Потоси (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Потоси
Potosí
Знаме на Потоси Potosí
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Координати: 20°40′0″S 66°40′0″W / 20.66667° ЈГШ; 66.66667° ЗГД / -20.66667; -66.66667
Држава Боливија
Главен градПотоси
Управа
 • УправителМарио Виреира
Површина
 • Вкупна118,218 км2 (45,644 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно709,013
 • Густина6,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасBOT (UTC-4)
ИЧР (2004)-

Потоси е департман во Боливија. Тој се состои од 118.218 км2 и има околу 709.013 жители според пописот од 2001 година. Главен град на департманот е градот Потоси. Голем дел од територијата е планински.

Покраини[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 16 покраина, додека пак овие се поделени на општини и кантони.

Покраина Главен град [[км2]] Население
Алонсо де Ибањез Вила де Сакака 2.170 29.821
Антонио Квихаро Ујуни 14.890 37.431
Бернардино Билбао Арампампа 640 10.850
Чаркас Сан Педро де Буена Виста 2.964 41.651
Чајанта Колкечака 7.026 98.946
Корнелио Саведра Бетанзос 2.375 61.398
Даниел Кампос Лика 12.106 5.270
Енрике Балдивиесо Сан Агустин 2.254 1.827
José María Linares Puna 5.136 50.817
Модесте Омисте Вилазон 2.260 38.364
Нор Чичас Котагаита 8.979 32.946

Нор Липез

Колча „К“ 20.892 11.594
Рафаел Бустило Унсија 2.235 75.599
Суд Чипас Тупиза 8.516 47.005

Суд Липез

Сан Пабло де Липез 22.355 5.284

Томас Фријас

Потоси 3.420 189.978

Јазици[уреди | уреди извор]

Најзборувани јазици во Боливија и во Потоси се шпанскиот, кечуанскиот, ајмарскиот и гваранскиот јазик, но и:[1]

Јазик Департман Боливија
кечуански јазик 514.421 2.281.198
ајмарски јазик 57.738 1.525.321
гварани јазик 374 62.575
друг локален 356 49.432
шпански јазик 438.204 6.821.626
странски 3.771 250.754
само локален 226.967 960.491
локален и шпански 301.280 2.739.407
шпански и странски 136.980 4.115.751

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 20°40′S 66°40′W / 20.667° ЈГШ; 66.667° ЗГД / -20.667; -66.667