Јужноамериканско првенство во фудбал 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1963
Податоци за првенството
Земја Боливија
Датум на одржување10. март31 март 1963
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Боливија (1-ви)
Второ место  Парагвај
Трето место  Аргентина
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови91 (4.33 по натпревар)
Гледачи348,000 (17 по натпревар)
Голгетер Еквадор Рафо (6 голови)
Најдобар играч Боливија Блакут[1]
1959
1967

Јужноамериканско првенство во фудбал 1963 — 28-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Боливија од 10 март до 31 март 1963 година. На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Боливија кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Парагвај. Аргентина го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Бразил во натпреварот за третото место. Карлос Алберто Рафо, репрезентативец на Еквадор, бил најдобар стрелец со шест голови.[2].

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакин Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај и Аргентина. Уругвај, Чиле и Венецуела не учествувале на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Парагвај
4.  Перу
5.  Колумбија
6.  Боливија
7.  Еквадор

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Ла Пас Кочабамба
Ернандо Силес Феликс Каприлес
Капацитет: 51.000 Капацитет: 36.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Боливија 6 5 1 0 19 13 +6 11
 Парагвај 6 4 1 1 13 7 +6 9
 Аргентина 6 3 1 2 15 10 +5 7
 Бразил 6 2 1 3 12 13 −1 5
 Перу 6 2 1 3 8 11 −3 5
 Еквадор 6 1 2 3 14 18 −4 4
 Колумбија 6 0 1 5 10 19 −9 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

10 март 1963
Боливија  4–4  Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Лопез гол 16'
Кастиљо гол 27'
Алкосер гол 55'
Камачо гол 80'
Рафо гол 30'
Рајмонди гол 44'50'
Болањос гол 47'

10 март 1963
Аргентина  4–2  Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Жоао Ецел Филхо (Бразил)
Зарате гол 3'90'
Фернандес гол 11'
Родригес гол 87'
Кампиљо гол 4'
Ацерос гол 37'

10 март 1963
Бразил  1–0  Перу Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Флавио гол 16'

13 март 1963
Перу  2–1  Аргентина Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 10.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Тенемас гол 62'
Гаљардо гол 76'
Зарате гол 57'

14 март 1963
Парагвај  3–1  Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Е. Зарате гол 11'
Кабрера гол 57'
Квињонез гол 82'
Рафо гол 32'

14 март 1963
Бразил  5–1  Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Томас Антруехо (Боливија)
Флавио гол 7'82'
Марко Антонио гол 31'
Освалдо гол 56'
Фернандо гол 83'
Гамбоа гол 85'

17 март 1963
Боливија  2–1  Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Алкосер гол 22'40' Ботеро гол 4'

17 март 1963
Перу  2–1  Еквадор Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 8.000
Судија: Овидио Орего (Колумбија)
Леон гол 34'
Москера гол 43'
Рафо гол 20'

17 март 1963
Парагвај  2–0  Бразил Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 8.000
Судија: Томас Антруехо (Боливија)
Е. Зарате гол 17'
Ајала гол 83'

20 март 1963
Парагвај  3–2  Колумбија Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 10.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Е. Зарате гол 10'
Арамбуло гол 50'
Мартинез гол 89'
Кампиљо гол 27'
Гамбоа гол 82'

20 март 1963
Аргентина  4–2  Еквадор Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Савој гол 34'53'90'
Родригес гол 58'
Пинеда гол 32'
Палациос гол 49'

21 март 1963
Боливија  3–2  Перу Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 20.000
Судија: Жоао Ецел Филхо (Бразил)
Камачо гол 14'
Алкосер гол 49'
Гарсија гол 57'
Гаљардо гол 40'
Леон гол 80'

24 март 1963
Перу  1–1  Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 10.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Гаљардо гол 25' Гонзалез гол 33'

24 март 1963
Аргентина  3–0  Бразил Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 30.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Родригес гол 3'
Савој гол 33'
Хуарез гол 86'

24 март 1963
Боливија  2–0  Парагвај Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 18.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Кастиљо гол 17'
Гарсија гол 88'

27 март 1963
Бразил  2–2  Еквадор Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Освалдо гол 5'60' Азон гол 84'
Рафо гол 90'

27 март 1963
Парагвај  4–1  Перу Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 20.000
Судија: Луис Вентре (Аргентина)
Мартинез гол 5'25'
Кабрера гол 45'
Зарате гол 77'
Гаљардо гол 70'

28 март 1963
Боливија  3–2  Аргентина Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Кастиљо гол 12'
Блакут гол 32'
Камачо гол 88'
Родригес гол 27'34'

31 март 1963
Еквадор  4–3  Колумбија Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Хосе Димас Лароса (Парагвај)
Рајмонди гол 30'
Рафо гол 37'88'
Болањос гол 53'
Ацерос гол 46'
Ботеро гол 68'
Гонзалез гол 75'

31 март 1963
Аргентина  1–1  Парагвај Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Лаљана гол 58' Кабрера гол 33'

31 март 1963
Боливија  5–4  Бразил Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 25.000
Судија: Овидио Орего (Колумбија)
Угарте гол 15'58'
Камачо гол 25'
Гарсија гол 62'
Алкосер гол 86'
М. Антонио гол 26'
Силва гол 28'
Флавио гол 63'66'

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови
5 голови
4 гола
 • Аргентина Савој
 • Боливија Камачо
 • Парагвај Е. Зарате
 • Перу Гаљардо
3 гола

 • Аргентина Р. Х. Зарате
 • Боливија А. Гарсија
 • Боливија Ф. Кастиљо

 • Бразил Таурисано
 • Еквадор Рајмонди

 • Парагвај Мартинез
 • Парагвај Кабрера

2 гола

 • Боливија Угарте
 • Бразил М. Антонио
 • Колумбија Ботеро

 • Колумбија Кампиљо
 • Колумбија Гамбоа
 • Колумбија Ацерос

 • Еквадор Болањос
 • Перу Леон

1 гол

 • Аргентина Хуарез
 • Аргентина Фернандес
 • Аргентина Лаљана
 • Боливија Блакут
 • Боливија Лопез
 • Бразил Да Силва

 • Бразил Консул
 • Колумбија Ф. Гонзалез
 • Колумбија Е. Гонзалез
 • Еквадор Пинеда
 • Еквадор Палациос
 • Еквадор Азон

 • Парагвај Арамбуло
 • Парагвај Квињонез
 • Парагвај П. Ајала
 • Перу тенемас
 • Перу Москера

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]