
Нефа гол 41'
фереира гол 50'73'

7 јули 1989
Бразил  0–0  Колумбија Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 9.100
Судија: Елијас Хакоме (Еквадор)
Извештај

9 јули 1989
Колумбија  1–1  Перу Стадион Аруда, Ресифе
Гледачи: 60.000
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Игваран гол 32' Ирано гол 43'

9 јули 1989
Бразил  2–0  Парагвај Стадион Аруда, Ресифе
Гледачи: 76.800
Судија: Винсент Мауро (САД)
Бебето гол 47'82' Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 4 2 2 0 2 0 +2 6
 Уругвај 4 2 0 2 6 2 +4 4
 Чиле 4 2 0 2 7 5 +2 4
 Еквадор 4 1 2 1 2 2 0 4
 Боливија 4 0 2 2 0 8 −8 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

2 јули 1989
Еквадор  1–0  Уругвај Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 25.000
Судија: Карлос Масиел (Парагвај)
Бенитез гол 88'

2 јули 1989
Аргентина  1–0  Чиле Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 25.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Каниџа гол 55'

4 јули 1989
Уругвај  3–0  Боливија Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 12.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Остолаза гол 30'60'
Соса гол 33'

4 јули 1989
Аргентина  0–0  Еквадор Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 12.000
Судија: Хосе Рамирес (Перу)

6 јули 1989
Еквадор  0–0  Боливија Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 3.000
Судија: Хесус Дијаз (Колумбија)

6 јули 1989
Уругвај  3–0  Чиле Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 3.000
Судија: Хосе Рамирес (Перу)
Соса гол 44'
Алзаменди гол 73'
Франсесколи гол 78'

8 јули 1989
Чиле  5–0  Боливија Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 18.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Олмос гол 9'
Рамирес гол 10'
Астенго гол 55'
Писаро гол 68' (пен..)
Рејес гол 85'

8 јули 1989
Аргентина  1–0  Уругвај Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 18.000
Судија: Хесус Дијаз (Колумбија)
Каниџа гол 69'

10 јули 1989
Чиле  2–1  Еквадор Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 5.000
Судија: Карлос Масиел (Парагвај)
Олмос гол 44'
Летелиер гол 88'
Авилес гол 89'

10 јули 1989
Аргентина  0–0  Боливија Стадион Сера Доурада, Гојанија
Гледачи: 5.000
Судија: Нелсон Родригес (Венецуела)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 3 0 0 6 0 +6 6
 Уругвај 3 2 0 1 5 1 +4 4
 Аргентина 3 0 1 2 0 4 −4 1
 Парагвај 3 0 1 2 0 6 −6 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

12 јули 1989
Уругвај  3–0  Парагвај Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 100.135
Судија: Хуан Карлос Лоустау (Аргентина)
Франсесколи гол 28'
Алзаменди гол 82'
Паз гол 89'

12 јули 1989
Бразил  2–0  Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 100.135
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Бебето гол 48'
Ромарио гол 55'
Извештај

14 јули 1989
Уругвај  2–0  Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 53.909
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Соса гол 38'81'

14 јули 1989
Бразил  3–0  Парагвај Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 53.909
Судија: Елијас Хакоме (Еквадор)
Бебето гол 16'52'
Ромарио гол 58'
Извештај

16 јули 1989
Аргентина  0–0  Парагвај Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 148.068
Судија: Хесус Дијаз (Колумбија)

16 јули 1989
Бразил  1–0  Уругвај Маракана, Рио де Жанеиро
Гледачи: 148.068
Судија: Ернан Силва (Чиле)
Ромарио гол 49' Извештај

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови

4 гола

3 гола

2 гола

 • Аргентина Каниџа
 • Чиле Олмос
 • Парагвај Фереира
 • Парагвај Кањете
 • Парагвај Мендоса
 • Парагвај Нефа
 • Перу Ирано
 • Уругвај Алзаменди
 • Уругвај Франсесколи
 • Уругвај Остолаза

1 гол

 • Бразил Балтазар
 • Бразил Жовани
 • Чиле Астенго
 • Чиле Летелиер
 • Чиле Писаро
 • Чиле Рамирес
 • Чиле Рејес
 • Колумбија Авила
 • Колумбија Игуита
 • Еквадор Авилес
 • Еквадор Бенитез
 • Перу Наваро
 • Перу Рејносо
 • Уругвај Паз

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Copa América Archive - Trivia, rsssf.com; pristupljeno: 8. 22. 2021
 2. Copa América 1989, rsssf.com; pristupljeno: 8. 22. 2021

Надворешни врски[уреди | уреди извор]