Прејди на содржината

Хосе Мануел Морено

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хосе Мануел Морено Фернандес (3 август 1916 година - 26 август 1978 година), прекар „ Ел Шаро “, беше аргентински фудбалер кој играше како напаѓач за неколку клубови во Аргентина, Мексико, Чиле и Колумбија ; за многумина што го видоа како игра, тој е еден од најголемите играчи на сите времиња, дури и покрај Диего Марадона, Пеле и Алфредо Ди Стефано,[1][2] и беше првиот фудбалер што некогаш ги освоил титулите од прва лига во четири земји.

Морено беше дел од тимот на Ривер Плејт, познат како Ла Макина („Машината“) кој доминираше во аргентинскиот фудбал во 1940-тите години, а исто така беше член на репрезентацијата на Аргентина со која победи на Првенството во Јужна Америка во 1941 и 1947 година, на кој беше избран како најдобар играч на турнирот.[3]

Многумина го сметаа за комплетен играч.[4][5] Во 1999 година, тој беше рангиран како 5-ти најдобар играч на Јужна Америка во XX век (зад Пеле, Марадона, Ди Стефано и Гаринча ), а меѓу 25-те најдобри играчи во светот преку анкета на ИФФХС .[6] Тој беше познат како играч со одлична техника, одличен вид, и одличен во шеснаесетникот. И покрај неговата репутација за пиење, пушење и не одење на тренинзи, Морено беше познат и по неговата извонредна способност за упатства и физички квалитети.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Морено е роден во соседството Ла Бока, во Буенос Аирес, а пораснал во околината на стадионот на клубот „ Бока Јуниорс “ .[7] На 15-годишна возраст, тој заигра за пониските дивизии на Бока Јуниорс, но не ја направи селекцијата. Според архивите на Аргентинската фудбалска асоцијација, рече тој, фрустриран: „ некое време ќе зажалите “.[8] Морено потоа стана дел од пониските поделби на Ривер Плејт, соперник на Бока Јуниор, во 1933 година, откако го препорача Бернабе Фереира, забележителен напред за Ривер Плејт.[9]

Ривер Плејт (1935-1944)[уреди | уреди извор]

Хосе М. Морено на насловната страница на списанието „Ел Грофико“, октомври 1941 година
Офанзивна линија на „ Ла Макина “: Хуан Карлос Мујоз, Хосе Мануел Морено, Адолфо Педернер, Ангел Лабрана и Феликс Лустау .

На 18-годишна возраст, Морено беше избран заедно со другите млади играчи од клубот од страна на менаџерот Емерико Хиршл за да направи турнеја во Бразил . Неговиот прв натпреварувачки настап беше против бразилската страна Ботафого . Тој дебитираше во Примера Дивизион на 17 март 1935 година, во победата од 2: 1 против Калифорнија Пласенс, постигнувајќи еден гол.[10] Брзо стана најголема фигура на аргентинскиот фудбал, тој беше дел од тимот кој освои титули во лига во 1936 и 1937 година, и продолжи да стане клучен играч меѓу Адолфо Педернерна на тимот на Ривер Плата, познат како Ла Макина, познат по својата линија на напад составен од Морено, Педернер, Анхел Лабрана, Хуан Карлос Мујоз и Феликс Лустау, и кој доминираше во аргентинскиот фудбал во текот на првото полугодие од 1940-тите години, освојувајќи со Морено две национални титули (1941, 1942) и многу Купови на Алдао .

Мексико (1944-1946)[уреди | уреди извор]

Во 1944 година, Морено беше префрлен во Мексико Примера Дивизион клуб Еспања, кој завршил на вицешампион до Астурија, прв шампион на Мексиканската лига во сезоната 1943-44. Со Еспања, Морено ја освои националната титула во сезоната 1945-46.[11] Неговото време и успех во Мексико му го заработи прекарот Чаро, што е исто така термин кој се однесуваше на традиционалниот каубој на Мексико.

Враќање во Јужна Америка (1946-1961)[уреди | уреди извор]

Морено се вратил во својата татковина и Ривер Плејт за последниот дел од 1946 година. Неговиот втор мандат на Ривер траеше три сезони. Шампион повторно во 1947 година, веќе со Алфредо Ди Стефано како центар напред, се врати да емигрира по штрајкот на играчите од 1948 година. Тој беше префрлен во Универсидад Католица од Чиле, каде во истата година му помогна на тимот да ја освои својата прва лига титула. Тој се врати во Аргентина во 1950 година, овој пат да игра за Бока Јуниорс, а следната година, тој повторно играше за Универдидад Католица. Тој исто така играше една сезона во Уругвај, со екипата на Примера Дивизион Дефенстор . Во 1953 година, тој се вратил во Аргентина за да му се приклучи на Ферокарил Оест .

Хосе Мануел Морено се повлече од терените по натпреварот помеѓу Ривер Плата и Индепендиенте, во 1947 година.
Хосе Мануел Морено и Алфредо Ди Стефано, шампиони на Аргентинската лига и Алдао во 1947 година со Ривер.

