Јужноамериканско првенство во фудбал 1942

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1942
Стадион Сентенарио
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување10 јануари7 февруари 1942
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (8-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Бразил
Четврто место Парагвај
Статистики на првенството
Број на натпревари21
Постигнати голови81 (3.86 по натпревар)
Гледачи659,000 (31 по натпревар)
Голгетер Аргентина Масантонио
 Аргентина Морено (по 7 голови)
Најдобар играч Уругвај Варела[1]
1941
1945
Репрезентацијта на Уругвај од 1942 година со нивната осма титула

Јужноамериканско првенство во фудбал 1942 — 17-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 10 јануари до 7 февруари 1942 година.

На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Бразил.

Масантонио и Морено, репрезентативци на Аргентина, биле најдобри стрелци со 7 голови.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: Аргентина, Перу, Бразил, Уругвај, Парагвај, Чиле и Еквадор. Боливија и Колумбија не зеле учество на турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Еквадор
4.  Парагвај
5.  Перу
6.  Уругвај
7.  Чиле

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Монтевидео
Стадион Сентенарио
Капацитет: 65.235

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 6 6 0 0 21 2 +19 12
 Аргентина 6 5 0 1 21 6 +15 10
 Бразил 6 3 1 2 15 7 +8 7
 Парагвај 6 2 2 2 11 10 +1 6
 Перу 6 1 2 3 5 10 −5 4
 Чиле 6 1 1 4 4 15 −11 3
 Еквадор 6 0 0 6 4 31 −27 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

10 јануари 1942
Уругвај  6–1  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Л. Е. Кастро гол 7'76'
О. Варела гол 12'
Сиоча гол 15'
Запаријан гол 37'
Порта гол 54'
Контрерас гол 1'

11 јануари 1942
Аргентина  4–3  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Жозе Фереира Лемос (Бразил)
Сандовал гол 9'
Масантонио гол 30'47'
Перука гол 88'
Санчес гол 59'
Авеиро гол 75'86'

14 јануари 1942
Бразил  6–1  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Патешко гол 1'78'
Пириљо гол 23'63'86'
Клаудио гол 66'
Домингес гол 35'

17 јануари 1942
Аргентина  2–1  Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
Е. Гарсија гол 3'
Масантонио гол 27'
Сервилио гол 37'

18 јануари 1942
Уругвај  7–0  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Запираин гол 1'
Гамбета гол 13'
С. Варела гол 16'24'29'
Порта гол 23'42'

18 јануари 1942
Парагвај  1–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Бариос гол 35' Магаљанес гол 1'

21 јануари 1942
Бразил  2–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Аморим гол 43'56' Фернандес гол 73'

22 јануари 1942
Парагвај  2–0  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Жозе Фереира Лемос (Бразил)
Бариос гол 33'
Франко гол 54'

22 јануари 1942
Аргентина  12–0  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Мануел Сото (Чиле)
Е. Гарсија гол 2'
Морено гол 12'16'22'32'89'
Педернера гол 25'
Масантонио гол 54'65'68'70'
Перука гол 88'

24 јануари 1942
Уругвај  1–0  Бразил Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
С. Варела гол 32'

25 јануари 1942
Парагвај  3–1  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Мануел Сото (Чиле)
Франко гол 5'
Минго гол 57'
Ибарола гол 62'
Хименес гол 46'

25 јануари 1942
Аргентина  3–1  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Ередија гол 12'
Морено гол 65'72'
Фернандес гол 17'

28 јануари 1942
Перу  2–1  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Анибал Техада (Уругвај)
Квињонес гол 32'
Гусман гол 62'
Хименес гол 52'

28 јануари 1942
Уругвај  3–1  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
С. Варела гол 9'
Порта гол 26'
Сиоча гол 65'
Бариос гол 58'

31 јануари 1942
Аргентина  0–0  Чиле Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Енрике Куенка (Перу)
Фудбалска репрезентација на Чиле го напуштила теренот во 43 година поради неслагање со судијата за досуден пенал.
Аргентина била прогласена за победник, но без голови.

31 јануари 1942
Бразил  5–1  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Тим гол 10'
Пириљо гол 12'29'76'
Зизињо гол 60'
Алварез гол 19' (пен..)

1 февруари 1942
Уругвај  3–0  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Чиримини гол 47'
Л. Е. Кастро гол 54'
Порта гол 77'

5 февруари 1942
Чиле  2–1  Еквадор Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Домингес гол 20'
Армингол гол 42'
Алсивар гол 5'

5 февруари 1942
Бразил  1–1  Парагвај Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)
Зизињо гол 5' Франко гол 23'

7 февруари 1942
Чиле  0–0  Перу Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Хосе Бартоломе Масијас (Аргентина)

7 февруари 1942
Уругвај  1–0  Аргентина Стадион Сентенарио, Монтевидео
Судија: Маркос Хериналсдо Рохас (Парагвај)
Запираин гол 57'

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

6 голови

 • Бразил Пириљо

5 голови

 • Уругвај Порта

 • Уругвај С. Варела

3 гола

 • Парагвај Бариос
 • Парагвај Франко

 • Уругвај Л.Е. Кастро
 • Уругвај Запираин

2 гола

 • Аргентина Е. Гарсија
 • Аргентина Перуца
 • Бразил Аморим
 • Бразил Патеско

 • Перу Т. Фернандес
 • Уругвај Сиоча

1 гол

 • Аргентина Хередија
 • Аргентина Педернера
 • Аргентина Сандовал
 • Бразил Клаудио
 • Бразил Сервилио
 • Бразил Тим
 • Чиле Армингол

 • Чиле Контрерас
 • Еквадор Алсивар
 • Еквадор Алварез
 • Парагвај Ибарола
 • Парагвај Мигно
 • Парагвај Санчес
 • Перу Л. Гусман]

 • ПеруКвињонес
 • Перу Магаљанес
 • Уругвај Чиримини
 • Уругвај Гамбета
 • Уругвај О. Варела

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.rsssf.com/tabless/sachampfulltrivia.html%7Ctítulo= The Copa América Archive - Trivia|fechaacceso=8 de diciembre de 2009 |autor= Martín Tabeira|fecha= 19 de julio de 2007|editorial= Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
 2. Southamerican Championship 1942, rsssf.com; pristupljeno: 1. 12. 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]