Копа Америка 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1975
Лого на првенството
Податоци за првенството
Датум на одржување17 јули28 октомври 1975.
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони12 (во 11 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Перу (2-ри)
Второ место  Колумбија
Трето место  Бразил
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари25
Постигнати голови79 (3.16 по натпревар)
Гледачи1,053,000 (0 по натпревар)
Голгетер Колумбија Е. Дијаз
 Аргентина Луке
(по 4 гола)
Најдобар играч Перу Кубиљас[1]
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1979

Јужноамериканско првенство во фудбал 1975, попознато како Копа Америка 1975 — 30-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 17 јули до 28 октомври 1975 година. За прв пат, првенството немало фиксен домакин, туку сите натпревари се играле во текот на пет месеци во секоја земја која зела учество на турнирот. На турнирот учествувале 10 репрезентации.

Турнирот бил освоен од страна на Перу [2] кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Колумбија. Во полуфиналето се натпреварувале Перу и Бразил. Во првиот натпревар Перу победил со 3:1, додека во вториот натпревар Бразил победил со 2:0. Со ова резултатот бил израмнет на 3:3. Федерациите на Бразил и Перу донеле одлука со ждрепка да го одлучат победникот. Се шпекулирало дека ќерката на перуанскиот функционер Теофило Салинас извадила пластично замрзнато ливче, на кое пишувало „Перу“ од гласачката кутија. Поранешните играчи Перси Рохас и „Панадеро“ Дијаз еднаш коментирале за ова: „Не знам, но легендата вели дека Салинас го оладил гласачкото ливче пред ждрепката, а девојката го земала најстуденото“, изјавил Перси. „Важно е што Перу отиде во финалето, ја победивме Колумбија и бевме шампиони. Останатото се шпекулации“, изјавил Бејкер.[3].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 10 репрезентации: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. Секоја екипа одиграла по два натпревари со секој од својата група. Победникот од секоја група се пласирал во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Парагвај
4.  Перу
5.  Колумбија
6.  Боливија
7.  Еквадор
8.  Уругвај
9.  Чиле
10.  Венецуела

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Каракас, Венецуела Бело Орисонте, Бразил Росарио, Аргентина Сантјаго, Чиле Оруро, Боливија Лима, Перу
Олимпико Минеирао Хиганте де Ароито Насионал Хесус Бермудез Насионал
Капацитет: 23.940 Капацитет: 72.000 Капацитет: 45.465 Капацитет: 66.660 Капацитет: 33.000 Капацитет: 50.000
Олимпико, Каракас Минеирао Гиганте Насионал, Чиле Хесус Б. Насионал, Перу
Лима, Перу Богота, Колумбија Гвајакил, Еквадор Кито, Еквадор Асунсион, Парагвај Монтевидео, Уругвај
Алехандро Виљануева Ел Кампин Модело Олимпико Атахуалпа Дефенсорес дел Чако Сентенарио
Капацитет: 33.938 Капацитет: 36.343 Капацитет: 42.000 Капацитет: 35.742 Капацитет: 42.354 Капацитет: 76.609
Ел Кампин Модело Олимпико Атахуалпа Дефенсорес де Чако Сентенарио

Прв круг[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 4 4 0 0 13 1 +12 8
 Аргентина 4 2 0 2 17 4 +13 4
 Венецуела 4 0 0 4 1 26 −25 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

31 јули 1975
Венецуела  0–4  Бразил Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 20.000
Судија: Карлос Риверо (Перу)
Извештај Ромеу гол 2'
Данивал гол 50'
Палхиња гол 82'88'

3 август 1975
Венецуела  1–5  Аргентина Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 15.000
Судија: Рафаел Ормазабал (Чиле)
Ириарте гол 14' Луке гол 12'34'66'
Кемпес гол 30'
Ардилес гол 86'

6 август 1975
Бразил  2–1  Аргентина Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 80.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Нелињо гол 31'55' (пен..) Асад гол 11'

10 август 1975
Аргентина  11–0  Венецуела Хиганте де Ароито, Росарио
Гледачи: 50.000
Судија: Педро Рејес (Перу)
Д. Килер гол 8'41'62'
Гаљего гол 14'
Ардилес гол 39'
Кемпес гол 53'81'
Занабрија гол 56'64'
Боведа гол 80'
Луке гол 85'

