Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Еквадор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 (Еквадор)
Стадион Модело
Податоци за првенството
Земја Еквадор
Датум на одржување5 декември25 декември 1959
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (10-ти)
Второ место  Аргентина
Трето место  Бразил
Четврто место Еквадор
Статистики на првенството
Број на натпревари10
Постигнати голови40 (4 по натпревар)
Гледачи462,000 (46 по натпревар)
Голгетер Аргентина Санфилипо (6 голови)
Најдобар играч Уругвај Силвеира[1]
1959
1963

Јужноамериканско првенство во фудбал 1959 — 27-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Еквадор од 5 декември до 25 декември 1959 година.

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Аргентина. Бразил го освоил третото место.

Хосе Санфилипо, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со шест голови[2].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 5 репрезентации: домакин Еквадор, Аргентина, Уругвај, Бразил и Парагвај.

Колумбија, Чиле, Перу и Боливија не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Парагвај
4.  Еквадор
5.  Уругвај

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Гвајакил
Стадион Модело
Капацитет: 42.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 4 3 1 0 13 1 +12 7
 Аргентина 4 2 1 1 9 9 0 5
 Бразил 4 2 0 2 7 10 −3 4
 Еквадор 4 1 1 2 5 9 −4 3
 Парагвај 4 0 1 3 6 11 −5 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

5 декември 1959
Бразил  3–2  Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 35.000
Судија: Карлос Цебаљос (Еквадор)
Писанеши гол 25'39'55' Пароди гол 72'90'

6 декември 1959.
Уругвај  4–0  Еквадор Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Силвеира гол 1' (пен..)
Ескалада гол 28'
Бергара гол 46'
Перез гол 52'

9 декември 1959.
Аргентина  4–2  Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 15.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Санфилипо гол 8'57'89' (пен..)
Пицути гол 81'
Инсфран гол 30'
Кабрал гол 90'

12 декември 1959.
Уругвај  3–0  Бразил Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Ескалада гол 49'
Бергара гол 67'
Сасија гол 75'

12 декември 1959.
Еквадор  1–1  Аргентина Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Рафо гол 20' Соса гол 62'

16 декември 1959.
Уругвај  5–0  Аргентина Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 50.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Силвеира гол 9' (пен..)55' (пен..)
Бергара гол 15'64'
Сасија гол 25'

19 декември 1959.
Бразил  3–1  Еквадор Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Писанеши гол 23'
Жералдо гол 42'
Зе гол 45'
Рафо гол 12'

22 декември 1959.
Аргентина  4–1  Бразил Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 42.000
Судија: Естебан Марино (Уругвај)
Хигинио гол 2'
Санфилипо гол 27'89'90'
Жералдо гол 64'

22 декември 1959.
Парагвај  1–1  Уругвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 45.000
Судија: Хосе Луис Прадауде (Аргентина)
Пароди гол 32' Сасија гол 88'

25 декември 1959.
Еквадор  3–1  Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 55.000
Судија: Хосе Гомеш Собрињо (Бразил)
Спенсер гол 16'
Балсека гол 25'
Кањарте гол 74'
Гомез гол 5' (а.г.)

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови
4 гола
3 гола
 • Парагвај Пароди
 • Уругвај Силвеира
 • Уругвај Сасија
2 гола

 • Бразил да Силва
 • Еквадор Рафо
 • Уругвај Ескалада

1 гол

 • Аргентина Пицути
 • Аргентина Хигинио
 • Аргентина Р.Х. Соса
 • Бразил Зе

 • Еквадор Спенсер
 • Еквадор Кањарте
 • Еквадор Балсека
 • Парагвај Инсфран

 • Парагвај Кабрал
 • Уругвај Д. Перез

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]