Копа Америка 1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1979
XXXI Copa América 1979
Податоци за првенството
Датум на одржување18 јули12 декември 1979
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони12 (во 11 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Парагвај (2-ри)
Второ место  Чиле
Трето место  Перу
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари25
Постигнати голови63 (2.52 по натпревар)
Гледачи1,144,000 (0 по натпревар)
Голгетер Парагвај Морел
 Чиле Передо
(по 4 гола)
Најдобар играч Чиле Касељ[1]
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1975
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1983

Јужноамериканско првенство во фудбал 1979, попознато како Копа Америка 1979 — 32-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал. По втор пат, првенството немало фиксен домакин, туку сите натпревари се играле во текот на пет месеци во секоја земја која зела учество на турнирот. Турнирот траел од 18 јули до 12 декември 1979 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации.

Перу, како актуелен шампион, не учествувал во групната фаза, туку директно се пласирал во завршната фаза од турнирот.

Турнирот бил освоен од страна на Парагвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Чиле.

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. На турнирот учествувале 10 репрезентации кои биле поделени во три групи. Секоја екипа одиграла по два натпревари со секој од својата група. Победникот од секоја група се пласирал во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес, Аргентина Буенос Аирес, Аргентина Ла Пас, Боливија Рио де Жанеиро, Бразил Сао Пауло, Бразил Сантјаго, Чиле
Хосе Амалфитани Монументал Ернандо Силес Маракана Морумби Насионал де Чиле
Капацитет: 49.540 Капацитет: 74.624 Капацитет: 51.000 Капацитет: 200.000 Капацитет: 67.400 Капацитет: 70.000
Хосе Амалфитани Ел Монументал Ернандо Силес Маракана Морумби Насионал, Чиле
Богота, Колумбија Кито, Еквадор Асунсион, Парагвај Лима Перу Монтевидео, Уругвај Сан Кристобал, Венецуела
Ел Кампин Олимпико Атахуалпа Дефенсорес дел Чако Насионал Сентенарио Полидепортиво
Капацитет: 36.343 Капацитет: 35.742 Капацитет: 42.354 Капацитет: 50.000 Капацитет: 76.609 Капацитет: 25.000
Ел Кампин Олимпико Атахуалпа Модело Насионал Сентенарио Сентенарио

Прв круг[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Чиле 4 2 1 1 10 2 +8 5
 Колумбија 4 2 1 1 5 2 +3 5
 Венецуела 4 0 2 2 1 12 −11 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

1 август 1979
Венецуела  0–0  Колумбија Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал, Венецуела
Гледачи: 18.000
Судија: Луис Баранкос (Боливија)

8 август 1979
Венецуела  1–1  Чиле Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал, Венецуела
Гледачи: 14.000
Судија: Сизар Пагано (Перу)
Карвахал гол 70' Передо гол 81'

15 август 1979
Колумбија  1–0  Чиле Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 45.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Дијаз гол 21'

22 август 1979
Колумбија  4–0  Венецуела Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 30.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Игуаран гол 17'
Валдерама гол 53'
Чапаро гол 59'
Морон гол 86'

29 август 1979
Чиле  7–0  Венецуела Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 70.000
Судија: Енрике Лабо (Перу)
Передо гол 3'59'
Велис гол 31'
Ривас гол 38'54' (пен..)
Сото гол 80'
Јанес гол 84'
Пајез добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | {{{2}}}'}}

5 септември 1979
Чиле  2–0  Колумбија Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 85.000
Судија: Вилфредо Сасерес (Парагвај)
Касељ гол 14'
Передо гол 58'
Валверде добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 54'}}

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 4 2 1 1 7 5 +2 5
 Боливија 4 2 0 2 4 7 −3 4
 Аргентина 4 1 1 2 7 6 +1 3

Натпревари[уреди | уреди извор]

18 јули 1979
Боливија  2–1  Аргентина Стадион Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 40.000
Судија: Октавио Сиера (Колумбија)
Рејналдо гол 29'66' Лопес гол 5'

26 јули 1979
Боливија  2–1  Бразил Стадион Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 40.000
Судија: Октавио Санчес (Колумбија)
Арахонес гол 36' (пен..)73' Извештај Динамите гол 30' (пен..)

