Копа Америка 1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1993
XXXVI Copa América 1993
Податоци за првенството
Земја Еквадор
Датум на одржување15 јуни4 јули 1993
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (13ти)
Второ место  Мексико
Трето место  Колумбија
Четврто место Еквадор
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови64 (2.46 по натпревар)
Гледачи704,000 (27 по натпревар)
Голгетер Колумбија Долхета
(4. гола)
Најдобар играч Аргентина Гојкочеа[1]
 Чиле 1991

Јужноамериканско првенство во фудбал 1993, попознато како Копа Америка 1993 — 36-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Еквадор од 15 јуни до 4 јули 1993 година. На турнирот учествувале 12 репрезентации, од кои две не биле членки на КОНМЕБОЛ. Мексико и САД зеле учество како членки на КОНКАКАФ.

Турнирот бил освоен од страна на Аргентина [2][2], уједно и своју последњу сениорску титулу до 2021 [3], кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Мексико. Колумбија го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на Еквадор во натпреварот за третото место.

Долхета, репрезентативец од Венецуела, станал најдобар голгетер со четири постигнати голови.[4] Ова првенство било прво во кое ниту Бразил ниту Уругвај не завршиле помеѓу четирите најдобри екипи.[5]

Учесници[уреди | уреди извор]

На првенствотото учествувале вкупно 12 репрезентации, и тоа 10 од КОНМЕБОЛ: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела, и две од КОНКАКАФ, Мексико и САД.

Репрезентациите биле поделени во три групи од по четири екипи. Првопласираните и второпласираните директно се пласирале во четвртфиналето, како и двете најдобри третопласирани.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  САД

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Кито Амбато
Стадион Олимпико Атахуалпа Стадион Бељависта
Капацитет: 40.948 Капацитет: 22.000
Портовиехо Куенка
Стадион Реалес Тамариндос Стадион Алехандро Серано Агилар
Капацитет: 18.000 Капацитет: 22.000
Мачала Гвајакил
Стадион 9 мај Исидро Ромеро Карбо Стадион Џорџ Капвел
Капацитет: 16.500 Капацитет: 59.932 Капацитет: 25.000

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Еквадор 3 3 0 0 10 2 +8 6
 Уругвај 3 1 1 1 4 4 0 3
 Венецуела 3 0 2 1 6 11 −5 2
 САД 3 0 1 2 3 6 −3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

15 јуни 1993
Еквадор  6–1  Венецуела Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Франсиско Ламонила (Аргентина)
Муњос гол 19'
Нориега гол 32'
Фернандес гол 57'81'
Е. Уртадо гол 65'
Агвинага гол 84'
Долхета гол 79'
16 јуни 1993
Уругвај  1–0  САД Стадион Бељависта, Амбато
Гледачи: 25.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Остолаза гол 50'

19 јуни 1993
Уругвај  2–2  Венецуела Стадион Бељависта, Амбато
Гледачи: 15.000
Судија: Пабло Пења (Боливија)
Саралегви гол 23'
Канапкис гол 79'
Долхета гол 10'
Ривас гол 72'
19 јуни 1993
Еквадор  2–0  САД Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Иван Гереро (Чиле)
Авилес гол 11'
Е. Уртадо гол 35'

22 јуни 1993
Венецуела  3–3  САД Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Долхета гол 68'80'
Еченауси гол 89'
Хендерсон гол 20'
Лалас гол 37'
Кинер гол 51'
22 јуни 1993
Еквадор  2–1  Уругвај Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Франсиско Ламонила (Аргентина)
Авилес гол 28'
Агвинага гол 87'
Канапкис гол 64'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Перу 3 1 2 0 2 1 +1 4
 Бразил 3 1 1 1 5 3 +2 3
 Парагвај 3 1 1 1 2 4 −2 3
 Чиле 3 1 0 2 3 4 −1 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

18 јуни 1993
Парагвај  1–0  Чиле Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Торес (Колумбија)
Кабањас гол 6'
18 јуни 1993
Бразил  0–0  Перу Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Бризио Картер (Мексико)
Извештај

21 јуни 1993
Парагвај  1–1  Перу Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 20.000
Судија: Анхел Гевара (Еквадор)
Монзон гол 37' дел Солар гол 77'
21 јуни 1993
Чиле  3–2  Бразил Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 23.000
Судија: Алфредо Родас (Еквадор)
Сиера гол 15'
Замбрано гол 51'59'
Извештај Милер гол 36'
Палхиња гол 55'

24 јуни 1993
Перу  1–0  Чиле Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 20.000
Судија: Хосе Торес (Колумбија)
дел Солар гол 14' (пен..)
24 јуни 1993
Бразил  3–0  Парагвај Стадион Алехандро Серано Агилар, Куенка
Гледачи: 20.000
Судија: Артуро Бризио Картер (Мексико)
Палхиња гол 15'72'
Едмундо гол 62'
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 3 1 2 0 4 3 +1 4
 Аргентина 3 1 2 0 3 2 +1 4
 Мексико 3 0 2 1 2 3 −1 2
 Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

16 јуни 1993
Колумбија  2–1  Мексико Стадион 9 мај, Мачала
Гледачи: 20.000
Судија: Хорхе Ниевес (Уругвај)
Валенсија гол 35'
Аристизабал гол 87'
Заге гол 57'
17 јуни 1993
Аргентина  1–0  Боливија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 16.000
Судија: Артуро Енџелс (САД)
Батистута гол 53'

