Копа Америка 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Америка 1997
XXXVIII Copa América 1997
Податоци за првенството
Земја Боливија
Датум на одржување11 јули29 јули 1997
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (5-ти)
Второ место  Боливија
Трето место  Мексико
Четврто место Перу
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови67 (2.58 по натпревар)
Гледачи550,500 (21 по натпревар)
Голгетер Мексико Ернандес
(6. гола)
Најдобар играч Бразил Роналдо[1]

Јужноамериканско првенство во фудбал 1997, попознато како Копа Америка 1997 — 38-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Боливија од 11 јуни до 29 јули 1997 година. На турнирот учествувале 12 репрезентации, од кои две не биле членки на КОНМЕБОЛ. Мексико и Костарика зеле учество како членки на КОНКАКАФ.

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Боливија. Мексико го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на Перу во натпреварот за третото место.

Луис Ернандес бил најдобар стрелец на турнирот со 6 постигнати голови.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

На првенството учество зеле 12 репрезентации. Десет од КОНМЕБОЛ: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела, и две од КОНКАКАФ, Мексико и Костарика.

Репрезентациите биле поделени во три групи од по четири екипи. Првопласираните и второпласираните директно се пласирале во четвртфиналето, како и двете најдобри третопласирани.

1.  Аргентина
2.  Бразил
3.  Боливија
4.  Венецуела
5.  Еквадор
6.  Колумбија
7.  Парагвај
8.  Перу
9.  Уругвај
10.  Чиле
11.  Мексико
12.  Костарика

Градови-домакини и стадиони[уреди | уреди извор]

Ла Пас Санта Крус Кочабамба
Стадион Ернандо Силес Стадион Рамон Агилера Стадион Феликс Каприлес
Капацитет: 51.000 Капацитет: 42.000 Капацитет: 36.000
Сукре
Стадион Олимпико Патрија
Капацитет: 29.000
Оруро
Стадион Хесус Бермудез
Капацитет: 28.000

Прв круг − групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Еквадор 3 2 1 0 4 1 +3 7
 Аргентина 3 1 2 0 3 1 +2 5
 Парагвај 3 1 1 1 2 3 −1 4
 Чиле 3 0 0 3 1 5 −4 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

11 јуни 1997
Еквадор  0:0  Аргентина Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 17.000
Судија: Хорхе Ниевес (Уругвај)

11 јуни 1997
Парагвај  1:0  Чиле Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 17.000
Судија: Рене Отубе (Боливија)
Акуња гол 28'

14 јуни 1997
Аргентина  2:0  Чиле Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 5.000
Судија: Антонијо Переира (Бразил)
Берти гол 83'
Гаљардо гол 87'

14 јуни 1997
Парагвај  0:2  Еквадор Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 9.000
Судија: Паоло Боргосано (Венецуела)
Санчез гол 71'
Гразијани гол 86'

17 јуни 1997
Еквадор  2:1  Чиле Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 8.000
Судија: Рафаел Санабрија (Колумбија)
Гразијани гол 32'
Гавика гол 55'
Вергара гол 52'

17 јуни 1997
Парагвај  1:1  Аргентина Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 8.000
Судија: Хорхе Ниевес (Уругвај)
Чилаверт гол 73' (пен..) Гаљардо гол 90' (пен..)

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Боливија 3 3 0 0 4 0 +4 9
 Перу 3 2 0 1 3 2 +1 6
 Уругвај 3 1 0 2 2 2 0 3
 Венецуела 3 0 0 3 0 5 −5 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

12 јуни 1997
Боливија  1:0  Венецуела Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 6.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
Коимбра гол 60'

12 јуни 1997
Перу  1:0  Уругвај Стадион Олимпико Патрија, Сукре
Гледачи: 40.000
Судија: Антонијо Маруфо (Мексико)
Идалго гол 75'

15 јуни 1997
Уругвај  2:0  Венецуела Стадион Олимпико Патрија, Сукре
Гледачи: 1.000
Судија: Едуардо Гамбоа (Чиле)
Рекоба гол 19'
Саралеги гол 47'

15 јуни 1997
Боливија  2:0  Перу Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 30.000
Судија: Родриго Бадиља (Костарика)
Етчевери гол 45'
Балдивијесо гол 50'

18 јуни 1997
Перу  2:0  Венецуела Стадион Олимпико Патрија, Сукре
Гледачи: 1.500
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
Коминхес гол 13'59'

18 јуни 1997
Боливија  1:0  Уругвај Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 30.000
Судија: Антонијо Маруфо (Мексико)
Балдивијесо гол 29'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
 Бразил 3 3 0 0 10 2 +8 9
 Мексико 3 1 1 1 5 5 0 4
 Колумбија 3 1 0 2 5 5 0 3
 Костарика 3 0 1 2 2 10 −8 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

13 јуни 1997
Бразил  5:0  Костарика Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 25.000
Судија: Епифанијо Гонзалез (Парагвај)
Џалмиња гол 20'
Гонзалез гол 34' (а.г.)
Роналдо гол 47'54'
Ромарио гол 60'

13 јуни 1997
Колумбија  1:2  Мексико Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 35.000
Судија: Орацијо Елисондо (Аргентина)
Рикард гол 58' Ернандес гол 7'11'

