Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1949

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1949
Податоци за првенството
Земја Бразил
Датум на одржување3 април11 мај 1949
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (3-ти)
Второ место  Парагвај
Трето место  Перу
Четврто место[[File:{{{flag alias-држава}}}|22x20px|border |alt=|link=]] Боливија
Статистики на првенството
Број на натпревари29
Постигнати голови135 (4.66 по натпревар)
Голгетер Бразил Жаир (9 голови)
Најдобар играч Бразил Адемир
1947
1953


Јужноамериканско првенство во фудбал 1949 — 21-во издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Еквадор од 3 април до 11 мај 1949 година. На турнирот учествувале 8 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Бразил, второто место припаднало на репрезентацијата на Парагвај а третото на репрезентацијата на Перу. Жаир да Роса Пинто, репрезентативец на Бразил, бил најдобар стрелец со 9 голови.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 8 репрезентации: домакинот Бразил, Чиле, Уругвај, Боливија, Парагвај, Колумбија и Еквадор. Аргентина, се повлекла од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Парагвај
5.  Уругвај
6.  Чиле
7.  Колумбија
8.  Еквадор

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро Саун Пауло Сантос Бело Хорисонте
генерал Северијано Сао Жануарио Пакаембу Урбано Калдеира Индепенденција
Капацитет: 30.000 Капацитет: 25.000 Капацитет: 71.281 Капацитет: 16.798 Капацитет: 30.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 7 6 0 1 39 7 +32 12
 Парагвај 7 6 0 1 21 6 +15 12
 Перу 7 5 0 2 20 13 +7 10
 Боливија 7 4 0 3 13 24 −11 8
 Чиле 7 2 1 4 10 14 −4 5
 Уругвај 7 2 1 4 14 20 −6 5
 Еквадор 7 1 0 6 7 21 −14 2
 Колумбија 7 0 2 5 4 23 −19 2

Натпревари[уреди | уреди извор]

3 април 1949
Бразил  9–1  Еквадор Стадион Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 70.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Тесоуриња гол 3'42'
Мораес гол 10'
Жаир гол 13'35'
Симао гол 16'25'
Зизињо гол 67'
Адемир гол 88'
Сихифредо Кучука гол 18'

6 април 1949
Боливија  3–2  Чиле Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 30.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Угарте гол 59'
Годој гол 77'
Б. Гитерес гол 79'
Риера гол 30'
Саламанка гол 71'

6 април 1949
Парагвај  3–0  Колумбија Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 30.000
Судија: Хуан Карлос Арментал (Уругвај)
Фретес гол 21'72'
Бенитез гол 35'

10 април 1949
Перу  4–0  Колумбија Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 15.000
Судија: Маријо Рубем Хејн (Парагвај)
Педраза гол 22'90'
Драга гол 47'
Кастиљо гол 85'

10 април 1949
Парагвај  1–0  Еквадор Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 15.000
Судија: Хуан Карлос Арментал (Уругвај)
Бариос гол 89'

10 април 1949
Бразил  10–1  Боливија Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 40.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Нинињо гол 16'39'86'
Жаир гол 17'
Зизињо гол 25'80'
Клаудио гол 49'84'
Симао гол 71'79'
Угарте гол 75'

13 април 1949
Бразил  2–1  Чиле Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 45.000
Судија: Хуан Карлос Арментал (Уругвај)
Зизињо гол 20'
Клаудио гол 49' (пен..)
Лопес гол 89' (пен..)
Флорес добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 40'}}

13 април 1949
Уругвај  3–2  Еквадор Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 30.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Кастро гол 15'85'
Морено гол 30'
Артега гол 35'
Варгас гол 40'

13 април 1949
Парагвај  3–1  Перу Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 30.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Бариос гол 38' (пен..)
Арсе гол 56'
Фретес гол 67'
Драго гол 89'

17 април 1949
Бразил  5–0  Колумбија Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 45.000
Судија: Алехандро Галвес (Чиле)
Тесоуриња гол 20'
Кањотињо гол 24' (пен..)
Орландо гол 44'
Адемир гол 47'87'

17 април 1949
Чиле  1–0  Еквадор Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 8.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Рохас гол 4'

17 април 1949
Боливија  3–2  Уругвај Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Угарте гол 47' (пен..)
Алгањарас гол 57'
Б. Гитерес гол 66'
Мољ гол 49'
Бетанкурт гол 70'

20 април 1949
Перу  4–0  Еквадор Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7.000
Судија: Хуан Карлос Арментал (Уругвај)
Салинас гол 26'
Бермеогол 36' (а.г.) добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | '}}
Кастиљо гол 50'
Педраза гол 85'

20 април 1949
Чиле  1–1  Колумбија Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7.000
Судија: Марио Гардељи (Бразил))
Лопес гол 8' Бердуго гол 56'

20 април 1949
Уругвај  2–1  Парагвај Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 20.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Гарсија гол 22'69' Арсе гол 65' (пен..)

