Фудбалска репрезентација на Перу

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Перу
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Blanquirroja (Бело-црвени)
СојузФПФ
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ
СелекторАргентина Рикардо Гарека
КапитенПаоло Гереро[1]
Најмногу настапиРоберто Паласиос (128)[2]
Најдобар стрелецПаоло Гереро (35)[3]
Домашен стадионНасионал
ФИФА кодPER
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално20 (25 октомври 2018)
Највисок10 (октомври 2007)
Најнизок91 (септември 2009)
Прв меѓународен натпревар
Перу Перу 0 - 4 Уругвај Уругвај
(Лима, Перу; 1 ноември, 1927)
Најголема победа
Перу Перу 9 - 1 Еквадор Еквадор
(Богота, Колумбија; 11 август, 1938)
Најлош пораз
Бразил Бразил 7 - 0 Перу Перу
(Санта Крус де ла Сиера, Боливија; 26 јуни, 1997)
Светско првенство
Учества5 (првпат во 1930)
Најдобар резултатчетвртфинале, 1970 и 1978
Копа Америка
Учества29
Најдобар резултатшампиони, 1939 и 1975
КОНКАКАФ Голд куп
Учества1 (Прво во2000)
Најдобар резултатполуфинале, 2000

Фудбалската репрезентација на Перу го претставува Перу на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Перу (ФПФ). Таа претставува една од 10-те членки на ФИФА кој доаѓаат од Јужноамериканска фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

Перу бил победник на Копа Америка двапати и се квалификувал на завршницата на Светските првенства пет пати (последно во 2018); исто така, учествувале на Летните олимписки игри 1936 и се пласирале во полуфиналето на КОНКАКАФ Голд купот во 2000 година.

Перуанската фудбалска репрезентација е добро позната по своите бели дресови украсени со дијагонална црвена лента, која ги комбинира националните бои на земјата. Овој основен дизајн се користи континуирано од 1936 година и на репрезентацијата и го донел прекарот од шпански јазик "la Blanquirroja" или во превод "бело-црвените".[4] Перуанските фудбалски навивачи се познати по нивната препознатливо извикување "¡Arriba Perú!" (превод на мак. "Напред Перу!").[4] Најголемиот дел од својте домашни натпревари, репрезентацијата ги игра на Стадион Насионал во главниот град Лима. Перу има долгогодишни соперништва со репрезентациите на Чиле и Еквадор.

Најдобриот стрелец на репрезентацијата на сите времиња е Паоло Гереро, со 35 гола,[3] а играчот со најмногу настапи е Роберто Паласиос, со 128 настапи.[2] Моментален селектор на репрезентацијата е Рикардо Гарека, под чије водство Перу го освоил третото место на Копа Америка 2015, стигнал до четвртфиналето на Копа Америка Сентенарио и учествувал во групната фаза на завршницата на Светското првенство 2018.

Историја[уреди | уреди извор]

Настапи на турнирите[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Прва фаза 10. 2 0 0 2 1 4 Повикани
Италија 1934 Се повлекле Се повлекле
Франција 1938 Не учествувале Не учествувале
Бразил 1950 Се повлекле Се повлекле
Швајцарија 1954
Шведска 1958 Не се квалификувале 2 0 1 1 1 2
Чиле 1962 2 0 1 1 1 2
Англија 1966 4 2 0 2 8 6
Мексико 1970 Четвртфинале 7. 4 2 0 2 9 9 4 2 1 1 7 4
Германија 1974 Не се квалификувале 3 1 0 2 3 4
Аргентина 1978 Втора фаза 8. 6 2 1 3 7 12 6 3 2 1 13 3
Шпанија 1982 Прва фаза 20. 3 0 2 1 2 6 4 2 2 0 5 2
Мексико 1986 Не се квалификувале 8 3 2 3 10 9
Италија 1990 4 0 0 4 2 8
САД 1994 6 0 1 5 4 12
Франција 1998 16 7 4 5 19 20
Јужна Кореја Јапонија 2002 18 4 4 10 14 25
Германија 2006 18 4 6 8 20 28
ЈАР 2010 18 3 4 11 11 34
Бразил 2014 16 4 3 9 17 26
Русија 2018 Прва фаза 20. 3 1 0 2 2 2 20 8 6 6 29 26
Катар 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно Четвртфинале 5/17 15 4 3 8 19 31 149 43 37 69 164 211

Копа Америка[уреди | уреди извор]