2 август 1979
Бразил  2–1  Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро, Бразил
Гледачи: 130.000
Судија: Едисон Перес (Перу)
Зико гол 2'
Тита гол 54'
Извештај Коскија гол 29'

8 август 1979
Аргентина  3–0  Боливија Хосе Амалфитани, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 30.000
Судија: Серхио Васкез Санчес (Чиле)
Пасарела гол 1'
Гаспари гол 15'
Марадона гол 65'

16 август 1979
Бразил  2–0  Боливија Морумби, Сао Пауло, Бразил
Гледачи: 50.000
Судија: Хосе Вергара Гереро (Венецуела)
Тита гол 46'
Зико гол 90'
Извештај

23 август 1979
Аргентина  2–2  Бразил Монументал, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 68.000
Судија: Роге Серуљо (Уругвај)
Пасарела гол 38'
Дијаз гол 71'
Гаљего добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 27'}}
Извештај Сократес гол 17'65' (пен..)
Зико добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 27'}}

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Парагвај 4 2 2 0 6 3 +3 6
 Уругвај 4 1 2 1 5 5 0 4
 Еквадор 4 1 0 3 4 7 −3 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

29 август 1979
Еквадор  1–2  Парагвај Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Гарсес гол 64' (пен..) Извештај Талавера гол 22'
Солалинде гол 77'

5 септември 1979
Еквадор  2–1  Уругвај Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 30.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Тенорио гол 6'
Аларкон гол 9'
Извештај Викторино гол 79' (пен..)
Кастињо добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 65'}}

13 септември 1979
Парагвај  2–0  Еквадор Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај
Гледачи: 25.000
Судија: Абел Гнеко (Аргентина)
Е. Морел гол 27'
Осоријо гол 48'
Извештај

16 септември 1979
Уругвај  2–1  Еквадор Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 25.000
Судија: Оскар Сколфаро (Бразил)
Бика гол 4'
Викторино гол 57' (пен)
Манеиро добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 78'}}
Извештај Клингер гол 77'
Гранда добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 57'}}
Рон добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 81'}}

20 септември 1979
Парагвај  0–0  Уругвај Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај
Гледачи: 25.000
Судија: Серхио Васкез Санчес (Чиле))
Овелар добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 35'}} Извештај

26 септември 1979
Уругвај  2–2  Парагвај Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 18.000
Судија: Едисон Перес (Перу)
Милар гол 54' (пен..)
Паз гол 83'
Извештај Е. Морел гол 34'88'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 октомври 1979
Перу  1–2  Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Москера гол 71' Касељ гол 36'76'
24 октомври 1979
Чиле  0–0  Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 75.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Фигуероа добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 40'}} Рохас добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 33'}}

24 октомври 1979
Парагвај  2–1  Бразил Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 50.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Е. Морел гол 16'
Талавера гол 35'
Извештај Палхиња гол 79'
31 октобар 1979
Бразил  2–2  Парагвај Маракана, Рио де Жанеиро, Бразил
Гледачи: 80.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Фалкао гол 29'
Сократес гол 61' (пен..)
Извештај М. Морел гол 31'
Ромерито гол 68'

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар

28 ноември 1979 [2]
Парагвај  3–0  Чиле Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 40.000
Судија: Луис Грегорио да Роса (Уругвај)
Ромерито гол 12'85'
М. Морел гол 36'

Втор натпревар

5 декември 1979 [2]
Чиле  1–0  Парагвај Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 55.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Ривас гол 10'
Бонваљет добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 17'}}

Е. Морел добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 17'}}

Плеј-оф

11 декември 1979 [2]
Парагвај  0–0 (прод.)  Чиле Хосе Амалфитани, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 32.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Especial Copa America: Los Mejores Jugadores edición por edición“ (шпански). Goal.com. 2010-04-15. Посетено на 2012-09-06.
  2. 2,0 2,1 2,2 Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 567. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]