20 јуни 1993
Аргентина  1–1  Мексико Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 16.000
Судија: Хуан Франсиско Ескобар (Парагвај)
РуЏери гол 28' Патињо гол 14'
20 јуни 1993
Колумбија  1–1  Боливија Стадион 9 мај, Мачала
Гледачи: 11.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Матурана гол 18' (пен..) Етчевери гол 14'

23 јуни 1993
Мексико  0–0  Боливија Стадион Реалес Тамариндос, Портовиехо
Гледачи: 20.000
Судија: Хорхе Ниевес (Уругвај)
23 јуни 1993
Аргентина  1–1  Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 45.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Симеоне гол 2' Ринкон гол 5'

Трето место[уреди | уреди извор]

Група Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
Б  Парагвај 3 1 1 1 2 4 −2 3
Ц  Мексико 3 0 2 1 2 3 −1 2
А  Венецуела 3 0 2 1 6 11 −5 2

 Парагвај и  Мексико се пласирале во четвртфиналето.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
26 јуни 1993;– Кито        
   Еквадор   3
30 јуни 1993;– Кито
   Парагвај   0  
   Еквадор   0
27 јуни 1993;– Кито
     Мексико   2  
   Мексико   4
4 јули 1993;– Гвајакил
   Перу   2  
   Мексико   1
26 јуни 1993;– Гвајакил
     Аргентина   2
   Колумбија   1 (5)
1 јули 1993;– Гвајакил
   Уругвај   1 (3)  
   Колумбија   0 (5) Трето место
27 јуни 1993;– Гвајакил
     Аргентина   0 (6)  
   Аргентина   1 (6)    Колумбија   1
   Бразил   1 (5)      Еквадор   0
3 јули 1993;– Портовехо


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

26 јуни 1993
Еквадор  3:0  Парагвај Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Е. Уртадо гол 33'
Рамирес гол 43' (а.г.)
Авилес гол 81'

26 јуни 1993
Колумбија  1:1
(5:3 пен.)
 Уругвај Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 10.000
Судија: Хуан Франсиско Ескобар(Парагвај)
Переа гол 88' Саралегви гол 63'
  Пенали  
Асприља
Мендоса
Валдерама
В. Перес
Валенсија
5:3 Пељети
Саралегви
Моас
Сиболди

27 јуни 1993
Аргентина  1:1
(6:5 пен.)
 Бразил Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 25.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Родригес гол 69' Report Милер гол 37'
  Пенали  
Горосито
Симеоне
Родригес
Акоста
Медина Бељо
Борељи
6:5 Зињо
Кафу
Милер
Карлос
Луисињо
Боиадеиро

27 јуни 1993
Мексико  4:2  Перу Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 35.000
Судија: Иван Гереро (Чиле)
Г. Аспе гол 22' (пен..)44'
Заге гол 43'
Патињо гол 49'
дел Солар гол 55' (пен..)
Рејносо гол 82'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

30 јуни 1993
Мексико  2–0  Еквадор Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Алберто Техада (Перу)
Санчес гол 23'
Р. Рамирес гол 54'

1 јули 1993
Аргентина  0–0
(6–5 пен.)
 Колумбија Стадион Џорџ Капвел, Гвајакил
Гледачи: 15.000
Судија: Хорхе Нивес (Уругвај)
  Пенали  
Горосито
Батистута
Симеоне
Родригес
Акоста
Борељи
6–5 Ринкон
Асприља
Мендоса
В. Перес
Валдерана
Аристизабал

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

3 јули 1993
Еквадор  0:1  Колумбија Стадион Реалес Тамариндос, Портовиехо
Гледачи: 18.000
Судија: Алваро Арболеда (Венецуела)
Валенсија гол 86'

Финале[уреди | уреди извор]

4 јули 1993
Аргентина  2:1  Мексико Стадион Монументал, Гвајакил
Гледачи: 40.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Батистута гол 63'74' Галиндо гол 67' (пен..)

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Еф
1  Аргентина 6 2 4 0 6 4 +2 8 66.7%
2  Мексико 6 2 2 2 9 7 +2 6 50.0%
3  Колумбија 6 2 4 0 6 4 +2 8 66.7%
4  Еквадор 6 4 0 2 13 5 +8 8 66.7%
Елиминирани во четвртфинале
5  Бразил 4 1 2 1 6 4 +2 4 50.0%
6  Уругвај 4 1 2 1 5 5 0 4 50.0%
7  Перу 4 1 2 1 4 5 −1 4 50.0%
8  Парагвај 4 1 1 2 2 7 −5 3 37.5%
Елиминирани во групна фаза
9  Чиле 3 1 0 2 3 4 −1 2 33.3%
10  Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2 33.3%
11  Венецуела 3 0 2 1 6 11 −5 2 33.3%
12  САД 3 0 1 2 3 6 −3 1 16.7%

Голгетери[уреди | уреди извор]

4 гола

3 гола

2 гола

 • Бразил Милер
 • Чиле Замбрано
 • Колумбија Валенсија
 • Еквадор Агинага
 • Еквадор А. Фернандес
 • Мексико Заги
 • Мексико Аспе
 • Мексико Патињо
 • Уругвај Канапкис
 • Уругвај Саралеги

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Copa América Best Players“. RSSSF. Посетено на 1 February 2015.
 2. 2,0 2,1 Copa América 1993 by Martín Tabeira on the RSSSF
 3. Reviví la consagración en la Copa América 1993, el último título de la Selección mayor on Diario Veloz, 4 Jul 2015
 4. Copa América 1993, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.
 5. Hace 23 años, la selección argentina ganaba la Copa América por última vez by Gustavo Lenti on Telam, 4 Jul 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]