Копа Америка 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1995
XXXVII Copa América 1995
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување5 јули23 јули 1995
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај (14-ти)
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Колумбија
Четврто место САД
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови69 (2.65 по натпревар)
Гледачи418,700 (16 по натпревар)
Голгетер Аргентина Батистута
 Мексико Постиго
(по 4 гола)
Најдобар играч Уругвај Франсесколи[1]


Јужноамериканско првенство во фудбал 1995, попознато како Копа Америка 1995 — 37-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 5 јули до 23 јули 1997 година. На турнирот учествувале 12 репрезентации, од кои две не биле членки на КОНМЕБОЛ. Мексико и САД зеле учество како членки на КОНКАКАФ. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Бразил. Колумбија го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на САД во натпреварот за третото место. Габриел Батистута и Луис Гарсија Постиго биле најдобри стрелци со по 4 постигнати голови.[2]

Репрезентацијата на САД била изненадување на турнирот, победувајќи ја Аргентина со резултат од 3:0 [3] САД во второто коло ја победиле Мексико на пенали, но во полуфиналето биле поразени одф Бразил 1:0.[4][5]

Учесници[уреди | уреди извор]

На првенството учество зеле 12 репрезентации. Десет од КОНМЕБОЛ: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела, и две од КОНКАКАФ, Мексико и САД.

Репрезентациите биле поделени во три групи од по четири екипи. Првопласираните и второпласираните директно се пласирале во четвртфиналето, како и двете најдобри третопласирани.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  САД

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Монтевидео Ривера
Стадион Сентенарио Стадион Атилио Пајва Оливера
Капацитет: 65.235 Капацитет: 30.000
Estadio Centenario (vista aérea).jpg Riveraestadio.jpg
Пајсанду Малдонадо
Стадион Парке Артигас Стадион Доминго Бурхењо
Капацитет: 25.000 Капацитет: 22.000
Estadio Parque Artigas - 4.png Estadio Domingo Burgueño Miguel en enero de 2017 - 02.jpg

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Парагвај 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Мексико 3 1 1 1 5 4 +1 4
 Венецуела 3 0 0 3 4 10 −6 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

5 јули 1995
Уругвај  4:1  Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 32.000
Судија: Салвадор Императоре (Чиле)
Фонсека гол 14'
Отеро гол 25'
Франсесколи гол 75' (пен..)
Појет гол 84'
Извештај Долхета гол 53'

6 јули 1995
Парагвај  2:1  Мексико Кампус Муниципал, Малдонадо
Гледачи: 5.000
Судија: Алфредо Родас (Еквадор)
Кардозо гол 63'
Саманиего гол 73'
Постиго гол 44'

9 јули 1995
Уругвај  1:0  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 40.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Франсесколи гол 13' Извештај

9 јули 1995
Мексико  3:1  Венецуела Кампус Муниципал, Малдонадо
Гледачи: 700
Судија: Раул Домингез (Сједињене Државе)
Постиго гол 41' (пен..)57' (пен..)
Еспиноза гол 76'
Кампос гол 65' (а.г.)

12 јули 1995
Парагвај  3:2  Венецуела Кампус Муниципал, Малдонадо
Гледачи: 2.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Кардозо гол 35'
Виљамајор гол 64'
Гамара гол 83'
Миранда гол 13'
Долхета гол 68'

13 јули 1995
Уругвај  1:1  Мексико Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 10.000
Судија: Хавиер Кастриљи (Аргентина)
Саралеги гол 79' Постиго гол 67'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација И Д Н И ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 3 0 0 6 0 +6 9
 Колумбија 3 1 1 1 2 4 −2 4
 Еквадор 3 1 0 2 2 3 −1 3
 Перу 3 0 1 2 2 5 −3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

7 јули 1995
Колумбија  1:1  Перу Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 5.000
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)
Асприља гол 68' Палациос гол 80'

7 јули 1995
Бразил  1:0  Еквадор Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 10.000
Судија: Хавиер Кастриљи (Аргентина)
Роналдао гол 73'

10 јули 1995
Колумбија  1:0  Еквадор Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 8.000
Судија: Пења (Боливија)
Ринкон гол 44'

10 јули 1995
Бразил  2:0  Перу Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 8.000
Судија: Феликс Бенехас (Парагвај)
Зињо гол 77' (пен..)
Едмундо гол 82'

13 јули 1995
Еквадор  2:1  Перу Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 10.000
Судија: Едуардо Длузниевски (Уругвај)
Дијаз гол 61'
Мора гол 75'
И. Уртадо гол 82' (o.g.)

