Јужноамериканско првенство во фудбал 1929

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1929
Стадион Либертадорес де Америка
Податоци за првенството
Земја Аргентина
Датум на одржување1 ноември17 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (4-ти)
Второ место  Парагвај
Трето место  Уругвај
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови23 (3.83 по натпревар)
Голгетер Парагвај Аурелио Гонсалес ( 5 голови)
Најдобар играч Аргентина Мануел Фереира
1927
1935
Репрезентацијата на Аргентина од 1929 година

Јужноамериканско првенство во фудбал 1929 — 12-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 1 ноември до 1 ноември 1929 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина [1], второто место припаднало на репрезентацијата на Парагвај а третото на репрезентацијата на Уругвај. Аурелио Гонсалес, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 5 голови.[2]

Планираното првенство од 1928 година бил одложен поради учеството на Чиле, Уругвај и Аргентина на Летните олимписки игри 1928 во Амстердам, Холандија.

Учесници на турнирот биле Фудбалска репрезентација на Аргентина, Фудбалска репрезентација на Парагвај, Фудбалска репрезентација на Перу и Фудбалска репрезентација на Уругвај, додека Фудбалска репрезентација на Бразил, Фудбалска репрезентација на Боливија и Фудбалска репрезентација на Чиле не учествувале.[3]

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Парагвај
3.  Перу
4.  Уругвај

Градови домакини[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес Авељанеда
Стадион Гасометро Стадион Алвеар и Тагле Стадион Инденпендијенте
Капацитет: 75.000 Капацитет: 40.000 Капацитет: 57.858

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 3 0 0 9 1 +8 6
 Парагвај 3 2 0 1 9 4 +5 4
 Уругвај 3 1 0 2 4 6 −2 2
 Перу 3 0 0 3 1 12 −11 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

1 ноември 1929
Уругвај  0–3  Парагвај Стадион Алвеар и Тагле, Буенос Аирес
Судија: Хосе Гаљи (Аргентина)
Гонсалес гол 16'86'
Домингес гол 55'

3 ноември 1929
Аргентина  3–0  Перу Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Пеусеље гол 6'
Сумелсу гол 38'58'

10 ноември 1929
Аргентина  4–1  Парагвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Судија: Хулио Борељи (Перу)
М. Еваристо гол 7'
М. Фереира гол 24'48'
Черо гол 50'
Домингес гол 56'

11 ноември 1929
Перу  1–4  Уругвај Стадион Алвеар и Тагле, Буенос Аирес
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
Лизарбе гол 81' Фернандес гол 21'29'43'
Андраде гол 69'

16 ноември 1929
Парагвај  5–0  Перу Стадион Инденпендијенте, Авељанеда
Судија: Хосе Гаљи (Аргентина)
Неси гол 10'
Гонсалес гол 55'63'69'
Домингес гол 82'

17 ноември 1929
Аргентина  2–0  Уругвај Стадион Гасометро, Буенос Аирес
Гледачи: 60,000
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
М. Фереира гол 14'
М. Еваристо гол 77'
Report

Голгетери[уреди | уреди извор]

5 голови

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]