Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1921

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1921
Стадион Баракас
Податоци за првенството
ЗемјаАргентина
Датум на одржување2 октомври30 октомври
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (1-ви)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови14 (2.33 по натпревар)
Голгетер Аргентина Х. Либонати
(3 гола)
1920
1922
Шампион, ререзентација Аргентина

Јужноамериканско првенство во фудбал 1921 — 5-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Аргентина од 2 октомври30 октомври 1929 година.

На турнирот учествувале 4 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Уругвај.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Уругвај
4.  Парагвај

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Буенос Аирес
Стадион Спортиво Баракас
Капацитет: 30.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 3 3 0 0 5 0 +5 6
 Бразил 3 1 0 2 4 3 +1 2
 Уругвај 3 1 0 2 3 4 −1 2
 Парагвај 3 1 0 2 2 7 −5 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

2 октомври, 1921
Аргентина  1–0  Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Либонати гол 27'

9 октомври, 1921
Парагвај  2–1  Уругвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Херонимо Рапоси (Аргентина)
Ривас гол 9'
Лопес гол 66'
Пиендиебе гол 83'

12 октомври, 1921
Парагвај  0–3  Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Мачадо гол 21'44'
Кандиота гол 46'

16 октомври, 1921
Аргентина  3–0  Парагвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Рикардо Ваљарино (Уругвај)
Либонати гол 1'
Сарупо гол 71'
Ечеверија гол 76'

23 октомври, 1921
Уругвај  2–1  Бразил Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Виктор Кабањез Сагиер (Парагвај)
Романо гол 1'8' Зезе I гол 53'

30 октомври, 1921
Аргентина  1–0  Уругвај Спортиво Баракас, Буенос Аирес
Судија: Педро Сантос (Бразил)
Либонати гол 57'

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

1 гол

  • Бразил Зезе I
  • Парагвај Илдефонзо Лопес
  • Парагвај Херардо Ривас

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]