Вијача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вијача
Viacha
Wiyacha
Вијача се наоѓа во Боливија
Вијача
Местоположба во Боливија
Координати: 16°39′12″ ЈГШ 68°18′06″ ЗГД / 
Држава Flag of Bolivia.svg Боливија
Департман Ла Паз
Покраина Ингави
Општина Вијача
Население
 • Вкупно 40.081 (проц,)

Вијача (шпански: Viacha, кечуански: Wiyacha) е град во Боливија. Градот се наоѓа во покраината Ингави во департманот Ла Паз. Вијача се наоѓа во регионот Алтиплано на 22 км југозападно од Ла Паз. Градот е поврзан со остатокот од земјата со автобусен, автомобилски и железнички сообраќај.[1]

Култура[уреди | уреди извор]

Поради местоположбата на градот до езерото Титикака и езерото Тијаванаку, местото е културен центар на Ирохито-Урусите. Овие се потомци на Инките и живееле во регионот со векови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.ine.gov.bo/indice/visualizador.aspx?ah=PC20422.HTM
  2. http://www.boliviacontact.com/es/conozca/viacha.php

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Боливија