Санта Крус (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус
Santa Cruz
Знаме
Знаме Грб
Santa Cruz
Главен град Санта Крус де ла Сиера
Службени јазици шпански јазик, гварани јазик
Покраини 15
Површина
 - вкупно
 - % од Боливија
Рангирана во Боливија - 1
370,621 км2
33.74%
Население
 - вкупно (2005)
 - % од Боливија
 - Густина на население
Рангирана во Боливија - 2
2,433,602
26.08%
6.57hab./км2
Создаден 23 јули,1826
Гувернер Рубем Костас
Пратеници 25 од 130
Повикувачки код: + (591) 3
ISO 3166-2 BO-S
Кратенки SC
Официјална страна http://www.santacruz.gov.bo Архивирано на 2 јули 2006 г.

Санта Крус — најголем департман на Боливија со површина од 370.621 км2. Во 2001 година департманот имал население од 2.029.471 жител. Главен град е Санта Крус де ла Сиера.

Покраини[уреди | уреди извор]

Санта Крус е поделен на 15 покраини.

Покраини Главен град Површина Население
Андрес Ибањез Санта Крус де ла Сиера   4.821 1.549.849
Игнасио Варнес Варнес 1.216 62.417
Хосе Мигел де Веласко Сан Игнасио 65.425 64.517
Ичило Буена Виста 14.232 82.952
Чикитос Сан Хосе де Чикитос 31.429 70.319
Сара Портачело 6.886 42.157
Кордилера Лагунилас 86.245 108.843
Валегранде Валегранде 6.414 27.691
Флорида Самаипата 4.132 29.850
Обиспо Сантиестебан Монтеро 3.673 166.267
Њуфло де Чавес Консепсион 54.150 116.101
Ангел Сандовал Сан Матијас 37.442 14.362
Маниел Марија Кабалеро Комарапа 2.310 22.142
Герман Бусч Пуерто Суарез 24.903 37.637
Гварајос Асенсион де Гварајос 20.293 38.498

Јазици[уреди | уреди извор]

Најмногу зборувани јазици во Боливија и во департманов се шпанскиот, гварани, ајмарскиот и кечуанскиот, но и:[1]

Јазик Департманов Боливија
кечуански јазик 256.480 2.281.198
ајмарски јазик 52.698 1.525.321
гварани јазик 45.574 62.575
друг локален 19.167 49.432
шпански јазик 1.846.263 6.821.626
странски 100.345 250.754
само локален 40.796 960.491
локален и шпански 315.064 2.739.407
шпански и странски 1.559.541 4.115.751

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 18°25′05″ S; 65°20′42″ W / 18.418° ЈГШ; 65.345° ЗГД / -18.418; -65.345