Колумбија[уреди | уреди извор]

Морено се пресели во Колумбија во 1954 година, придружувајќи се на Индипендиенте Меделин, каде ќе ја заврши својата играчка кариера. Тој беше и играч и менаџер на клубот. Тој го освои првенството во Колумбија во 1955 година, со што стана единствениот фудбалер кој освои титули во лигата во четири лиги на различни земји, со што го стори тоа во Аргентина, Мексико, Чиле и Колумбија. Во 1957 година, тој ја освои својата последна – и 12-та генерална – прва лига на титули. Тој се пензионираше со Индипендиенте Меделан во пријателски натпревар против Бока Јуниорс во 1961 година, натпревар за време на кој учествуваше како тренер и играч. Индипендиенте го доби натпреварот 5-2, а Морено постигна еден гол.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Морено со репрезентацијата на Аргентина .

Морено беше член на репрезентацијата на Аргентина од 1936 до 1950 година, заработуваше 34 капи и постигна 19 голови. Морено беше дел од победничките репрезентации на Јужноамериканското првенство (сега Копа Америка) од 1941, 1942 и 1947 година . Тој го постигна највисокиот погодок на турнирот број 500 во атипичен натпревар против Еквадор : тој постигна пет гола на тој натпревар, рекорд на Копа Америка што го дели со Хектор Скароне (Уругвај), Хуан Марвеци (Аргентина) и Еваристо ( Бразил ). Тој ден Аргентина го совлада Еквадор со 12: 0, што е и најголема гол разлика во еден натпревар од Копа Америка.

Морено беше најдобар стрелец на Јужноамериканското првенство во 1942 година со седум гола, заедно со Херминио Масантонио, и беше избран за најдобар играч на изданието од 1947 година . Тој е исто така врзан за третото место меѓу сите стрелци на сите времиња на Копа Америка, со 13 вкупни голови.

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Морено имаше кратка кариера како менаџер на Аргентина во 1959 година. Работел и како менаџер на Бока Јуниорс, Харакан и Ол Бојс во Аргентина и Коло-Коло во Чиле .

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Ривер Плејт
 • Примера Дивизион (6): 1936 година Копа Кампеонато, 1936 година Копа де Оро, 1937, 1941, 1942, 1947 година
 • Копа Алдао (4): 1936, 1937, 1941, 1947 година
 • Копа Ибагурен (3): 1937, 1941, 1942 година
 • Копа Адријан Ц. Ескобар (1): 1941 година
РЦ Еспања
 • Примера Дивизион (1): 1944-45
Универдидад Католица
 • Campeonato Nacional (1): 1949 година
Независен Меделин
 • Примера Дивизион (2): 1955, 1957 година

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Аргентина
 • Првенство во Јужна Америка (2): 1941, 1947 година

Поединечна[уреди | уреди извор]

 • Најдобриот стрелец на првенството во Јужна Америка во 1942 година меѓу Херминио Масантонио [3]
 • Најдобриот играч на првенството во Јужна Америка во 1947 година
 • Најдобар играч на Чиле во 1949 година.
 • „Премио Конекс де Платино“ 1980 година [12]
 • Тој беше избран меѓу 25-те најдобри играчи во светот во 20 век од страна на IFFHS во 1999 година. Тој, исто така, се рангираше како петти најдобар играч во Јужна Америка, и како трет најдобар во Аргентина, зад Диего Марадона и Алфредо Ди Стефано .[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. " According to the newspapers of the 1930s and 40s, he revolutionised the game, while those who managed to see him in the flesh have claimed he was right up there with Pele, Diego Maradona and Alfredo di Stefano." - fifa.com https://www.fifa.com/fifaeworldcup/news/y=2011/m=12/news=argentina-twinkle-toed-maestro-1561551.html Архивирано на 28 јуни 2018 г.
 2. Marcelo Weinberger. „30 South American greats“. RSSSF. Посетено на 2016-02-05.
 3. 3,0 3,1 http://www.rsssf.com/tabless/sachampfulltrivia.html#best-players
 4. José Manuel Moreno Encyclopædia Britannica
 5. Argentina's twinkle-toed maestro: Jose MORENO Архивирано на 19 октомври 2014 г. FIFA.com
 6. 6,0 6,1 Stokkermans, Karel. „IFFHS' Century Elections“. RSSSF. Посетено на 2006-12-17.
 7. El Charro, los goles, la noche (шпански). River Plate Online. Архивирано од изворникот на 2007-04-29. Посетено на 2007-03-07. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. El ojo del tiempo (шпански). Argentine Football Association. Посетено на 2007-03-07.
 9. (шпански) Source: https://web.archive.org/web/20220617211357/http://www.geocities.com/~mugre/river/dimore.html
 10. Periodico Deportivo Tandil. Efemerides mes de март (шпански). Tandil Sports. Архивирано од изворникот на 2007-05-09. Посетено на 2007-03-07. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 11. Bonnani, Aldo (28 March 2012). „El Club España: 100 años“ [Club España: 100 years] (шпански). La Jornada de Oriente.
 12. http://www.fundacionkonex.org/b1021-jose-manuel-moreno

Надворешни врски[уреди | уреди извор]