13 август 1975
Бразил  6–0  Венецуела Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 32.000
Судија: Карлос Риверо (Перу)
Батата гол 6'79'
Нелињо гол 9'
Данивал гол 37'
Кампос гол 53'
Палхиња гол 65'

16 август 1975
Аргентина  0–1  Бразил Хиганте де Ароито, Росарио
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Данивал гол 45'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Перу 4 3 1 0 8 3 +5 7
 Чиле 4 1 1 2 7 6 +1 3
 Боливија 4 1 0 3 3 9 −6 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

17 јули 1975
Чиле  1–1  Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 50.000
Судија: Омар Делгадо (Колумбија)
Крисосто гол 10' Рохас гол 72'

20 јули 1975
Боливија  2–1  Чиле Стадион Хесус Бермудез, Оруро
Гледачи: 18.000
Судија: Ектор Ортиз (Парагвај)
Меца гол 60'75' Гамбоа гол 41'

27 јули 1975
Боливија  0–1  Перу Стадион Хесус Бермудез, Оруро
Гледачи: 18.000
Судија: Алберто Дукатељи (Аргентина)
Рамирес гол 17'

7 август 1975
Перу  3–1  Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Рамирес гол 7' (пен..)
Куето гол 26'
Облитас гол 52'
Меца гол 58' (пен..)

13 август 1975
Чиле  4–0  Боливија Насионал, Сантјаго
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Итуралде (Аргентина)
Аранеда гол 40'87'
Ахумада гол 61'
Гамбоа гол 71'

20 август 1975
Перу  3–1  Чиле Стадион Алехандро Виљануева, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Хуан Хосе Фортунато (Уругвај)
Рохас гол 3'
Облитас гол 32'
Кубиљас гол 39'
Реиносо гол 76'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 4 4 0 0 7 1 +6 8
 Парагвај 4 1 1 2 5 5 0 3
 Еквадор 4 0 1 3 4 10 −6 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

20 јули, 1975
Колумбија  1–0  Парагвај Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 60.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Дијаз гол 83'

24 јули, 1975
Еквадор  2–2  Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 50.000
Судија: Марио Фиоренза (Венецуела)
Ласо гол 38'
Кастањеда гол 47'
Киесе гол 16'87'

27 јули, 1975
Еквадор  1–3  Колумбија Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Мигел Анхел Комесања (Аргентина)
Карера гол 40' Ортиз гол 15'
Ретат гол 75'
Кастро гол 83'

30 јули, 1975
Парагвај  0–1  Колумбија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 50.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Дијаз гол 40'
Натпреварот бил прекинат во 43 минута'

7 август 1975
Колумбија  2–0  Еквадор Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Дијаз гол 15'
Калеро гол 42'

10 август 1975
Парагвај  3–1  Еквадор Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 10.000
Судија: Армандо Маркез (Бразил)
Баез гол 21'
Ролон гол 39'58'
Кастањеда гол 31'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

21 септември 1975
Колумбија  3–0  Уругвај Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 55,000
Судија: Цезар Ороско (Перу)
Анхуло гол 53'
Ортиз гол 70'
Дијаз гол 90'
де лос Сантос добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 17'}}

30 септември 1975
Бразил  1–3  Перу Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 75,000
Судија: Мигел Анхел Комесања (Аргентина)
Батат гол 54' Касарето гол 19'88'
Кубиљас гол 82'

1 октомври 1975
Уругвај  1–0  Колумбија Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 70.000
Судија: Рафаел Хормазабал (Чиле)
Морена гол 17' (пен..) добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 80'}}

4 октомври 1975
Перу  0–2  Бразил Стадион Алехандро Виљануева, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Артуро Итуралде (Аргентина)
Мелендез гол 10' (а.г.)
Кампос гол 61'

(*) Со ждрепка било одлучено дека побеник е Перу.

Финале[уреди | уреди извор]

16 октомври 1975
Колумбија  1–0  Перу Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 50.000
Судија: Мигел Комесања (Аргентина)
Кастро гол 38'

22 октомври 1975
Перу  2–0  Колумбија Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Хуан Силвахно (Чиле)
Облитас гол 18'
Рамирес гол 44'

28 октомври 1975
Перу  1–0  Колумбија Стадион Олимпико (Каракас), Каракас, Венецуела
Гледачи: 30.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Сотил гол 25'

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]