Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1967

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1967
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување17 јануари2 февруари 1967
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (11ти)
Второ место  Аргентина
Трето место  Чиле
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари15
Постигнати голови49 (3.27 по натпревар)
Гледачи198,500 (13 по натпревар)
Голгетер Аргентина Артиме (5 голови)
Најдобар играч Уругвај Роча[1]
1963
1975

Јужноамериканско првенство во фудбал 1967 — 29-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 17 јануари до 2 февруари 1967 година. За прв пат биле одржани квалификации.

На турнирот учествувале 6 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Аргентина. Чиле го освоила третото место победувајќи ја репрезентацијата на Парагвај во натпреварот за третото место. Луис Артиме, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со пет голови.[2].

Квалификации[уреди | уреди извор]

Во квалификациите се натпреварувале четири репртезентации, а двете победнички репрезентации се квалификувале на завршниот турнир. Се играло по системот еден натпревар на домашен и еден на гостински терен. Репрезентацијата со подобар резултат се пласирала на завршниот турнир.

земји кои се квалификувале

1.  Чиле
2.  Парагвај

земји кои не се квалификувале

3.  Колумбија
4.  Еквадор

30 ноември 1966
Чиле  5–2  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Гледачи: 80.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)
Араја гол 7'
Кампос гол 23'
Прието гол 40' (пен..)49'
Саведра гол 61'
Гамбоа гол 71'
Кањон гол 72'
11 декември 1966
Колумбија  0–0  Чиле Ел Кампин, Богота
Гледачи: 17.000
Судија: Артуро Јамасаки (Перу)

Чиле победил со вкупен резултат од 5:2 и се квалификувал за првенството


21 декември 1966
Еквадор  2–2  Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 47.000
Судија: Дувал Гојкочеа (Аргентина)
Карера гол 56'
Муњос гол 58'
Рохас гол 85' (пен..)
Апокада гол 88'

28 декември 1966
Парагвај  3–1  Еквадор Мануел Фереира, Асунсион
Гледачи: 25.000
Судија: Цезар Орозко (Перу)
Мора гол 7'10'
дел Пуерто гол 60'
Муњос гол 81'
Парагвај победил со вкупен резултат од 5:3 и се квалификувал за првенството

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 6 репрезентации: домакинот Уругвај, Боливија, Чиле, Парагвај, Аргентина и Венецуела. Колумбија и Еквадор не успеале да се квалификуваат. Перу и Бразил не зеле учество на турнирот. Бил применет Бергеров систем и шампион станал оној кој се стекнал со најмногу освоени бодови.

1.  Аргентина
2.  Уругвај
3.  Боливија
4.  Чиле
5.  Парагвај
6.  Венецуела

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Извештаите околу капацитетот на стадионите варираат. Бројките се движат од 60.000 до 90.000 гледачи.[3].

Монтевидео
Стадион Сентенарио
Капацитет: 65.235

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 5 4 1 0 13 2 +11 9
 Аргентина 5 4 0 1 12 3 +9 8
 Чиле 5 2 2 1 8 6 +2 6
 Парагвај 5 2 0 3 9 13 −4 4
 Венецуела 5 1 0 4 7 16 −9 2
 Боливија 5 0 1 4 0 9 −9 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

17 јануари 1967
Уругвај  4–0  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 15.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Роча гол 5'
М. Кастиљо гол 44'
Тронкосо гол 55' (а.г.)
Ојарбиде гол 81'

18 јануари 1967
Чиле  2–0  Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 7.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Маркос гол 12'41'

18 јануари 1967
Аргентина  4–1  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 12.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Мас гол 23'
Бернао гол 71'
Артиме гол 73'
Албречт гол 89' (пен..)
Мора гол 67'

21 јануари 1967
Уругвај  4–0  Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 7.000
Судија: Еунапио де Квеироз (Бразил)
Урузменди гол 5'34'
Ојарбиде гол 62'68'

22 јануари 1967
Аргентина  1–0  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 6.000
Судија: Еунапио де Квеироз (Бразил)
Бернао гол 67'

22 јануари 1967
Чиле  4–2  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 6.000
Судија: Роберто Гојкочеа (Аргентина)
Гаљардо гол 9'44'
Араја гол 72'81'
Риверос гол 62'
Апокада гол 85'

25 јануари 1967
Парагвај  1–0  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 5.000
Судија: Енрике Марино (Чиле)
дел Пуерто гол 14'

25 јануари 1967
Аргентина  5–1  Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 2.500
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Артиме гол 18'65'88'
Кароне гол 26'
Марзолини гол 50'
Сантана гол 72'

26 јануари 1967
Уругвај  2–2  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 30.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Роча гол 15'
Ојарбиде гол 68'
Гаљардо гол 2'
Маркос гол 37'

28 јануари 1967
Венецуела  3–0  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 11.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Сковино гол 59'
Сантана гол 67'
Равело гол 84'

28 јануари 1967
Аргентина  2–0  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 14.000
Судија: Исидро Рамирес (Парагвај)
Сарнари гол 36'
Артиме гол 80'

29 јануари 1967
Уругвај  2–0  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 17.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Перес гол 32'
Урузменди гол 66'

1 февруари 1967
Чиле  0–0  Боливија Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 1.500
Судија: Роберто Гојкочеа (Аргентина)

1 февруари 1967
Парагвај  5–3  Венецуела Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 1.500
Судија: Енрике Марино (Чиле)
Гонсалес гол 11'
Рохас гол 16'29'
Мора гол 22'
Колман гол 81'
Мендоса гол 3'
Сантана гол 77'
Равело гол 89'

2 февруари 1967
Уругвај  1–0  Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 65.000
Судија: Марио Гаск (Чиле)
Роча гол 74'

Голгетери[уреди | уреди извор]

5 голови
4 гола
3 гола
 • Чиле Гаљардо
 • Чиле Маркос
 • Уругвај Урузменди
 • Уругвај Роча
 • Венецуела Р. Сантана
2 гола
 • Аргентина Бернао
 • Чиле Араја
 • Парагвај Мора
 • Парагвај Х.К. Рохас
 • Венецуела Равело
1 гол

 • Аргентина Кароне
 • Аргентина Сарнари
 • Аргентина Мас]
 • Аргентина Албречт
 • Аргентина Марзолини

 • Парагвај А. Гонсалес
 • Парагвај дел Пуерто
 • Парагвај Аопокада
 • Парагвај Риверос
 • Парагвај Колман

 • Уругвај Д. Перес
 • Уругвај Кастиљо
 • Венецуела Сковино
 • Венецуела Л. Мендоса

Own goal

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]