Ла Пас (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за град во Боливија. За други значења за поимот Ла Пас, видете Ла Пас (појаснување)
Ла Пас
La Paz
Мадиди национален парк
Знаме на Ла Пас La PazГрб на Ла Пас La Paz
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Држава Боливија
Главен градЛа Пас
Управа
 • УправителХозе Луис Паредес Муњос
Површина
 • Вкупна133.985 км2 (51,732 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно2,350,466
 • Густина18,0/км2 (500/ми2)
Часовен појасBOT (UTC-4)
ИЧР (2004)-
Мреж. местоwww.prefecturalpz.gov.bo

Ла Пас — еден од деветте департмани на Боливија и сочинува околу 133.985 км2 со население од околу 2.350.466 жители. Департманот се наоѓа на запад во Боливија каде се наоѓа езерото Титикака, кое пак половина е во Перу. Во овој департман се наоѓаат планините Анди. Главен град на департманот е Ла Пас, кој пак е и административен главен град на државата.

Покраини[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 20 покраини, кои пак се поделени на општини и кантони.

Покраините се:

Покраина Површина Население Главен град
Абел Итуралде 42.815 13.972 Ишијамас
Арома 4.510 98.378 Сика Сика
Баутиста Саведра 2.525 12.259 Чаразани
Каранави 3.400 55.492 Каранави
Елиодоро Комачо 2.080 59.847 Пуерто Акоста
Франц Тамајо 15.900 18.852 Аполо
Гвалберто Вилароел 1.935 18.562 Сан Педро де Курахуара де Карангас
Ингави 5.410 106.086 Вијача
Инквисиви 6.430 60.582 Инквисиви
Хозе Мануел Пандо 1.976 7.036 Сантјаго де Мачака
Лоајза 3.370 48.050 Лурибај
Ларекаха 8.110 67.662 Сората
Лос Андес 1.658 73.728 Пукарани
Манко Капак 367 24.039 Копакабана
Муњекас 4.965 29.694 Чума
Нор Јунгас 1.720 25.790 Короико
Омасујос 2.065 92.126 Ачакачи
Пакахес 10.584 52.183 Коро Коро
Педро Доминго Мурило 4,705 1.758.495 Палка
Суд Јунгас 5.770 69.794 Чулумани
Вкупно: 133.985 [[км2]]

Јазици[уреди | уреди извор]

Најзборувани јазици во департманот се шпанскиот, ајмарскиот, кечуанскиот и гваранскиот јазик. Меѓу нив има и:[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 158.260 2.281.198
Ајмарски јазик 1.181.593 1.525.321
Гварани јазик 1.526 62.575
Останати локални 4.446 49.432
Шпански јазик 1.973.708 6.821.626
Странски 70.448 250.754
Само локален 257.242 960.491
Локално и шпански 1.027.999 2.739.407
Шпански и странски 946.650 4.115.751

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 15°00′S 68°20′W / 15.000° ЈГШ; 68.333° ЗГД / -15.000; -68.333