Копа Америка/Јужноамериканско првенство
Вкупно: 2 титули
Година Рунда Година Рунда Година Рунда Година Рунда
19161926 Не учествувале Бразил 1949 3. место Аргентина 1987 Прва фаза Чиле
2015
3. место
Перу 1927 3. место Перу 1953 5. место Бразил 1989 Прва фаза САД
Сенатарио
2016
Четвртфинале
Аргентина 1929 4. место Чиле 1955 3. место Чиле 1991 Прва фаза Бразил
2019
Перу 1935 3. место Уругвај 1956 6. место Еквадор 1993 Четвртфинале Еквадор
2023
Аргентина 1937 6. место Перу 1957 4. место Уругвај 1995 Прва фаза
Перу 1939 Шампиони Аргентина 1959 4. место Боливија 1997 4. место
Чиле 1941 4. место Боливија 1963 5. место Парагвај 1999 Четвртфинале
Уругвај 1942 5. место Уругвај 1967 Се повлекле Колумбија 2001 Четвртфинале
Чиле 1945 Се повлекле 1975 Шампиони Перу 2004 Четвртфинале
Аргентина 1946 Се повлекле 1979 Полуфинале Венецуела 2007 Четвртфинале
Еквадор 1947 5. место 1983 Полуфинале Аргентина 2011 3. место

КОНКАКАФ Голд куп[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри
Година Рунда Позиција ОН П Н* И ДГ ПГ
1900–1928 Не се квалификувале - - - - - - -
Германија 1936 Четвртфинале 5/16 2 2 0 0 11 5
1948–1956 Не се квалификувале - - - - - - -
Италија 1960 Прва фаза 11/16 3 1 0 2 6 9
1964–2012 Не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 2/24 5 3 0 2 17 14

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Педро Галесе 23 февруари 1990(1990-02-23)(33 г.) 47 0 Мексико Веракрус Веракрус
21 ГМ Хосе Карвалјо 1 март 1986(1986-03-01)(37 г.) 8 0 Перу УТК УТК Кахамарка
28 ГМ Патрисио Алварес 24 јануари 1994(1994-01-24)(30 г.) 0 0 Перу Спортинг Кристал Спортинг Кристал
15 ОД Кристијан Рамос 4 ноември 1988(1988-11-04)(35 г.) 76 3 Саудиска Арабија Ал-Наср Ал-Наср
17 ОД Луис Адвинкула 2 март 1990(1990-03-02)(33 г.) 75 1 Шпанија Рајо Валјекано Рајо Валјекано
6 ОД Мигел Трауко 25 август 1992(1992-08-25)(31 г.) 35 0 Бразил Фламенго Фламенго
3 ОД Алдо Корсо 20 мај 1989(1989-05-20)(34 г.) 26 0 Перу Университарио Университарио
4 ОД Андерсон Сантамарија 10 јануари 1992(1992-01-10)(32 г.) 12 0 Мексико Пуебла Пуебла
5 ОД Мигел Араухо 24 октомври 1994(1994-10-24)(29 г.) 11 0 Аргентина Талјерес Талјерес
22 ОД Нилсон Лојола 26 октомври 1994(1994-10-26)(29 г.) 7 0 Перу Мелгар Мелгар
25 ОД Луис Абрам 27 февруари 1996(1996-02-27)(27 г.) 6 0 Аргентина Велес Сарсфилд Велес Сарсфилд
19 СР Јошимар Јотун 7 април 1990(1990-04-07)(33 г.) 83 2 САД Орландо Сити Орландо Сити
20 СР Едисон Флорес 15 мај 1994(1994-05-15)(29 г.) 39 11 Мексико Морелија Морелија
13 СР Ренато Тапија 28 јули 1995(1995-07-28)(28 г.) 39 3 Холандија Фејенорд Фејенорд
23 СР Педро Акино 13 април 1995(1995-04-13)(28 г.) 22 3 Мексико Леон Леон
14 СР Анди Поло 29 септември 1994(1994-09-29)(29 г.) 22 1 САД Портланд Тимберс Портланд Тимберс
24 СР Кристијан Бенавенте 19 мај 1994(1994-05-19)(29 г.) 18 2 Белгија Шарлероа Шарлероа
27 СР Кристофер Гонсалес 12 октомври 1992(1992-10-12)(31 г.) 9 1 Перу Мелгар Мелгар
16 СР Орасио Калсатера 22 февруари 1989(1989-02-22)(35 г.) 4 0 Перу Спортинг Кристал Спортинг Кристал
10 НП Џеферсон Фарфан 26 октомври 1984(1984-10-26)(39 г.) 90 26 Русија Локомотив Москва Локомотив Москва
11 НП Раул Руидијас 25 јули 1990(1990-07-25)(33 г.) 37 4 САД Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс
18 НП Андре Карилјо 14 јуни 1991(1991-06-14)(32 г.) 56 6 Саудиска Арабија Ал-Хилал Ал-Хилал
26 НП Жорди Рејна 17 септември 1993(1993-09-17)(30 г.) 23 2 Канада Вајткапс Ванкувер Вајткапс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Selección: Paolo Guerrero y los delanteros de Perú“. El Comercio (шпански). Empresa Editora El Comercio. 4 October 2017. Посетено на 26 November 2017.
  2. 2,0 2,1 Peru - Record International Players rsssf.com; пристапено: 22. 11. 2018.
  3. 3,0 3,1 José Paolo Guerrero - Goals in International Matches, rsssf.com; пристапено: 22. 11. 2018.
  4. 4,0 4,1 „La Blanquiroja“ (шпански). ArkivPeru. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 28 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]