Пандо (департман)

Координати: 11°11′S 67°11′W / 11.183° ЈГШ; 67.183° ЗГД / -11.183; -67.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пандо
Pando
Знаме на Пандо
Знаме

Мото: ¡Fuerza, trabajo y fe! (Сила, работа и верба!)

Химна: Tierra santa vestida de gloria (Света земја, облечена во слава)

Главен град Кобиха
Најголем град Кобиха
Службени јазици шпански јазик
Покраини 5
Површина
 - вкупно
 - % од Боливија
Рангиран во Боливија
63.827 км2
5.82%
Население
 - вкупно (2005)
 - % Боливија
 - Густина на население
Рангиран во Боливија
60.995
0.7%
0.96 hab/км2
Создадена 24 септември 1938
Управител Леополдо Фернандес
Пратеници 5 од 130
Повикувачки код: + (591) 3
Часовен појас: UTC-4
ISO 3166-2 BO-N
Кратенски PA
Официјална страна http://www.pando.gov.bo[мртва врска]

Пандо е департман во Боливија со површина од 63.827 км2. Според пописот во 2005 година департманот има население од 66.689. Главен град на департманот е Кобиха. Овој департман го добил името по Хосе Мануел Пандо (1899-1905) и е поделен на пет покраини.

Покраини[уреди | уреди извор]

Јазици[уреди | уреди извор]

Најмногу зборувани јазици во Боливија и во департманот се шпанскиот, ајмарскиот, кечуанскиот и гваранскиот но и:[1]

Јазик Департман Боливија
кечуански јазик 1.708 2.281.198
ајмарски јазик 1.848 1.525.321
гварани јазик 35 62.575
друг локален 861 49.432
шпански јазик 45.969 6.821.626
странски 7.719 250.754
само локален 336 960,491
локален и шпански 3.676 2.739.407
шпански и странски 44.491 4.115.751

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

11°11′S 67°11′W / 11.183° ЈГШ; 67.183° ЗГД / -11.183; -67.183