24 април 1949
Бразил  7–1  Перу Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 45.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Арсе гол 11' (а.г.)
Августо гол 15'
Жаир гол 17'20'
Симао гол 54'
Адемир гол 82'
Орландо гол 88'
Зизињо добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 40'}}
Салинас гол 44'
Калдерон добил црвен картон во 0-тата минута 0'}}} | 40'}}
Гонсалес добил црвен картон}}} | {{{2}}}'}}

25 април 1949
Боливија  2–0  Еквадор Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 14.000
Судија: Марио Гардељи (Бразил))
Санчес гол 6' (а.г.)
Угарте гол 14' (пен..)

25 април 1949
Уругвај  2–2  Колумбија Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 14.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Мартинес гол 57'
Ајала гол 86'
Гастелбондо гол 27'
А. Перес гол 81'

27 април 1949
Перу  3–0  Боливија Урбано Калдеира, Сантос
Гледачи: 12.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Р. Драго гол 31'74'
Heredia гол 77' (пен..)

27 април 1949
Парагвај  4–2  Чиле Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 1.000
Судија: Марио Гардељи (Бразил))
Арце гол 10'39'47'
Бенитез гол 23'
Кремасчи гол 8'
Рамос гол 72'

30 април 1949
Парагвај  7–0  Боливија Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 45.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Бенитез гол 30'40'41'?'
Арце гол 38'?'
Фернандес гол 59'

30 април 1949
Бразил  5–1  Уругвај Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 45.000
Судија: Алберто да Гама Малшер (Бразил)
Жаир гол 15'40' (пен..)
Зизињо гол 24'
Данило Алвим гол 79'
Тесоуриња гол 89' (пен..)
Кастро гол 12'

30 април 1949
Перу  3–0  Чиле Пакаембу, Саун Пауло
Гледачи: 1.000
Судија: Марио Гардељи (Бразил))
Мосгера гол 28'73'
Кастиљо гол 58'

3 мај 1949
Еквадор  4–1  Колумбија Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 3.000
Судија: Алфредо Алварез (Бразил)
Е. Сантос Предлошка:Гол23
Варгас гол 44'
Г. Андраде гол 49'
Малдонадо гол 74'
Н. Перес гол 27'

4 мај 1949
Перу  4–3  Уругвај Генерал Северијано, Рио де Жанеиро
Гледачи: 30.000
Судија: Алфредо Алварез (Бразил)
Мосгера гол 19'
Кастиљо гол 43'
Г. Санчес гол 57'60'
Мол гол 58'
Кастро гол 60'
Ајала гол 85'

6 мај 1949
Боливија  4–0  Колумбија Генерал Северијано, Рио де Жанеиро
Гледачи: 12.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Годој гол 10'
Б. Гитерес гол 55'
Рохас гол 77'
Угарте гол 81'

8 мај 1949
Чиле  3–1  Уругвај Индепенденција, Бело Хорисонте
Гледачи: 5.000
Судија: Марио Гардељи (Бразил))
Инфанте гол 75'83' (пен..)
Кремасчи гол 88'
Ајала гол 35'

8 мај 1949
Парагвај  2–1  Бразил Сао Жануарио, Рио де Жанеиро
Гледачи: 35.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Авалос гол 75'
Бенитез гол 85'
Тесоуриња гол 33'

Плеј оф[уреди | уреди извор]

11 мај 1949[2]
Бразил  7–0  Парагвај Сао Жануарио
Гледачи: 55.000
Судија: Сирил Џек Барик (Англија)
Адемир гол 17'27'48'
Тесоуриња гол 43'70'
Жаир гол 72'89'
Репортажа

Голгетери[уреди | уреди извор]

Жаир

9 голови

7 голови

5 голови

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Southamerican Championship 1949, rsssf.com; pristupljeno: 3. 12. 2014.
  2. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness Publishing. стр. 560. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]