Прејди на содржината

Копа Америка 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 2004
XLI Copa América 2004
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување6 јули25 јули 2004
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 7 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (7-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Уругвај
Четврто место Колумбија
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови78 (3 по натпревар)
Гледачи677,000 (26 по натпревар)
Голгетер Бразил Адријано
(7 голови)
Најдобар играч Бразил Адријано[1][2]

Јужноамериканско првенство во фудбал 2004, попознато како Копа Америка 2004 — 41-вото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 6 јули до 26 јули 2004 година.

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал Аргентина. Уругвај го освоил третото место победувајќи ја Колумбија во натпреварот за третото место.

Учесници[уреди | уреди извор]

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  Костарика

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Лима Куско Арекипа
Стадион Насионал Стадион Гарсиласо Стадион Арекипа
Капацитет: 45.574 Капацитет: 45.056 Капацитет: 40.000
Пиура
Стадион Мигел Грау
Капацитет: 26.550
Такна Чиклајо Трухиљо
Стадион Хорхе Басадре Стадион Елијас Агире Стадион Мансиче
Капацитет: 25.850 Капацитет: 25.000 Капацитет: 25.000

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Колумбија 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Перу 3 1 2 0 7 5 +2 5
 Боливија 3 0 2 1 3 4 −1 2
 Венецуела 3 0 1 2 2 5 −3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

6 јули 2004
Венецуела  0:1  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Морено гол 21' (пен..)

6 јули 2004
Перу  2:2  Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Писаро гол 67' (пен..)
Паласиос гол 86'
Ботеро гол 35'
Алварез гол 57'

9 јули 2004
Колумбија  1:0  Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Песро Рамос (Еквадор)
Переа гол 90'

9 јули 2004
Перу  3:1  Венецуела Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 43.000
Судија: Рубен Селман (Чиле)
Фарфан гол 34'
Солано гол 61'
Акасиете гол 72'
Мархиота гол 74'

12 јули 2004
Венецуела  1:1  Боливија Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 25.000
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико)
Моран гол 27' Галиндо гол 33'

12 јули 2004
Перу  2:2  Колумбија Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 25.000
Судија: Вилијам Матус (Костарика)
Солано гол 58'
Маестри гол 60'
Конго гол 33'
Агилар гол 53'

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Мексико 3 2 1 0 5 3 +2 7
 Аргентина 3 2 0 1 10 4 +6 6
 Уругвај 3 1 1 1 6 7 −1 4
 Еквадор 3 0 0 3 3 10 −7 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

7 јули 2004
Мексико  2:2  Уругвај Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Осорио гол 45'
Пардо гол 69'
Буено гол 43'
Монтеро гол 88'

7 јули 2004
Аргентина  6:1  Еквадор Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 24.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
К. Гонсалес гол 5' (пен..)
Савиола гол 64'74'79'
Д'Алесандро гол 84'
Л. Гонсалес гол 90'
Делгадо гол 62'

10 јули 2004
Уругвај  2:1  Еквадор Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Густаво Бранд (Венецуела)
Форлан гол 61'
Буено гол 78'
Салас гол 73'

10 јули 2004
Аргентина  0:1  Мексико Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Моралес гол 8'

13 јули 2004
Мексико  2:1  Еквадор Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 21.000
Судија: Едуардо Лека (Перу)
Алтамирано гол 23' (пен..)
Баутиста гол 42'
Делгадо гол 71'

13 јули 2004
Аргентина  4:2  Уругвај Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 24.000
Судија: Рубен Селман (Чиле)
К. Гонсалес гол 19' (пен..)
Фигероа гол 20'89'
Ајала гол 80'
Естојаноф гол 7'
Санчес гол 38'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Парагвај 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Бразил 3 2 0 1 6 3 +3 6
 Костарика 3 1 0 2 3 6 −3 3
 Чиле 3 0 1 2 2 4 −2 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

8 јули 2004
Костарика  0:1  Парагвај Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 30.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
дос Сантос гол 85' (пен..)