13 јули 1995
Бразил  3:0  Колумбија Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 10.000
Судија: Ернесто Филипи (Уругвај)
Леонардо гол 30'
Тулио гол 76'
Игуита гол 85' (o.g.)

Група C[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 САД 3 2 0 1 5 2 +3 6
 Аргентина 3 2 0 1 6 4 +2 6
 Боливија 3 1 1 1 4 4 0 4
 Чиле 3 0 1 2 3 8 −5 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

8 јули 1995
САД  2:1  Чиле Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 16.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Вајналда гол 14'20' Розентал гол 63'

8 јули 1995
Аргентина  2:1  Боливија Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 20.000
Судија: Едуардо Длузниевски (Уругвај)
Батистута гол 70'
Балбо гол 81'
Ангола гол 75'

11 јули 1995
Боливија  1:0  САД Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 16.000
Судија: Паоло Боргосано (Венецуела)
Етчевери гол 23'

11 јули 1995
Аргентина  4:0  Чиле Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 16.000
Судија: Артуро Бризио Картер (Мексико)
Батистута гол 1'51'
Симеоне гол 6'
Балбо гол 54'

13 јули 1995
Боливија  2:2  Чиле Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 11.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Меркадо гол 78'
Рамос гол 87'
Басај гол 55'61'

14 јули 1995
САД  3:0  Аргентина Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 8.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Клопас гол 20'
Лалас гол 31'
Вајналда гол 58'

Трето место[уреди | уреди извор]

Група Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
A  Мексико 3 1 1 1 5 4 +1 4
C  Боливија 3 1 1 1 4 4 0 4
B  Еквадор 3 1 0 2 2 3 −1 3

 Боливија и  Мексико се пласирале во четвртфиналето.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
16 јули – Монтевидео        
   Колумбија   1 (5)
19 јули – Монтевидео
   Парагвај   1 (4)  
   Колумбија   0
16 јули – Монтевидео
     Уругвај   2  
   Уругвај   2
23 јули – Монтевидео
   Боливија   1  
   Уругвај   1 (5)
17 јули – Пајсанду
     Бразил   1 (3)
   САД   0 (4)
20 јули – Малдонадо
   Мексико   0 (1)  
   САД   0 Трето место
17 јули – Ривера
     Бразил   1  
   Бразил   2 (4)    Колумбија   4
   Аргентина   2 (2)      САД   1
22 јули – Малдонадо


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 јули 1995
Колумбија  1:1
(5:4 пен.)
 Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 25.000
Судија: Салвадор Императоре (Чиле)
Ринкон гол 53' Виљамајор гол 26'
  Пенали  
Ринкон Soccerball shade.svg
Мендоза Soccerball shade.svg
Арболеда Soccerball shade.svg
Кабрера Soccerball shade.svg
Асприља Soccerball shade.svg
5:4 Soccerball shade.svg Хара
Soccerball shade.svg Акуња
Soccerball shade.svg Саманијего
Soccerball shade.svg Денис
Soccerball shade cross.svg Гамара

16 јули 1995
Уругвај  2:1  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 45.000
Судија: Алфредо Родас (Еквадор)
Отеро гол 1'
Фонсека гол 30'
Санчез гол 71'

17 јули 1995
САД  0:0
(4:1 пен.)
 Мексико Стадион Парке Артигас, Пајсанду
Гледачи: 6.500
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
  Пенали  
Вајналда Soccerball shade.svg
Мур Soccerball shade.svg
Калигири Soccerball shade.svg
Клопас Soccerball shade.svg
4:1 Soccerball shade.svg Постиго
Soccerball shade cross.svg Хермосиљо
Soccerball shade cross.svg Којоте

