Оруро (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оруро
Oruro
Карневал од Оруро, 2007
Знаме на Оруро  Oruro
Знаме
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Држава  Боливија
Главен град Оруро
Покраини 16
Управа
 • Управител Луис Алберто Агилар
Површина
 • Вкупна 53.558 км2
Население (2005)
 • Вкупно 384,494
 • Густина 7,18/км2
Часовен појас BOT (UTC-4)
ISO 3166-2 BO-O
Јазици шпански, кечуански јазик, ајмарски јазик
Мреж. место Prefectura de Oruro

Оруро е департман во Боливија. Департманот има 53.588 km² и главен град е Оруро. Во 2001 година департманот имал 391.870 жители.

Покраини[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 16 покраини, додека пак понатака овие се поделени на општини и кантони.

Покраина Површина (km²) Главен град
Bolivia department of Oruro.png
Атахуалпа 5.885 Сабаја
Карангас 5.472 Корке
Серкадо 5.766 Оруро
Едуардо Авароа 4.015 Чалапата
Ладислао Кабрера 8.818 Салинас де Гарси Мендоза
Литорал 2.894 Хуачакала
Пуерто де Мехилонес 785 Ла Ривера
Нор Карангас 870 Хуајламарка
Панталеон Даленсе 1.210 Хуануни
Попо 3.061 Попо
Сахама 5.790 Курахуара де Карангас
Сан Педро де Тотора 1.487 Тотора
Саукари 1.671 Толедо
Себастијан Пагадор 1.972 Сантјаго де Нуари
Суд Карангас 3.536 Сантјаго де Андамарка
Томас Барон 356 Еукалиптус

Јазици[уреди | уреди извор]

Во Боливија, но и во Оруро најзастапени јазици се шпанскиот јазик, ајмарскиот јазик, кечуанскиот јазик и гварани јазикот, но и:[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 134.289 2.281.198
ајмарски 127.086 1.525.321
гварани 383 62.575
други локални 1.943 49.432
шпанск 342.332 6.821.626
странски 6.878 250.754
само локален 30.745 960.491
локален и шпански 188.963 2.739.407
шпански и странски 153.439 4.115.751

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]