Санта Крус де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус де ла Сиера
Santa Cruz de la Sierra
автономен град
Знаме на Санта Крус де ла СиераГрб на Санта Крус де ла Сиера
Санта Крус де ла Сиера is located in Боливија
Санта Крус де ла Сиера
Санта Крус де ла Сиера
Местоположба во Боливија
Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167
Држава Боливија
ДепартманСанта Крус
ПокраинаАндрес Ибањес
ОпштинаСанта Крус де ла Сиера
Основан26 февруари 1561
Управа
 • ВидГрадска власа
 • ГрадоначалникПерси Фернандес
Површина
 • автономен град1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000416000000416 м
Население (2010)[1]
 • автономен град1.616.063
 • Густина4.215,24/км2 (1,091,740/ми2)
 • Метро2.102.998
Часовен појасBOT (UTC−4)
ИЧР (2001)0.630 – среден[2]
Мреж. местоhttp://www.gmsantacruz.gov.bo/

Санта Крус де ла Сиера (шпански: Santa Cruz de la Sierra), често именуван како Санта Крус, е најголем град во Боливија и главен град на департманот Санта Крус.[1] Градот се наоѓа на реката Пирај во источна Боливија и градот е дом на 70% од населението на департманот.[3] Санта Крус е најбрзо растечки град во светот.[4]

Градот бил основан во 1561 година од шпанскиот истражувач Њуфло де Чавес на околу 200 км од сегашната местоположба на градот. Низ историјата градот се изместувал неколкупати сè додека не бил конечно изграден на сегашната положба во 16 век. Во голем дел од историјата на Санта Крус, градот бил мал и власта не обрнувала внимание за развојот на Санта Крус. По Втората светска војна со развојот на земјоделството градот забележал забрзан развој.

Денес, градот е најнаселен, а департманот Санта Крус е втор најнаселен департман во државата. Градот станал најзначаен трговски центар во земјата и е одредиште на голем број доселеници.[5]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Санта Крус се наоѓа во источна Боливија на 416 метри надморска височина. Санта Крус е главен град на истиомениот департман и се наоѓа во покраината Андрес Ибањес.

Градот има тропска клима со просечни годишни врнежи од 23 степени целзиусови. Иако општо гледано времето е суво, периодично има појава на постудени ветришта кои доаѓаат од Аргентина. Најмногу врнежи на дожд има во јануари и февруари

Санта Крус
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000115000000115
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000107000000107
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000008900000089
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000006300000063
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000002000000020
 
 
&1000000000000006600000066
 
&1000000000000002600000026
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004800000048
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000003700000037
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000002500000025
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004600000046
 
&1000000000000002900000029
&1000000000000001900000019
 
 
&1000000000000008100000081
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002100000021
 
 
&1000000000000009800000098
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000139000000139
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: MSN


Демографија[уреди | уреди извор]

Првично, градот бил населен од шпански доселеници, но и Гварани кои дошле од Парагвај. Во градот имало и работници од фламанско, португалско, германски и италијанско потекло.[6] Меѓу првите доселеници имало и Евреи[7] кои подоцна го примиле христијанството.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Обединето Кралство Единбург, Шкотска
Бразил Кампинас, Бразил
Бразил Куритиба, Бразил
Аргентина Кордоба, Аргентина
Аргентина Парана, Аргентина
Аргентина Росарио, Аргентина
Аргентина Ла Плата, Аргентина
Аргентина Салта, Аргентина
Шпанија Барселона, Шпанија[8]
САД Мајами Дејд, САД
Тајван Тајчунг, Тајван
Тајван Тајнан, Тајван
Шпанија Санта Крус де Тенерифе, Шпанија
Парагвај Асунсион, Парагвај
Перу Арекипа, Перу
Чиле Арика, Чиле

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. Архивирано од изворникот на 2011-08-24. Посетено на 2011-09-08.
  2. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-25. Посетено на 2012-04-30.
  3. „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2011-09-08.
  4. „World's fastest growing urban areas (1)“. City Mayors. Посетено на 2012-04-10.
  5. „The Contributions of Santa Cruz to Bolivia (Spanish only)“ (PDF). CAINCO. 2008.
  6. Al Margen de mis Lecturas, by Marcelo Terceros Banzer. Published September 1998
  7. History of the Jewish People, written by Eli Birnbaum.
  8. „WWF Spain - Barcelona y Santa Cruz de la Sierra (Bolivia): ciudades hermanadas por los bosques“ (шпански). Wwf.es. Архивирано од изворникот на 2012-06-04. Посетено на 2012-04-10.
  • Gutsch, Jochen-Martin, "Im Labyrinth der Unordnung" Der Spiegel 5 December 2005, pp. 144–50.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]