17 јули 1995
Бразил  2:2
(4:2 пен.)
 Аргентина Стадион Атилио Пајва Оливера, Ривера
Гледачи: 24.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Едмундо гол 9'
Тулио гол 81'
Балбо гол 2'
Батистута гол 29'
  Пенали  
Карлос Soccerball shade.svg
Тулио Soccerball shade.svg
Круз Soccerball shade cross.svg
Дунга Soccerball shade.svg
Едмундо Soccerball shade.svg
4:2 Soccerball shade.svg Перез
Soccerball shade.svg Акоста
Soccerball shade cross.svg Симеоне
Soccerball shade cross.svg Фабри

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 јули 1995
Уругвај  2:0  Колумбија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 20.000
Судија: Феликс Бенегас (Парагвај)
Адинолфи гол 51'
Отеро гол 70'

20 јули 1995
Бразил  1:0  САД Кампус Муниципал, Малдонадо
Гледачи: 8.000
Судија: Алфредо Родас (Еквадор)
Алдаир гол 13'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

22 јули 1995
21:10 (UTC-3)
Колумбија  4:1  САД Кампус Муниципал, Малдонадо
Гледачи: 2.500
Судија: Салвадор Императоре (Чиле)
Квињонез гол 30'
Валдерама гол 38'
Асприља гол 50'
Ринкон гол 76'
Мур гол 52' (пен..)

Финале[уреди | уреди извор]

23 јули 1995 17:00
Уругвај  1:1
(5–3 пен.)
 Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 60.000
Судија: Артуро Бризио Картер (Мексико)
Бенгоечеа гол 51' Извештај Тулио гол 30'
  Пенали  
Франсесколи Soccerball shade.svg
Бенгоечеа Soccerball shade.svg
Ерера Soccerball shade.svg
Гутиерез Soccerball shade.svg
Мартинез Soccerball shade.svg
5–3 Soccerball shade.svg Карлос
Soccerball shade.svg Зињо
Soccerball shade cross.svg Тулио
Soccerball shade.svg Дунга

Статистика[уреди | уреди извор]

Репр. Бод Игр Поб Нер Изг Гд Гп ГР Ефи
 Уругвај 14 6 4 2 0 11 4 +7 77.8%
 Бразил 14 6 4 2 0 10 3 +7 77.8%
 Колумбија 8 6 2 2 2 7 8 -1 44.4%
 Аргентина 7 4 2 1 1 8 6 +2 58.3%
 Парагвај 7 4 2 1 1 6 5 +1 58.3%
 САД 7 6 2 1 3 6 7 -1 38.9%
 Мексико 5 4 1 2 1 5 4 +1 41.7%
 Боливија 4 4 1 1 2 5 6 -1 33.3%
 Еквадор 3 3 1 0 2 2 3 -1 33.3%
 Перу 1 3 0 1 2 2 5 -3 25.0%
 Чиле 1 3 0 1 2 3 8 -5 25.0%
 Венецуела 0 3 0 0 3 4 10 -6 0.0%

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

 • Аргентина Балбо
 • Бразил Тулио]
 • Колумбија Ринкон
 • САД Вајналда
 • Уругвај Отеро

2 гола

 • Бразил Едмундо
 • Чиле Басај]
 • Колумбија Асприља
 • Парагвај Кардозо
 • Парагвај Виљамајор
 • Уругвај Фонсека
 • Уругвај Ензо
 • Венецуела Долгета

Автогол

 • Колумбија Игуита
 • Еквадор Уртадо
 • Мексико Кампос

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Copa América Best Players“. RSSSF. Посетено на 1 February 2015.
 2. Copa América 1995, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.
 3. Kristan Heneage. „The day USA beat Argentina in Copa América: 'Simeone threatened to kill us' | Football“. The Guardian. Посетено на 2016-06-01.
 4. „Revisiting the USA's fourth-placed 1995 Copa America finish“. Goal.com. 2015-07-26. Посетено на 2015-08-01.
 5. „Podcast: USA's Alexi Lalas, Eric Wynalda recall 1995 Copa America – Planet Futbol“. SI.com. 2015-06-26. Посетено на 2015-08-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]