Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1922

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1922
Стадион дас Ларанжеирас 1922
Податоци за првенството
Земја Бразил
Датум на одржување17 септември22 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Бразил (2-ри)
Второ место  Парагвај
Трето место  Уругвај
Четврто место Аргентина
Статистики на првенството
Број на натпревари11
Постигнати голови22 (2 по натпревар)
Голгетер Аргентина Франкија
(4 гола)
1921
1923
Ререзентацијата на Бразил

Јужноамериканско првенство во фудбал 1922 — 6-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 17 септември22 октомври 1922 година. На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил, второто место припаднало на репрезентацијата на Парагвај а третото на репрезентацијата на Уругвај. Хуан Франкија, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со четири голови.

Град домакин

[уреди | уреди извор]
Рио де Жанеиро
Стадион дас Ларанжеирас
Капацитет: 20.000

Учесници

[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Уругвај
4.  Парагвај
5.  Чиле

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 4 1 3 0 4 2 +2 5
 Парагвај 4 2 1 1 5 3 +2 5
 Уругвај 4 2 1 1 3 1 +2 5
 Аргентина 4 2 0 2 6 3 +3 4
 Чиле 4 0 1 3 1 10 −9 1

Натпревари

[уреди | уреди извор]
17 септември 1922
Бразил  1–1  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Тату гол 9' Браво гол 41'

22 септември 1922
Чиле  0–2  Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Франциско Андреју (Парагвај)
Хегуј гол 10'
Урдинаран гол 19' (пен..)

24 септември 1922
Бразил  1–1  Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Норберто Ладрон де Гевара (Чиле)
Амилкар гол 14' Ривас гол 71'

28 септември 1922
Аргентина  4–0  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Кијеза гол 10'
Франкија гол 36'41'
Гаслини гол 75'

1 октомври 1922
Бразил  0–0  Уругвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)

5 октомври 1922
Парагвај  3–0  Чиле Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)
Рамирес гол 5'
Лопес гол 78'
Фретес гол 86'

8 октомври 1922
Уругвај  1–0  Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Буфони гол 43'

12 октомври 1922
Уругвај  0–1  Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Елизече гол 7'

15 октомври 1922
Бразил  2–0  Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Франциско Андреју (Парагвај)
Неко гол 42'
Амилкар гол 86' (пен..)

18 октомври 1922
Парагвај  0–2  Аргентина Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Енрике Вигнал (Бразил)
Франкија гол 63'79' (пен..)
22 октомври 1922 [1]
Бразил  3–0  Парагвај Стадион дас Ларанжеирас, Рио де Жанеиро
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)
Неко гол 11'
Формига гол 48'89'

Голгетери

[уреди | уреди извор]

4 гола

2 гола

1 гол

  1. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 552. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]