Прејди на содржината

Јужноамериканско првенство во фудбал 1953

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноамериканско првенство во фудбал 1953
Репрезентацијата на Парагвај
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување22 февруари1 април 1953
Екипи(од 1 конфедерација)
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Парагвај (1-ви)
Второ место  Бразил
Трето место  Уругвај
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари22
Постигнати голови67 (3.05 по натпревар)
Голгетер Чиле Молина (7 голови)
Најдобар играч Парагвај Ериберто Ерера
1949
1955
Ерера , Парагвај

Јужноамериканско првенство во фудбал 1953 — 23-то издание на првенството кое денес е познато како Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 22 февруари до 1 април 1953 година. На турнирот учествувале 7 репрезентации. Турнирот бил освоен од страна на Парагвај, второто место припаднало на репрезентацијата на Бразил а третото на репрезентацијата на Уругвај.

Франсиско Молина, репрезентативец на Чиле, бил најдобар стрелец со 7 голови.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

На турнирот учествувале 7 репрезентации: домакинот Перу, Бразил, Еквадор, Чиле, Уругвај, Боливија и Парагвај. Аргентина и Колумбија се повлекле од турнирот. Се применил т.н. Бергеров систем според кој шампион станува онаа екипа која ќе освои најмногу бодови.

1.  Перу
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Парагвај
5.  Уругвај
6.  Чиле
7.  Еквадор

Град домакин и стадион[уреди | уреди извор]

Лима
Насионал (Перу)
Капацитет: 50.000

Табела[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 6 4 0 2 15 6 +9 8
 Парагвај 6 3 2 1 11 6 +5 8
 Уругвај 6 3 1 2 15 6 +9 7
 Чиле 6 3 1 2 10 10 0 7
 Перу 6 3 1 2 4 6 −2 7
 Боливија 6 1 1 4 6 15 −9 3
 Еквадор 6 0 2 4 1 13 −12 2

Табела[уреди | уреди извор]

22 февруари 1953
Боливија  1–0  Перу Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Џорџ Роден (Англија)
Угарте гол 53'

25 февруари 1953
Парагвај  3–0  Чиле Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Фернандес гол 54'75'
Берни гол 78'

25 февруари 1953
Уругвај  2–0  Боливија Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Чарлс Дин (Англија)
Пуенте гол 11'
К. Ромеро гол 88'

28 февруари 1953
Перу  1–0  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Џорџ Роден (Англија)
Г. Санчес гол 78'

1 март 1953
Бразил  8–1  Боливија Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Жулињо гол 18'20'42'52'
Ф. Родригес гол 25'44'
Пинга гол 39'60'
Угарте гол 73' (пен..)

1 март 1953
Чиле  3–2  Уругвај Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Чарлс Дин (Англија)
Молина гол 5'55'67' Морел гол 70'
Балсеиро гол 81'

4 март 1953
Парагвај  0–0  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Марио Виана (Бразил)

4 март 1953
Чиле  0–0  Перу Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)

8 март 1953
Боливија  1–1  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Чарлс Макена (Англија)
Алкон гол 25' Гусман гол 6'

8 март 1953
Перу  2–2  Парагвај Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Г. Санчес гол 47'
Тери гол 53'
Фернандес гол 36'
Берни гол 77'
Натпреварот му беше доделен на Перу поради неспортско однесување на Парагвај со една дополнителна измена која ја направил. Милнер Ајала добил три години суспензија поради удар на судијата.[2]
12 март 1953
Парагвај  2–2  Уругвај Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Дејвид Грегори (Англија)
А. Лопес гол 5'
Берни гол 52'
Балсерио гол 36'55'

12 март 1953
Бразил  2–0  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Адемир гол 18'
Клаудио гол 55'

15 март 1953
Бразил  1–0  Уругвај Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Чарлс Макена (Англија)
Ипожукан гол 87'

16 март 1953
Парагвај  2–1  Боливија Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 15.000
Судија: Дејвид Грегори (Англија)
А. Ромеро гол 17'
Берни гол 22'
Рамон Сантос гол 76'

19 март 1953
Чиле  3–0  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Молина гол 33'47'
Кремасчи гол 70'

19 март 1953
Перу  1–0  Бразил Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 55.000
Судија: Чарлс Макена (Англија)
Наварете гол 51'

23 март 1953
Бразил  3–2  Чиле Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Жулињо гол 1'
Зизињо гол 53'
Балтазар гол 70'
Молина гол 62'76'

23 март 1953
Уругвај  6–0  Еквадор Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Дејвид Грегори (Англија)
Мендес гол 12'
Пуенте гол 51'
Палаес гол 58'
Морел гол 60'
К. Ромеро гол 86'
Балсеиро гол 88'

27 март 1953
Парагвај  2–1  Бразил Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Чарлс Дин (Англија)
А. Лопес гол 49'
Леон гол 89'
Н. Сантос гол 12'

28 март 1953
Чиле  2–2  Боливија Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ричард Медисон (Англија)
Мелендес гол 28'
Д. Кармона гол 52'
Р. Сантос гол 15'
Алкон гол 49'
Натпреварот бил прекинат во 66 минута. Натпреварот го добил Чиле, поради неспортско однесување на играчите на Боливија..

28 март 1953
Уругвај  3–0  Перу Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Марио Виана (Бразил)
Пелаес гол 23'67'
К. Ромеро гол 71'

Плеј оф[уреди | уреди извор]

1 април 1953[3]
Парагвај  3–2  Бразил Насионал (Перу), Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Чарлс Дин (Англија)
А. Лопес гол 14'
Гавилан гол 17'
Фернандес гол 41'
Балтазар гол 56'65'

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

5 голови

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Southamerican Championship 1953, rsssf.com; pristupljeno: 31 7. 2021
  2. „Aquella protesta del 53“ (шпански). Diario Hoy. 2 July 2021.
  3. Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 561. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]