Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1945

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1945
Податоци за првенството
Земја Чиле
Датум на одржување14 јануари28 февруари 1945
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Аргентина (7-ми)
Второ место  Бразил
Трето место  Чиле
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови89 (4.24 по натпревар)
Голгетер Бразил Фреитас
 Аргентина Мендес (по 6 голови)
Најдобар играч Бразил Гија
1942
1946
Репрезентацијата на Аргентина од 1945 година, со нивната 7 освоена титула
Риналдо Мартино по натпреварот со Уругвај

Јужноамериканско првенство во фудбал 1945 — 18-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Чиле од 14 јануари до 28 февруари 1945 година.

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Аргентина, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Чиле.

Норберто Доротео Мендес и Хелено де Фреитас, биле најдобри стрелци со 6 голови.[1]

Учесници

[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: репрезентации: Аргентина, Боливија, Бразил, Уругвај, Колумбија, Чиле и Еквадор. Парагвај и Перу не зеле учество. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Еквадор
5.  Колумбија
6.  Уругвај
7.  Чиле

Град домакин

[уреди | уреди извор]
Сантјаго
Стадион Насионал де Чиле
Капацитет: 70.000
Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Аргентина 6 5 1 0 22 5 +17 11
 Бразил 6 5 0 1 19 5 +14 10
 Чиле 6 4 1 1 15 5 +10 9
 Уругвај 6 3 0 3 14 6 +8 6
 Колумбија 6 1 1 4 7 25 −18 3
 Боливија 6 0 2 4 3 16 −13 2
 Еквадор 6 0 1 5 9 27 −18 1

Натпревари

[уреди | уреди извор]
14 јануари 1945
Чиле  6–3  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Алкантара гол 28'59'81'
Вера гол 29'
Хормазабал гол 45'
Клаверо гол 70'
Чавес гол 30'
Хименес гол 44'
Мендоса гол 51'

18 јануари 1945
Аргентина  4–0  Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Умберто Регинато (Чиле)
Понтони гол 10'
Мартино гол 43'
Лоустау гол 70'
Мата гол 75'

21 јануари 1945
Бразил  3–0  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Жоржињо гол 13'
Елено гол 15'
Жаиме гол 38'

24 јануари 1945
Чиле  5–0  Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Клаверо гол 13'27'39'
Алкантара гол 75'79'

24 јануари 1945
Уругвај  5–1  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
А. Гарсија гол 1'60'83'
Порта гол 28'
Варела гол 69'
Агвајо гол 39'

28 јануари 1945
Уругвај  7–0  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
А. Гарсија гол 22'89'
Рипхоф гол 25'
Х. Гарсија гол 37'83'
Ортис гол 75'
Порта гол 86'

28 јануари 1945
Бразил  2–0  Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Адемир гол 48'
Тезоуриња гол 80'

31 јануар 1945
Чиле  2–0  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Медина гол 48'
Пињеиро гол 80'

31 јануар 1945
Аргентина  4–2  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Понтони гол 11'
Мата гол 50'
Мартино гол 69'
Пелегрина гол 83'
Агвајо гол 53'
Х. Мендоса гол 62'

7 февруари 1945
Аргентина  9–1  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Понтони гол 3'7'
Мендес гол 15'39'
Мартино гол 27'
Боје гол 41'
Лоустау гол 50'
Фераро гол 80'81'
Мендоса гол 52'

7 февруари 1945
Бразил  3–0  Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Елено гол 8'32'
Руи гол 20'

11 февруари 1945
Боливија  0–0  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)

11 февруари 1945
Чиле  1–1  Аргентина Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Медина гол 3' Мендес гол 52'

15 февруари 1945
Уругвај  2–0  Боливија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Фалеро гол 26'
Порта гол 75'

15 февруари 1945
Аргентина  3–1  Бразил Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Мендес гол 14'20'40' Адемир гол 32'

18 февруари 1945
Колумбија  3–1  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Рубио гол 2'
Гамес гол 64'
Бердуго гол 70'
Агвајо гол 4'

18 февруари 1945
Чиле  1–0  Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Медина гол 8'

21 февруари 1945
Боливија  3–3  Колумбија Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Марио Вијана (Бразил)
Фернандес гол 57'
Зенон гол 75'
Оргаз гол 80'
Рубио гол 3'
Бердуго гол 7'
Гамес гол 67'

21 февруари 1945
Бразил  9–2  Еквадор Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Адемир гол 3'10'75'
Елено гол 22'28'
Зизињо гол 40'65'
Жаир гол 67'68'
Агвајо гол 42'
Алборнос гол 49'

25 февруари 1945
Аргентина  1–0  Уругвај Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Хуан Лас Ерас (Чиле)
Мартино гол 50'

28 февруари 1945
Бразил  1–0  Чиле Стадион Насионал, Сантјаго
Судија: Нобел Валентини (Уругвај)
Елено гол 20'

Голгетери

[уреди | уреди извор]

6 голови

5 голови

 • Чиле Алкантара

 • Уругвај А. Гарсија

4 гола

 • Аргентина Мартино
 • Аргентина Понтони

 • Чиле Клаверо
 • Еквадор Агвајо

3 гола

 • Чиле Медина

 • Уругвај Порта

2 гола

 • Аргентина Мата
 • Аргентина Фераро
 • Аргентина Лустау

 • Колумбија Г. Рубио
 • Колумбија Бердуго
 • Уругвај Х. Гарсија

1 гол

 • Аргентина Боје
 • Аргентина Пелегрина
 • Боливија Фернандес
 • Боливија Гонсалес
 • Боливија Оргаз
 • Бразил Жаиме
 • Бразил Жоржињо
 • Бразил Руи

 • Бразил Тесориња
 • Чиле Хормозабал
 • Чиле Пињеиро
 • Чиле Вера
 • Колумбија Мендоса
 • Еквадор Алборнос
 • Еквадор J. Mendoza
 • Еквадор Jiménez

 • Еквадор L. Mendoza
 • Еквадор Чавес
 • Уругвај Фалеро
 • Уругвај Ортис
 • Уругвај Риепхоф
 • Уругвај О. Варела

 1. Southamerican Championship 1945, rsssf.com; pristupljeno: 7. 23. 2021

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]