Јужноамериканско првенство во фудбал 1923

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1923
Податоци за првенството
Земја Уругвај
Датум на одржување29 октомври2 декември
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Уругвај (4-ти)
Второ место  Парагвај
Трето место  Аргентина
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари6
Постигнати голови18 (3 по натпревар)
Голгетер Аргентина Агире
 Уругвај Педро Петроне
со по (3 гола)
Најдобар играчХосе Насази[1]
1922
1924
Репрезентацијата на Уругвај

Јужноамериканско првенство во фудбал 1923 — 7-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Уругвај од 29 октомври2 декември 1923 година.

На турнирот учествувале 5 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Уругвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Аргентина а третото на репрезентацијата на Парагвај. Висенте Агире, репрезентативец на Аргентина, бил најдобар стрелец со 3 голови.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Уругвај
4.  Парагвај

Град домакин[уреди | уреди извор]

Монтевидео
Стадион Гран парк сентрал 1923
Капацитет: 20.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Уругвај 3 3 0 0 6 1 +5 6
 Аргентина 3 2 0 1 6 6 0 4
 Парагвај 3 1 0 2 4 6 −2 2
 Бразил 3 0 0 3 2 5 −3 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

29 октомври 1923
Аргентина  4–3  Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Анхел Миноли (Уругвај)
Сарупо гол 18'
Агире гол 58'77'86'
Ривас гол 10'
Зелада гол 49'
Фретес гол 65'

4 ноември 1923
Уругвај  2–0  Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)
Скароне гол 11'
Петроне гол 87'

11 ноември 1923
Бразил  0–1  Парагвај Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)
И. Лопес гол 56'

18 ноември 1923
Аргентина  2–1  Бразил Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Мигел Барба (Парагвај)
Онзари гол 11'
Сарупо гол 76'
Нило гол 15'

25 ноември 1923
Уругвај  2–1  Бразил Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Сервандо Перес (Аргентина)
Петроне гол 56'
Кеа гол 75'
Нило гол 59'

2 декември 1923
Уругвај  2–0  Аргентина Стадион Гран парк сентрал, Монтевидео
Судија: Антонио Карнеро де Кампос (Бразил)
Петроне гол 28'
Сома гол 88'

Голгетери[уреди | уреди извор]

3 гола

2 гола

  • Аргентина Сарупо

1 гол

  • Парагвај Ривас
  • Парагвај Зелада
  • Уругвај Кеа

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]