8 јули 2004
Бразил  1:0  Чиле Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 35.000
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико)
Фабијано гол 90'

11 јули 2004
Бразил  4:1  Костарика Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 12.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Адријано гол 45'54'67'
Жуан гол 49'
Марин гол 81'

11 јули 2004
Парагвај  1:1  Чиле Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 15.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Кристалдо гол 78' С. Гонсалес гол 71'

14 јули 2004
Костарика  2:1  Чиле Стадион Хорхе Басадре, Такна
Гледачи: 20.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Врајт гол 60'
ерон гол 90'
Олара гол 40'

14 јули 2004
Бразил  1:2  Парагвај Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 8.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Фабијано гол 35' Х.В. Гонсалес гол 29'
Бареро гол 71'

Трето место[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Sports_table/sub, ред 10: attempt to concatenate local 'text' (a nil value)

 Уругвај и  Костарика се пласирале во четвртфинале.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 јули – Чиклајо        
   Перу   0
20 јули – Лима
   Аргентина   1  
   Аргентина   3
17 јули – Трухиљо
     Колумбија   0  
   Колумбија   2
25 јули – Лима
   Костарика   0  
   Аргентина   2 (2)
18 јули – Такна
     Бразил   2 (4)
   Парагвај   1
21 јули – Лима
   Уругвај   3  
   Уругвај   1 (3) Трето место
18 јули – Пиура
     Бразил   1 (5)  
   Мексико   0    Колумбија   1
   Бразил   4      Уругвај   2
24 јули – Куско


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

17 јули 2004
Перу  0:1  Аргентина Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Тевез гол 60'

17 јули 2004
Колумбија  2:0  Костарика Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 18.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Агилар гол 41'
Морено гол 45'

18 јули 2004
Парагвај  1:3  Уругвај Стадион Хорхе Басадре, Такна
Гледачи: 20.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Гамара гол 15' Буено гол 40' (пен..)
Силва гол 65'88'

18 јули 2004
Мексико  0:4  Бразил Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 22.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Алекс гол 26' (пен..)
Адријано гол 65'78'
Оливеира гол 87'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

20 јули 2004
19:45
Аргентина  3:0  Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 22.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу
Тевез гол 33'
Л. Гонсалес гол 50'
Сорин гол 80'

21 јули 2004
19:45
Уругвај  1:1
(3:5 пен.)
 Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 10.000
Судија: Марко Антонијо Родригес (Мексико
Соса гол 22' Адријано гол 46'
  Пенали  
Силва
Виера
Поусо
Санчес
3:5 Луисао
Фабијано
Адријано
Ренато
Алекс

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

24 јули 2004
Колумбија  1:2  Уругвај Стадион Гарсиласо, Куско
Гледачи: 35.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Ерера гол 70' (пен..) Естојаноф гол 2'
Санчес гол 80'

Финале[уреди | уреди извор]

25 јули 2004
Аргентина  2:2
(2:4 пен.)
 Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 43.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај
К. Гонсалес гол 20' (пен..)
Делгадо гол 87'
Луисао гол 45'
Адријано гол 90+3'
  Пенали  
Д'Алесандро
Хајнце
К. Гонсалес
Сорин
2:4 Адријано
Еду
Дијего
Жуан

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР} Бод
1  Бразил 6 3 2 1 13 6 +7 11
2  Аргентина 6 4 1 1 16 6 +10 13
3  Уругвај 6 3 2 1 12 10 +2 11
4  Колумбија 6 3 1 2 7 7 0 10
Елиминирани во четвртфинале
5  Парагвај 4 2 1 1 5 5 0 7
6  Мексико 4 2 1 1 5 7 −2 7
7  Перу 4 1 2 1 7 6 +1 5
8  Костарика 4 1 0 3 3 8 −5 3
Елиминирани во групна фаза
9  Боливија 3 0 2 1 3 4 −1 2
10  Чиле 3 0 1 2 2 4 −2 1
11  Венецуела 3 0 1 2 2 5 −3 1
12  Еквадор 3 0 0 3 3 10 −7 0

Голгетери[уреди | уреди извор]

7 голови

3 гола

 • Аргентина К. Гонсалес
 • Аргентина Савиола
 • Уругвај Буено

2 гола

 • Аргентина Фигероа
 • Аргентина Л. Гонсалес
 • Аргентина тевез
 • Колумбија Агилар
 • Колумбија Морено
 • Бразил Фабијано
 • Еквадор Делгадо
 • Перу Солано
 • Уругвај Естојаноф
 • Уругвај Санчес
 • Уругвај Силва

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Copa América Best Players“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Посетено на 30 October 2015.
 2. The Copa América Archive - Trivia, rsssf.com; pristupljeno: 10. 12. 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]