16 јуни 1997
Бразил  3:2  Мексико Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 35.000
Судија: Хосе Арана (Перу)
Алдаир гол 47'
Ромеро гол 59' (а.г.)
Леонардо гол 77'
Ернандес гол 13'31'

16 јуни 1997
Колумбија  4:1  Костарика Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 25.000
Судија: Есфандијар Бахармаст (Сједињене Државе)
Морантес гол 13'23'
Кабрера гол 62' (пен..)
Аристизабал гол 78'
Рајт гол 66'

19 јуни 1997
Бразил  2:0  Колумбија Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 35.000
Судија: Хуан Карлос Паниаква (Боливија)
Дунга гол 11'
Едмундо гол 67'

19 јуни 1997
Мексико  1:1  Костарика Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 15.000
Судија: Епифанијо Гонзалез (Парагвај)
Ернандес гол 14' (пен..) Медфорд гол 60'

Трето место[уреди | уреди извор]

Мес Грп Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1 A  Парагвај 3 1 1 1 2 3 −1 4
2 C  Колумбија 3 1 0 2 5 5 0 3
3 B  Уругвај 3 1 0 2 2 2 0 3

 Парагвај и  Колумбија се пласирале во четвртфиналето.

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
21 јуни – Сукре        
   Перу   2
26 јуни – Санта Крус
   Аргентина   1  
   Перу   0
22 јуни – Санта Крус
     Бразил   7  
   Бразил   2
29 јуни – Ла Пас
   Парагвај   0  
   Бразил   3
21 јуни – Ла Пас
     Боливија   1
   Боливија   2
25 јуни – Ла Пас
   Колумбија   1  
   Боливија   3 Трето место
22 јуни – Кочабамба
     Мексико   1  
   Мексико   1 (4)    Перу   0
   Еквадор   1 (3)      Мексико   1
28 јуни – Оруро


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

21 јуни 1997
Перу  2:1  Аргентина Стадион Олимпико Патрија, Сукре
Гледачи: 9.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
Каразас гол 30'
Идалго гол 61'
Гаљардо гол 66' (пен..)

21 јуни 1997
Боливија  2:1  Колумбија Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 30.000
Судија: Орацијо Елисондо (Аргентина)
Етчевери гол 3'
Санчез гол 24'
Гавирија гол 57'

22 јуни 1997
Мексико  1:1
(4–3 пен.)
 Еквадор Стадион Феликс Каприлес, Кочабамба
Гледачи: 15.000
Судија: Антонио Переира (Бразил)
Бланко гол 17' Капуро гол 6' (пен..)
  Пенали  
Ернандес
Суарес
Бланко
Чавез
Виља
Санчез
4–3 Монтањо
Капуро
де ла Круз
Гразилани
ФЕрнандес
Росеро

22 јуни 1997
17:30
Бразил  2:0  Парагвај Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Гледачи: 30.000
Судија: Рафаел Санабрија (Колумбија))
Роналдо гол 9'34'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 јуни 1997
Боливија  3:1  Мексико Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Судија: Епифанијо Гонзалез (Парагвај)
Е. Санчез гол 27'
Р. Кастиљо гол 39'
Морено гол 79'
Рамирез гол 4'

26 јуни 1997
Перу  0:7  Бразил Стадион Рамон Агилера, Санта Крус
Судија: Родриго Бадиља (Костарика)
Денилсон гол 1'
Консејсао гол 28'
Ромарио гол 36'49'
Леонардо гол 45'55'
Џалмиња гол 77'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јуни 1997
19:00
Мексико  1:0  Перу Стадион Хесус Бермудез, Оруро
Гледачи: 20.000
Судија: Паоло Боргосано (Венецуела)
Ернандес гол 82'

Финале[уреди | уреди извор]

29 јуни 1997
17:10 (UTC-4)
Бразил  3:1  Боливија Стадион Ернандо Силес, Ла Пас
Гледачи: 46.000
Судија: Хорхе Ниевес (Уругвај)
Денилсон гол 40'
Роналдо гол 79'
Зе Роберто гол 90'
Е. Санчез гол 45'

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Еф
1  Бразил 6 6 0 0 22 3 +19 18 100%
2  Боливија 6 5 0 1 10 5 +5 15 83.5%
3  Мексико 6 2 2 2 8 9 −1 8 44.4%
4  Перу 6 3 0 3 5 11 −6 9 50%
Елиминирани во четвртфинале
5  Еквадор 4 2 2 0 5 2 +3 8 66.7%
6  Аргентина 4 1 2 1 4 3 +1 5 41.7%
7  Парагвај 4 1 1 2 2 5 −3 4 33.3%
8  Колумбија 4 1 0 3 6 7 −1 3 25%
Елиминирани во групна фаза
9  Уругвај 3 1 0 2 2 2 0 3 33.3%
10  Костарика 3 0 1 2 2 10 −8 1 11.1%
11  Чиле 3 0 0 3 1 5 −4 0 0%
12  Венецуела 3 0 0 3 0 5 −5 0 0%

Голгетери[уреди | уреди извор]

6 голови

5 голови

3 гола

  • Аргентина Гаљардо
  • Боливија Е. Санчез

  • Бразил Леонардо
  • Бразил Ромарио

Автогол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Copa América Archive - Trivia, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.
  2. Copa América 1997, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]