Ериберто Ерера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ериберто Ерера
Лични податоци
Роден на 24 април 1926(1926-04-24)
Роден во Гварамбаре, Парагвај
Починал на 26 јули 1996(1996-07-26) (воз. 70 г.)
Починал во Асунсион, Парагвај
Држава Парагвај Парагвај
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција Одбрана
Повлекување 1959 - како играч (33 г.)
1982 - како тренер (56 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Насионал Насионал
1952-1959 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 74 (0)
Репрезентација
1953 Парагвај Парагвај 5 (0)
1957 Шпанија Шпанија 1 (0)
Раководител на екипите
1959-1960 Рајо Валјекано Рајо Валјекано
1960-1961 Тенерифе Тенерифе
1961-1962 Гранада Гранада
1962 Реал Ваљадолид Реал Ваљадолид
1962-1963 Еспањол Еспањол
1963-1964 Елче Елче
1964-1969 Јувентус Јувентус
1967 Парагвај Парагвај
1969-1971 Интер Интер
1971-1973 Сампдорија Сампдорија
1973-1975 Аталанта Аталанта
1975-1976 Лас Палмас Лас Палмас
1976-1977 Валенсија Валенсија
1977-1978 Еспањол Еспањол
1978-1979 Елче Елче
1980 Парагвај Парагвај
1981-1982 Лас Палмас Лас Палмас
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Ериберто Ерера Удризар (24 април 1926-26 јули 1996 година) бил поранешен парагвајски фудбалски тренер и играч.

Тој бил наречен "Железниот наредник", поради неговото непопустливо однесување. По почетокот на својата кариера во Парагвај, тој се преселил во Шпанија каде играл за Атлетико Мадрид и таму останал да живее, а добил и шпански пасош дури и настапил за шпанската репрезентација на еден натпревар.

Тој ја започнал својата кариера токму во Шпанија од каде подоцна заминува за Италија каде ги водел гигантите Јувентус и Интер. Со Јувентус успеал да освои едно скудето и еден Куп на Италија. Тој е треторангиран по бројот на натпревари на клупата на Јувентус со 162 (зад Џовани Трапатони кој има 402 и Масимилијано Алегри кој има 275 натпревари).

Ерара починал во Асунсион во 1996 година, на 70-годишна возраст.