Прејди на содржината

Нилтон Сантос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нилтон дос Сантос (16 мај 1925-27 ноември 2013) бил бразилски фудбалер кој првенствено играл како крилен бек. На меѓународно ниво, тој беше член на бразилската репрезентација која ги освои Светските првенства во 1958 и 1962 година.

Се смета за еден од најголемите бранители во историјата на играта, Нилтон Сантос е член на Светскиот тим на 20-тиот век и беше прогласен од Пеле за еден од најдобрите 125 најдобри живи фудбалери на церемонијата на наградите на ФИФА во 2004 година. Во 2009 година, тој беше добитник на наградата Golden Foot Legends.Тој не беше поврзан со неговата честа одбранбена партнерка Џалма Сантос.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Роден во Рио де Жанеиро, тој беше пионерски офанзивен лев бек, како еден од првите бекови кои направија трчање по крилото за да учествуваат во офанзивната игра. Еднаш рече: „Никогаш не им завидував на денешните играчи на парите, туку на слободата што ја имаат, да одат напред“. Целата своја професионална клупска кариера ја играше за Ботафого де Футебол е Регатас.

Тој беше наречен „Енциклопедија“ поради познавањето на фудбалскиот спорт. Тој беше светска класа и во одбрана и во напад и поседуваше многу добра техника.

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]

Нилтон бил клучен играч во одбраната за време на финалињата на Светското првенство во 1954, 1958 и 1962 година (тој исто така беше во бразилскиот тим за финалето во 1950 година, но не настапи) и стана познат по постигнувањето гол на турнирот во 1958 година кога Бразил играше со Австрија. Дриблинувајќи низ целиот терен, тој заврши со шут што го полуде неговиот тренер Висенте Феола (тој постојано инсистираше Нилтон да се повлече на одбранбеното поле, но бил игнориран додека не се постигне голот).

Нилтон Сантос играл само за два тима во својата професионална кариера; Botafogo de Futebol e Regatas и бразилската репрезентација собра 75 натпревари и постигна 3 гола.

Сантос починал од инфекција на белите дробови на 27 ноември 2013 година, на 88-годишна возраст, во Рио де Жанеиро.[1] Тој бил четвртиот шампион на Светското првенство во 1958 година што почина за неколку месеци, откако Џалма Сантос починал во јули 2013 година, Гилмар и Де Сорди и во август 2013 година и сите во рок од една година од Светското првенство на ФИФА 2014 во нивниот роден Бразил.

Наследство

[уреди | уреди извор]

Домот на Ботафого де Футебол е Регатас и стадионот домаќин на Летните олимписки игри 2016 година, Естадио Олимпико Нилтон Сантос, исто така наречен Енгенхао, е именуван по него.

Ботафого

 • Campeonato Carioca : 1948, 1957, 1961, 1962 [2]
 • Торнеио Рио – Саун Пауло 1962, 1964 година [2]

Бразил

Индивидуален

 • Ол-стар тим на Светскиот куп на ФИФА : 1958 година
 • Светски фудбалски свет XI : 1960, 1961 година [3]
 • Светски тим на 20 век : 1998 година
 • ФИФА 100 : 2004 година
 • Златно стапало : 2009 година, како фудбалска легенда
 • IFFHS Бразилски играч на 20-тиот век (9-то место) [4]
 • Најдоброто од најдобрите - Играч на векот: Топ 50 [5]
 • Куќа на славните на бразилскиот фудбалски музеј

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • Список на мажи од еден клуб во асоцијативниот фудбал
 1. „Brazilian World Cup winner Nilton Santos dies aged 88“. Chicago Tribune. 27 November 2013. Архивирано од изворникот на 27 November 2013. Посетено на 27 November 2013.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „Brazil and Botafogo's pioneering wingback“. FIFA. Архивирано од изворникот на 5 March 2016. Посетено на 18 October 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Brazil and Botafogo's pioneering wingback“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. "ERIC BATTY’S WORLD XI – THE SIXTIES" Retrieved on 26 November 2015
 4. IFFHS' Century Elections
 5. "The Best of The Best" Retrieved on 17 November 2015

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]